Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сакине Алтай: В бъдеще Хатай ще бъде дори по-хубав отпреди земетресението

"Ако нямаш никого, имаш мен", казва журналистката

| Интервю
Снимка: Мария Петрова

Година след като унищожителното земетресението с магнитуд 7,8 порази южна Турция и отне живота на над 50 хиляди души в страната, Българското национално радио изпрати свой екип, който да проследи как се възстановява най-засегнатият от бедствието район – област Хатай. Редакторът от "Хоризонт" Мария Петрова и журналистът и преводач от Турска редакция на Радио България Севда Дюкянджи прекараха четири дни в градовете Хатай и Адана и се срещнаха както с представители на местната власт и хуманитарни организации, така и с оцелели при земетресението.

Ако нямаш никого, имаш мен – с това отношение журналистката Сакине Алтай помага на хората в родното си място - град Хатай, и избира човечността пред кариерата. Има непоклатима увереност, че Хатай ще бъде изграден наново и в бъдеще градът ще бъде дори по-хубав отпреди земетресението. 

Телевизионният журналист, собственик на рекламна агенция и майка на три деца Сакине Алтай се връща в родния си град Хатай през септември 2023-та година, но продължава активно всеки месец да пътува до Истанбул и Бодрум, за да ръководи своя бизнес. Когато се случва унищожителното земетресение през февруари миналата година, тя обаче променя живота си изцяло, за да е в помощ на хората в Хатай.

"Родена съм в Хатай. Както всички хора тук и аз съм влюбена в земите ни. Енергията, чувството, динамиката - много са различни тук. Пътувала съм в много държави по света и когато земетресението ни порази, спрях всички свои бизнес дейности и целия си друг живот за пет месеца. През тях помагах с координация, организация, всичко беше насочено към предоставяне на помощ на възрастните хора, на децата. Да опиташ да си успешен, като си силен, съветваш хората, наистина е много мотивиращо. А щом ти си мотивиран, това мотивира други хора. Като верижна реакция е".

В момента Сакине отново работи като журналист, но акцентът в работата й е възстановяването на Хатай.

"Сега правя телевизионно предаване, което се излъчва по телевизията в града. Името на телевизионната програма е "Животът в Хатай". Всяка седмица имаме различен гост - например лекар, инженер, домакиня, човек, който създава съдържание и има канал в "Ютюб", бизнесмен или бизнес дама. Оценяваме живота си преди земетресението и този след него. Сравняваме, откриваме разликите. Целта е да мотивираме обществото".

Уверена е, че в бъдещето тя и съгражданите й ще успеят да изградят един по-хубав Хатай.

"Разбира се, това беше бедствие, бяхме сринати до нулата. Вместо да живеем в къщите си, ние живеем в палатки или в контейнери от 21 квадратни метра. Но всичко това е още една причина за нас, за да изградим своето бъдеще. Това е, което усещате тук. Ако живеете в Анкара, в Истанбул, в Германия, но сте родени в Хатай и не можете да преместите живота си тук, както аз направих, тогава организирате всичките си познати, за да предоставят помощ за този район. Това наистина е много мотивиращо. Усеща се всеки ден. Хубавото нещо е, че всички майки като мен, обяснихме на децата си какво означава земетресението, какво е значението на случилото се тук. Всички деца тук, разхождайки се, виждаха разрушенията, знаеха колко хора са загинали. Енергията, мотивацията са на най-високо ниво. Можете да го усетите, когато се разхождате наоколо. Разбира се, след като измина една година, ние все още не сме си върнали града, но ще го изградим по-добър в бъдеще. Това е всичко, за което мечтаем и за което съответно работим".

Сакине също подчерта, че децата, преживели бедствието, ще бъдат ключови за хубавото бъдеще в региона.

"Вярваме, че ако в настоящето си силна личност, дължиш го на трудностите, които си имал през детството си. За нас не беше просто травма. Трудно е, реалност е. Знаем обаче как да обясним на децата си и какво да ги научим. Не изкарахме децата от града и не ги оставихме да седят някъде като кукли. Напротив, те са тук, с нас са, наблюдават ни, стават свидетели на това как ние се справяме с всички тези трудности и как сме развълнувани да изградим бъдещето. Тези емоции се стараем да им предадем".

Година по-късно грижите за най-уязвимите също не спират.

"Има хора, чиито деца, съпруга или съпруг починаха, и те останаха сами. Но в Хатай, а и като част от нашата култура в Турция, казваме, че ако нямаш никого, имаш мен, така че ти не си сам. Културата за общност, гледната точка, че сме едно общество, емоциите за това много бързо се появяват. Организираме се, ходим на посещения, отговаряме на нуждите на възрастните хора, на болните и на хората с увреждания. Ние сме много чувствително общество. След земетресението бяхме наясно с това, че сме много добри едни към други. Например, ако сме били приятели, но преди земетресението сме имали някакъв проблем в общуването, след него всичко негативно го изхвърлихме и създадохме положителна енергия".

А на финала освен благодарност Сакине отправи и покана към всички българи:

"На първо място, искам да ви благодаря от името на моето общество тук за приноса и помощта, които получихме от вашата страна. Високо я оценяваме, но тя всъщност е безценна. Надяваме се бъдещето ни е да е свързано с приятелство и отношенията ни с България винаги да бъдат приятелски. Бихме искали да приветстваме всички хора от България тук, за да усетят духа ни, а след пет години отново да дойдат, за да могат да сравнят и да видят напредъка ни".

Интервюто на Мария Петрова със Сакине Алтай в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Павликенското с. Караисен чества Ивановден с автентичен ритуал

С автентичен ритуал без аналог у нас в павликенското село Караисен честват Ивановден. Празникът се нарича "Иванови влачуги". Празнува се на най-голямата чешма в селото, където именици, младоженци, моми и ергени се окъпват за здраве. От незапомнени времена хората в Караисен вярват, че "Ивановите влачуги" очистват лошата енергия и гонят злото,..

публикувано на 07.01.25 в 08:53

Животни на пътя - какво да се прави...

Проблемът не е само в Кюстендилско, той е национален , подчерта пред БНР юристът Пламен Абровски, след като на 28 декември край Кюстендил при сблъсък с коне на пътя загина 18-годишната Андреа Андонова, а две нейни връстнички бяха ранени . Оттогава протестите в града и района не спират, а хората все по-настоятелно се питат кой е виновен за тази..

публикувано на 07.01.25 в 08:41
Разрушения в района на Шигаце след земетресението тази сутрин.

Над 50 са вече жертвите на мощния трус в Тибет

Най-малко 53 са жертвите, a 62-ма са ранените от мощното земетресение с магнитуд 6,8 по Рихтер на дълбочина 10 км в Тибет - в град Шигаце, съобщиха властите в Китай. По данни на китайската държавна информационна агенция, има много вторични слаби трусове.  Земетресението е разлюляло сгради в съседните държави Непал, Бутан и част от Индия, предаде..

публикувано на 07.01.25 в 08:37
Георги Ганев

Георги Ганев прогнозира: Парламентът отхвърля проектобюджета, спешно се прави нов

"Мъдрото премиерско решение беше такъв бюджет да не се внася. Това, което беше внесено, е напълно невъзможно. Няма да дойдат такива приходи, ако ще през главите си да скачаме, а разходите са неоправдано завишени , с милиарди са отгоре." Това мнение изрази в интервю за БНР икономистът Георги Ганев, бивш народен представител от ПП-ДБ,..

публикувано на 07.01.25 в 08:29

147 г. от битката за Троянския проход в хода на Руско-турската война

С поднасяне на венци и цветя в знак на признателност пред паметника на генерал Павел Карцов в Троян днес от 12 ч. ще бъде отбелязана 147-годишнина от победоносната битка за Троянския проход довела и до освобождението на града. Битката за Троянския проход е една от най-значимите по време на Руско-турската освободителна война. Започва на 3..

публикувано на 07.01.25 в 08:26
Башар Асад

САЩ облекчиха някои от ограниченията за Сирия, но запазиха санкциите

Съединените щати облекчиха някои от ограниченията срещу преходното правителство в Сирия, за да позволят влизането в страната на хуманитарна помощ, предаде Асошиейтед прес. Американското министерство на финансите издаде общо разрешително със срок на действие от шест месеца, което позволява определени сделки със сирийското правителство,..

публикувано на 07.01.25 в 08:08
Доналд Тръмп-младши

Доналд Тръмп-младши ще посети Гренландия

Доналд Тръмп-младши се очаква да посети Гренландия днес, две седмици след като баща му, избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп, отново демонстрира интереса си САЩ да поемат контрол над острова. Не са планирани срещи с представители на гренландското правителство, визитата е частна, каза постоянният секретар по външни работи Минингуанк..

публикувано на 07.01.25 в 08:03