Това, което направи Делян Пеевски - да възрази срещу ротационния председател на парламентарната комисия за контрол на службите, бе определено като популизъм от адв. Минчо Спасов, бивш депутат от НДСВ.
В интервю пред БНР Спасов коментира, че искането на Пеевски за промяна на правилника е "стремеж да се харесаме на новите господари".
В края на миналата седмица Пеевски заяви, че не трябва депутат от "Възраждане" да оглави комисията за контрол на спецслужбите, защото това застрашавало националната ни сигурност. Така председателят на групата на ДПС в НС предложи да се направят промени и да не се реализира одобрената от правилника на парламента ротация за председателите на комисии.
"Изживява се като евроатлантик №1 в държавата. Интересното е, че му пригласят хора, които наистина се брояха за евроатлантици и без да възразяват, както по-рано го правиха", каза Минчо Спасов, визирайки Бойко Борисов, Кирил Петков, Христо Иванов и ген. Атанас Атанасов.
"На мен като външен наблюдател ми звучи, че на Пеевски са му разрешили да се държи като най-силния човек в държавата", каза бившият депутат от НДСВ.
В предаването на БНР "Нещо повече" той коментира, че в България всяко чудо е за три дни, "а скандалите са толкова много и толкова начесто, че вниманието ни е все към скандални събития".
Адв. Минчо Спасов припомни, че на 17 август 1947 г. БКП приема Наредба-закон за защита на народната власт и започва преследването на политическата опозиция:
"Позицията на Пеевски ми напомня за онези времена. Нормална демократична практика е в едно НС да има опозиция и е нормално да заема позиции. Това НС е приело това да бъде на ротационен принцип. Всички народни представители боравят с чувствителна информация и работа на спецслужбите е тази информация да не стига до неприятелски очи и уши. Спомням си, че в британската практика за работа на тайните служби, когато се готви спецоперация от национален мащаб, решение взимат премиерът, ръководителят на управляваща партия и ръководителят на опозицията. И носят отговорност".
Според него КС - чрез неговия председател, трябва да защити авторитета на Съда и да се придържа към решението, независимо че не е обнародвано, то е в сила за състава на КС. И КС, ако се уважава, трябва да се съобрази със собственото си решение, като отхвърли кандидатурите ( б.р. Десислава Атанасова и Борислав Белазелков), докато те бъдат съобразени с изискването за довършване на мандата.
"Единият вариант на председателя е, че може да напише писмо до НС за корекция на тяхното решение, съобразно решението на КС", препоръча адв. Минчо Спасов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
В Италия се провежда общонационален протест на магистратите в защита на конституцията и срещу обявената от правителството съдебна реформа, която в момента се обсъжда в парламента. Магистрати и съдии не са съгласни с предложената реформа, която предвижда разделяне на кариерните пътища на прокурори и съдии. В комюнике на Националната асоциация..
Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите. ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят..
След двегодишно прекъсване в църквата "Св. Александър Невски" в местността Бакаджика край Ямбол отново беше отслужена литургия и се чу камбанен звън. Службата беше ръководена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с пловдивския владика Николай, Смолянския епископ Висарион и свещеници от няколко епархии. За възстановяването на манастира..
Папа Франциск бележи "леко подобрение", докато се бори с пневмония в болницата, а по-рано беше съобщено, че възникналият проблем с бъбреците му е разрешен, информираха днес от Ватикана В бюлетина на пресслужбата на Ватикана се изтъква, че: "Клиничното състояние на Светия отец през последните 24 часа показа допълнително леко подобрение. Леката..
Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия. В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се посочва, че по данни от 8 февруари Иран разполага с над 274 килограма уран, обогатен до 60%, предаде..
Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния. ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания Задава ли..
Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..