Това мнение изрази пред БНР адвокат Ивайло Арнаудов, председател на Адвокатската колегия в Плевен. 14 адвокатски колегии в страната реагираха и излязоха с остра позиция срещу решението на парламента. Очаква се най-многобройната – софийската, да се присъедини към позицията.
"Искахме да бъдем като предпазна лампа. Да светнем навреме", обясни той и напомни, че гилдията на адвокатите е най-многобройната юридическа гилдия в страната.
"Изникна въпросът подготвен ли е този колега (Десислава Атанасова – бел. ред.) за предизвикателствата да брани Конституцията? Нима този, който може да я промени за кратък период от време, е същият, който трябва да я брани? (…) Всеки юрист, бидейки млад, си казва – щом г-жа Атанасова може до достигне този връх в юридическата професия, значи той е достижим", каза Арнаудов.
"До днес Конституционният съд все още е светая светих. Демонстрацията, която направиха народните представители, показа дефицити, които са различни при двамата кандидати. Всичко това се подсили по начина, по който Народното събрание определи техния мандат. Тук леко се превишиха възможностите на Народното събрание. КС е този, който трябва да каже къде бърка НС."
Нима някой си спомня избора на предишни конституционни съдии? Това е така, защото са безспорни личности, изтъкна още адвокат Арнаудов.
Реакцията на президента е успоредна с нашата, посочи юристът.
"Някой трябва да каже, че царят е гол", смята той.
Ивайло Арнаудов изрази надежда за бърза реакция на конституционните съдии преди клетвата на новоизбраните, за да не се стига до "водевилен ефект, защото той не е удобен за никого в обществото". Той е категоричен, че КС може да се произнесе до петък, тъй като "за юристите няма казус".
"Всичко изглежда много нечисто", коментира Арнаудов в предаването "Преди всички".
В политическите реакции на управляващите срещу действията на президента относно избора на двамата нови конституционни съдии Ивайло Арнаудов вижда "вид несъгласие - защо сега ни разваляте хубавата работа". Според него "така изглежда отстрани, а всъщност това са част от юридическите ходове в тази ситуация".
Цялото интервю слушайте в звукови файл.
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай". Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия..