Под знака на европейските избори ще бъде 2024 г. за Европейския съюз и те ще окажат влияние върху постигането на съгласие в Съюза.
"Предстои дебат за намиране на баланси в ЕС - за националното и наднационалното, както и посоката на развитие на ЕС", коментира дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, в предаването "Нещо повече" на БНР.
"Процесите се катализират и от решението за започване на преговори с Украйна за членство. Промените засягат всички сфери, започвайки от ценности, фундаментът на Съюза, който определя насоката на развитие като геополитически съюз, както бе посочено в Гранада, октомври 2023 г. А разширяването към Украйна бе определено като геополитическа инвестиция", каза дипломатът.
Той допълни, че се обсъжда намаляване на броя на еврокомисарите и намаляване на евродепутати с приемането на нови членове. И припомни, че външната политика и фискалната на ЕС изискват пълно съгласие.
"Приемането на страна като Украйна означава рязка промяна в разпределението на европейските средства. Според сегашните правила страната трябва да получи 1/6 от целия бюджет от два фонда", каза Любомир Кючуков.
2024 година започва с председателството на Белгия, а втората половина на годината то се поема от Унгария. И двете председателства ще са под знака на изборния цикъл и формирането на новата еврокомисия.
Дипломатът прогнозира спиране на бойните действия между Русия и Украйна, но това според него не означава край на войната и ще има сериозна динамика през годината.
"След неуспеха на украинската контраофанзива през 2023 има два варианта – повече оръжие с подвариант много повече оръжие, което означава ескалация и повече жертви. Вторият вариант е прехвърляне на конфликта в политическото русло, но и двата варианта водят до един и същи вариант - замразяване на конфликта", смята Кючуков.
И допълни, че политическото замразяване не означава мир и примирие, а спиране на бойните действия.
"Подобно развитие изглежда вероятно и въпросът е - не дали, а кога и как да се прекратят военните действия. Разбира се, колкото може по-бързо с по-малко жертви", каза Кючуков.
Той коментира и конфликта в Ивицата Газа. Според него с всеки изминал ден се затвърждават две тенденции – победа за Израел на фона на огромна хуманитарна криза. Оптимистичен развой би било оттук нататък, ако войната и жертвите заставят ангажираните страни – Израел, Палестина и САЩ да намерят път за осъществяване на решение със 75-годишна давност, признаване на независимостта на Палестина, призната от 138 държави.
"По-реалистичният сценарий е нови и нови войни през следващите години и радикализацията ще нараства", коментира дипломатът.
Президентски избори предстоят в САЩ и Русия, а Кючуков смята, че е трудно да се промени ситуацията в Русия.
"Ако има недоволство, то е от така очакваните и обещавани победи. Мисля, че от там не може да се очаква нещо по-различно, от това което наблюдавахме досега", прогнозира Кючуков.
При смяната на обитателя на Белия дом ще се променят не целите, а инструментариума. Вече тече осмисляне и предизвикателство към американското лидерство. САЩ се опитват за избегнат участие от военните конфликти и да минимизират рисковете от тях.
Повече чуйте в звуковия файл.В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие. В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града. Там ще бъде представена..
Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон. В реч, излагаща визията си за трансформиране на..
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на "Файненшъл таймс". На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът..