"На пръв прочит за мен се получава най-доброто като комбинация относно пълното покритие като електорални дадености на ДПС към този момент и потенциалните резерви". Това заяви пред БНР журналистът Илхан Андай. Той коментира обръщението на почетния председател на ДПС Ахмед Доган към членовете и симпатизантите на партията, в което препоръчва управление на политическата сила в тандем - от двама съпредседатели - Делян Пеевски и Джевдет Чакъров.
"Трябва да се има предвид и спецификата на депесарските региони и недепесарските региони, които са твърде много и в които типични депесарски ядра не могат да виреят, а ДПС има остра нужда от допълнителна калкулация на гласове било на предстоящите евроизбори, било на евентуалните предсрочни парламентарни избори", добави той.
Определението "феномен", дадено от Ахмед Доган на Делян Пеевски, в никакъв случай не означаваше, че ще е едноличен председател, подчерта също журналистът. По думите му активността на Пеевски е дала отлични резултати на местните избори.
В предаването "12+3" Илхан Андай допусна, че е възможно Делян Пеевски да се готви за нещо по-голямо в изпълнителната власт и като едноличен оперативен ръководител на партията той би бил "разкъсан".
"В началото на март, при ротацията, са възможни всякакви изненади", смята журналистът. Според него в едно бъдещо коалиционно управление може да бъде и вицепремиер:
"Не толкова като експертност, колкото като политическа фигура в по-стабилен кабинет от настоящия на т.нар. сглобка".
По думите на Андай, Пеевски е коренно променен от годините на протестите срещу него. Той вече е от "добрите сили".
Според него може да се очаква на националната конференция да бъдат освободени не малко хора, които в очите на електората изглеждат знакови за ДПС.
"В днешното си обръщение Доган просто загатва какво следва да се случи, за да излекува това ДПС, което боледува не от последните 6 месеца, а от много години", коментира той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Протестите срещу насилието над животни продължават и днес. Вчера в София, Бургас, Варна и Пловдив се събраха десетки хиляди, за да поискат сурови наказания за садистите, убивали животни в клипове за порнографски сайтове срещу заплащане. Днес на протест излизат и жителите на Перник. Протест настоя за строги присъди за насилие над..
От днес в Република Северна Македония е обявен седемдневен траур в памет на загиналите по време на концерт в дискотека "Пулс" в Кочани. По официална информация жертвите на пожара са 59, но местните хора твърдят, че има още. Екип от девет прокурори водят разследването на трагичния инцидент. Часове след трагедията в града бяха мобилизирани..
С началото на втория мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп в НАТО започна необратим процес на ребалансиране на трансатлантическите отношения. Това отчита експертът по национална сигурност Михаил Найденов. При втория мандат на президента Тръмп преразпределянето на тежестите от Америка към Европа започна да се чувства по-рязко ,..
С концерти в Самоков, Ботевград и Ловеч камерният оркестър "Митонисимо" ще срещне публиката в по-малки населени места с изкуството на Росини, Доницети и Белини. Първият концерт е тази вечер в читалище "Отец Паисий" в Самоков. "Майсторите на белкантото" е един от най-успешните ни концерти за миналия сезон", каза пред БНР диригентът Огнян..
В Женева днес и утре се провежда неофициална петстранна конференция по Кипърския въпрос. Значението й се засилва от геополитическите събития в по-широкия регион на Източното Средиземноморие и развитието на евро-турските отношения. Конференцията бе свикана и се провежда под егидатата на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш. В нея участват..
Документите, свързани с имиграционния статут на принц Хари в Съединените щати, трябва да бъдат оповестени публично до вторник, постанови американски съд, съобщи "Скай нюз". Съдия Карл Никълс нареди документите, свързани с молбата за американска виза на херцога на Съсекс, да бъдат публикувани като част от текущо искане за това на базата на Закона за..
На вчерашната виртуална среща на световните лидери от "Коалицията на желаещите“, посветена на бъдещето на Украйна, чийто домакин беше британският премиер Киър Стармър, е бил обсъден план за мироопазващи сили от над 10 000 войници, съобщи "Сънди таймс“, позовавайки се на високопоставени правителствени източници. Неделното издание съобщи, че..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..
В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..