Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Когато успехите на протестите започват да добиват политически измерения, все по-гротесков герой идва на власт"

Иван Стамболов - Сула: На протест излизат онези, които са способни да изнудват и да наказват

"Сериозното гледане на протестите беше минирано още когато прекалиха с протестите срещу Орешарски"

| Интервю
Иван Стамболов - Сула
Снимка: БГНЕС

"Протестите в повечето случаи постигат някакви резултати. Първоначално има някакво възмущение от несправедливост в обществото и тя става общ знаменател на хора, които искат нещо да променят. След това прераства в усещане за сила и на протест излизат онези, които са способни да изнудват и да наказват – фермери, градски транспорт, медицински сестри, миньори. Ако се съберат преводачите от фламандски да протестират срещу ниските си хонорари, никой няма да им обърне внимание. Следващата фаза е икономическата част – тогава вече никой не крие, че става дума за пари, тук обикновено протестите се увенчават с някакви успехи, в повечето случаи частични. Четвъртата фаза е политическата част, когато някой пореден гладен популист яхне протеста – тогава вече става дума не само за пари, но и за власт."

Това мнение изрази в интервю за БНР Иван Стамболов  - Сула, анализатор, журналист и публицист.

Когато успехите на протестите започват да добиват политически измерения, всеки път все по-гротесков герой идва на власт с чудовищни обещания и само след седмица се чудим кой да ни отървава от него, посочи той.

Ако се увеличат заплатите на шофьорите на градския транспорт, ще се вдигнат цените на билетите. Гражданите първо ще бъдат наказани с протеста, а след това ще удовлетворят исканията му чрез по-скъпи билети, смята Стамболов.

"Биха могли да ги залъжат нещо, но после как ще компенсират това? Няма друг начин. Срамота е да говорим за тези неща, при положение, че София е град с над 2 милиарда бюджет. Все би се намерило нещо, но се харчат за невероятни неща пари."

Сериозното гледане на протестите беше минирано още когато прекалиха с протестите срещу Орешарски, смята Иван Стамболов.

"Когато се влачиха седмици и месеци, без да се знае какво точно се иска вече. Само се дюдюка по улиците и се вдига шум. Оттогава сякаш се задълбочава това. Сегашното състояние е пак резултат от протести, които бяха очевидно дирижирани, очевидно режисирани, които пак се проточиха. Последните, които очертаха картината, на която ставаме свидетели в момента. Хората забравят. Политиката се крепи на късата памет на избирателите."

"Избирателят вярва на всякакви глупости и ги следва. Колко народни спасители се изредиха?", попита още журналистът.

Девалвацията и недоверието в политиката при нас са резонанс на световни процеси, ние сме много малки, изтъкна Сула.

Протестите в Германия са много смислени и логични, изрази мнение Стамболов.

"Те протестират против три неща – зелените политики на Европа, миграционния натиск и помощта за Украйна. И е важно да се отбележи, че в Германия 85% от гражданите подкрепят протестите."

Има много голям проблем в българския политически живот в момента – това граничи с историческо престъпление: няма опозиция; как парламентът да има висок рейтинг, коментира Стамболов в предаването "Преди всички".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34