Истерията в България на тема бежанците няма основание, изказа мнението си пред БНР Николай Чирпанлиев – бивш директор на Агенцията за бежанците.
Той е категоричен, че държавата може да се справи с върнати няколкостотин бежанци. Според него няма място за притеснение, защото ЕС ще връща само някои от бежанците, за които прецени.
Дъблинският регламент е задължителен за България и той се прилага от 2007 г., напомни Чирпанлиев. А големият проблем на регламента е:
"Той със самото си създаване се явява в пряко нарушение на Хартата за правата на човека поради факта, че при него всички бежанци, навлезли в територията на ЕС през съответните държави – това са основно България, Гърция, Кипър, Малта, Испания, донякъде Португалия – те се задължават да вземат пръстови отпечатъци на бежанците и да стартират процедура, чрез която да се прецени дали да бъдат приети за бежанци или да бъдат върнати обратно".
Според него няма как Австрия да ни върне много бежанци със задна дата.
По думите му от създаването на Агенцията за бежанците в България са влезли 145 138 бежанци. От 2013 г. досега те са 125 хил. От тогава досега има 80 хил. прекратени производства, отчете Чирпанлиев и обясни, че това означава - 80 хил. души, които са регистрирани у нас по Дъблинския регламент, но са избягали в някоя от държавите на ЕС.
В предаването "Хоризонт за вас" той обясни каква е процедурата, когато тези бежанци се установят в някоя от европейските държави:
"След като им бъдат взети пръстовите отпечатъци и се види, че са минали през България, започва една дълга процедура. Те обжалват това решение през съответните съдилища. Обикновено съдилищата в тези държави приемат решение, че тъй като в България условията са лоши, неприемливи, не се осигурява достатъчна необходима минимална база за осигуряване на храна, подслон и т.н., те биват оставяни и се опитват да бъдат интегрирани на територията на въпросните държави".
Според него влезлите у нас след 2013-2014 г. бежанци от Сирия са икономически емигранти, заради което преминават в съвсем различна категория. Повечето от бежанците заявяват, че не желаят да останат на територията на България, каза Чирпанлиев за времето, когато е ръководил агенцията.
Той обясни, че когато бежанци бъдат върнати, започва процедура и в това време те се настаняват в центровете на Агенцията за бежанците:
"Там обаче няма въоръжена охрана и са на свободен режим. Обикновено тогава те правят опити отново да се изнесат към Западна Европа" - така Чирпанлиев обясни защо Дъблинският регламент не работи и трябва да бъде променен. По думите му регламентът категорично е несправедлив.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им. Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..