Това мнение изрази пред БНР адвокат Ивайло Арнаудов, председател на Адвокатската колегия в Плевен. 14 адвокатски колегии в страната реагираха и излязоха с остра позиция срещу решението на парламента. Очаква се най-многобройната – софийската, да се присъедини към позицията.
"Искахме да бъдем като предпазна лампа. Да светнем навреме", обясни той и напомни, че гилдията на адвокатите е най-многобройната юридическа гилдия в страната.
"Изникна въпросът подготвен ли е този колега (Десислава Атанасова – бел. ред.) за предизвикателствата да брани Конституцията? Нима този, който може да я промени за кратък период от време, е същият, който трябва да я брани? (…) Всеки юрист, бидейки млад, си казва – щом г-жа Атанасова може до достигне този връх в юридическата професия, значи той е достижим", каза Арнаудов.
"До днес Конституционният съд все още е светая светих. Демонстрацията, която направиха народните представители, показа дефицити, които са различни при двамата кандидати. Всичко това се подсили по начина, по който Народното събрание определи техния мандат. Тук леко се превишиха възможностите на Народното събрание. КС е този, който трябва да каже къде бърка НС."
Нима някой си спомня избора на предишни конституционни съдии? Това е така, защото са безспорни личности, изтъкна още адвокат Арнаудов.
Реакцията на президента е успоредна с нашата, посочи юристът.
"Някой трябва да каже, че царят е гол", смята той.
Ивайло Арнаудов изрази надежда за бърза реакция на конституционните съдии преди клетвата на новоизбраните, за да не се стига до "водевилен ефект, защото той не е удобен за никого в обществото". Той е категоричен, че КС може да се произнесе до петък, тъй като "за юристите няма казус".
"Всичко изглежда много нечисто", коментира Арнаудов в предаването "Преди всички".
В политическите реакции на управляващите срещу действията на президента относно избора на двамата нови конституционни съдии Ивайло Арнаудов вижда "вид несъгласие - защо сега ни разваляте хубавата работа". Според него "така изглежда отстрани, а всъщност това са част от юридическите ходове в тази ситуация".
Цялото интервю слушайте в звукови файл.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..