Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Чирпанлиев: Няма основание за притеснение заради бежанците

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Истерията в България на тема бежанците няма основание, изказа мнението си пред БНР Николай Чирпанлиев – бивш директор на Агенцията за бежанците.

Той е категоричен, че държавата може да се справи с върнати няколкостотин бежанци. Според него няма място за притеснение, защото ЕС ще връща само някои от бежанците, за които прецени.

Дъблинският регламент е задължителен за България и той се прилага от 2007 г., напомни Чирпанлиев. А големият проблем на регламента е:

"Той със самото си създаване се явява в пряко нарушение на Хартата за правата на човека поради факта, че при него всички бежанци, навлезли в територията на ЕС през съответните държави – това са основно България, Гърция, Кипър, Малта, Испания, донякъде Португалия – те се задължават да вземат пръстови отпечатъци на бежанците и да стартират процедура, чрез която да се прецени дали да бъдат приети за бежанци или да бъдат върнати обратно". 

Според него няма как Австрия да ни върне много бежанци със задна дата

По думите му от създаването на Агенцията за бежанците в България са влезли 145 138 бежанци. От 2013 г. досега те са 125 хил. От тогава досега има 80 хил. прекратени производства, отчете Чирпанлиев и обясни, че това означава - 80 хил. души, които са регистрирани у нас по Дъблинския регламент, но са избягали в някоя от държавите на ЕС

В предаването "Хоризонт за вас" той обясни каква е процедурата, когато тези бежанци се установят в някоя от европейските държави:

"След като им бъдат взети пръстовите отпечатъци и се види, че са минали през България, започва една дълга процедура. Те обжалват това решение през съответните съдилища. Обикновено съдилищата в тези държави приемат решение, че тъй като в България условията са лоши, неприемливи, не се осигурява достатъчна необходима минимална база за осигуряване на храна, подслон и т.н., те биват оставяни и се опитват да бъдат интегрирани на територията на въпросните държави". 

Според него влезлите у нас след 2013-2014 г. бежанци от Сирия са икономически емигранти, заради което преминават в съвсем различна категория. Повечето от бежанците заявяват, че не желаят да останат на територията на България, каза Чирпанлиев за времето, когато е ръководил агенцията. 

Той обясни, че когато бежанци бъдат върнати, започва процедура и в това време те се настаняват в центровете на Агенцията за бежанците: 

"Там обаче няма въоръжена охрана и са на свободен режимОбикновено тогава те правят опити отново да се изнесат към Западна Европа" - така Чирпанлиев обясни защо Дъблинският регламент не работи и трябва да бъде променен. По думите му регламентът категорично е несправедлив. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти от САЩ проучват възможността за модернизация на американската авиобаза в Кипър

Екип експерти от военновъздушните сили на САЩ започва оценъчната си мисия в Кипър за разширяването и модернизацията на авиобазата на острова. Първата им среща е днес с министъра на отбраната Василис Палмас. Американските експерти, които пристигнаха в Кипър в сряда от базата им в Германия, ще обсъдят с кипърските власти начини за..

публикувано на 23.01.25 в 04:41

Лондон е дом на над половин милион нелегални мигранти

Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..

публикувано на 23.01.25 в 03:55
Илон Мъск

Мъск се съмнява, че може да се осъществи инвестиционното намерение за 500 млрд. долара за ИИ

Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..

публикувано на 22.01.25 в 22:15

Програма за младежи от 18 до 29 години от уязвими групи за стажуване в друга страна от ЕС

Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз.  Тази възможност се предоставя  по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май.  Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..

публикувано на 22.01.25 в 22:12
Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо говори в долната камара на испанския парламент, Мадрид, архив, декември 2024 г.

В Испания заради коалиционни неразбирателства февруарските пенсиите ще са по-ниски от януарските

Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..

публикувано на 22.01.25 в 21:53

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22