Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сакине Алтай: В бъдеще Хатай ще бъде дори по-хубав отпреди земетресението

"Ако нямаш никого, имаш мен", казва журналистката

| Интервю
Снимка: Мария Петрова

Година след като унищожителното земетресението с магнитуд 7,8 порази южна Турция и отне живота на над 50 хиляди души в страната, Българското национално радио изпрати свой екип, който да проследи как се възстановява най-засегнатият от бедствието район – област Хатай. Редакторът от "Хоризонт" Мария Петрова и журналистът и преводач от Турска редакция на Радио България Севда Дюкянджи прекараха четири дни в градовете Хатай и Адана и се срещнаха както с представители на местната власт и хуманитарни организации, така и с оцелели при земетресението.

Ако нямаш никого, имаш мен – с това отношение журналистката Сакине Алтай помага на хората в родното си място - град Хатай, и избира човечността пред кариерата. Има непоклатима увереност, че Хатай ще бъде изграден наново и в бъдеще градът ще бъде дори по-хубав отпреди земетресението. 

Телевизионният журналист, собственик на рекламна агенция и майка на три деца Сакине Алтай се връща в родния си град Хатай през септември 2023-та година, но продължава активно всеки месец да пътува до Истанбул и Бодрум, за да ръководи своя бизнес. Когато се случва унищожителното земетресение през февруари миналата година, тя обаче променя живота си изцяло, за да е в помощ на хората в Хатай.

"Родена съм в Хатай. Както всички хора тук и аз съм влюбена в земите ни. Енергията, чувството, динамиката - много са различни тук. Пътувала съм в много държави по света и когато земетресението ни порази, спрях всички свои бизнес дейности и целия си друг живот за пет месеца. През тях помагах с координация, организация, всичко беше насочено към предоставяне на помощ на възрастните хора, на децата. Да опиташ да си успешен, като си силен, съветваш хората, наистина е много мотивиращо. А щом ти си мотивиран, това мотивира други хора. Като верижна реакция е".

В момента Сакине отново работи като журналист, но акцентът в работата й е възстановяването на Хатай.

"Сега правя телевизионно предаване, което се излъчва по телевизията в града. Името на телевизионната програма е "Животът в Хатай". Всяка седмица имаме различен гост - например лекар, инженер, домакиня, човек, който създава съдържание и има канал в "Ютюб", бизнесмен или бизнес дама. Оценяваме живота си преди земетресението и този след него. Сравняваме, откриваме разликите. Целта е да мотивираме обществото".

Уверена е, че в бъдещето тя и съгражданите й ще успеят да изградят един по-хубав Хатай.

"Разбира се, това беше бедствие, бяхме сринати до нулата. Вместо да живеем в къщите си, ние живеем в палатки или в контейнери от 21 квадратни метра. Но всичко това е още една причина за нас, за да изградим своето бъдеще. Това е, което усещате тук. Ако живеете в Анкара, в Истанбул, в Германия, но сте родени в Хатай и не можете да преместите живота си тук, както аз направих, тогава организирате всичките си познати, за да предоставят помощ за този район. Това наистина е много мотивиращо. Усеща се всеки ден. Хубавото нещо е, че всички майки като мен, обяснихме на децата си какво означава земетресението, какво е значението на случилото се тук. Всички деца тук, разхождайки се, виждаха разрушенията, знаеха колко хора са загинали. Енергията, мотивацията са на най-високо ниво. Можете да го усетите, когато се разхождате наоколо. Разбира се, след като измина една година, ние все още не сме си върнали града, но ще го изградим по-добър в бъдеще. Това е всичко, за което мечтаем и за което съответно работим".

Сакине също подчерта, че децата, преживели бедствието, ще бъдат ключови за хубавото бъдеще в региона.

"Вярваме, че ако в настоящето си силна личност, дължиш го на трудностите, които си имал през детството си. За нас не беше просто травма. Трудно е, реалност е. Знаем обаче как да обясним на децата си и какво да ги научим. Не изкарахме децата от града и не ги оставихме да седят някъде като кукли. Напротив, те са тук, с нас са, наблюдават ни, стават свидетели на това как ние се справяме с всички тези трудности и как сме развълнувани да изградим бъдещето. Тези емоции се стараем да им предадем".

Година по-късно грижите за най-уязвимите също не спират.

"Има хора, чиито деца, съпруга или съпруг починаха, и те останаха сами. Но в Хатай, а и като част от нашата култура в Турция, казваме, че ако нямаш никого, имаш мен, така че ти не си сам. Културата за общност, гледната точка, че сме едно общество, емоциите за това много бързо се появяват. Организираме се, ходим на посещения, отговаряме на нуждите на възрастните хора, на болните и на хората с увреждания. Ние сме много чувствително общество. След земетресението бяхме наясно с това, че сме много добри едни към други. Например, ако сме били приятели, но преди земетресението сме имали някакъв проблем в общуването, след него всичко негативно го изхвърлихме и създадохме положителна енергия".

А на финала освен благодарност Сакине отправи и покана към всички българи:

"На първо място, искам да ви благодаря от името на моето общество тук за приноса и помощта, които получихме от вашата страна. Високо я оценяваме, но тя всъщност е безценна. Надяваме се бъдещето ни е да е свързано с приятелство и отношенията ни с България винаги да бъдат приятелски. Бихме искали да приветстваме всички хора от България тук, за да усетят духа ни, а след пет години отново да дойдат, за да могат да сравнят и да видят напредъка ни".

Интервюто на Мария Петрова със Сакине Алтай в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Част от карнавалните макети, чиито глави художниците крият до деня на карнавала

74 весели картини разсмяха габровци и гости на карнавала на хумора

74 весели картини разсмяха габровци и гостите на града по време на традиционния карнавал на хумора. Повече от 3 хиляди души се включиха в забавните епизоди на шествието, а поне десет пъти повече се веселиха отстрани. Карнавалното шествие в Габрово потегли, след като легендарният основател на селището Рачо Ковача удари с чука по наковалнята.  След него..

публикувано на 18.05.24 в 20:07

Кипър регистрира в ЕС местна розова вода като защитен продукт

Кипър ще регистрира в Европейския съюз местна розова вода като продукт със "защитено географско указание", съобщи министърът на земеделието и развитието на селските райони Мария Панайоту. Днес и утре в кипърската "розова долина" се провежда 16-ото издание на Фестивала на розата. Досието на "Розова вода от Агрос" – селото в планината Тродос,..

публикувано на 18.05.24 в 19:50

Фондът за социално осигуряване на Кипър - жизнеспособен поне до 2080 г.

Фондът за социално осигуряване на Кипър е устойчив и финансово жизнеспособен поне до 2080 г., показват резултатите от извършеното от Международната организация по труда /МОТ/ актюерско проучване. За дългосрочната му стабилност допринасят със заплатите и вноските си и многото българи, които работят на острова. Приходите във фонда от осигурителни..

публикувано на 18.05.24 в 19:46
12-годишния тогава Александър, който изчезна в района на Перник, трогна цяла България

Сашко от Перник отново се изгуби, откриха го за по-малко от час

Сашко от Перник, който през 2022 г. се изгуби за 9 дни в гората, беше издирван отново от полиция и жандармерия. За щастие, момчето бе намерено за по-малко от час. Това съобщи БиТиВи. Сигнал е получен в 17:45 часа от бащата на Сашко, че при разходка в гората между БЧК Лозен и Лозенски манастир детето се е загубило. В 18:40 часа Сашко е..

публикувано на 18.05.24 в 19:42

Певец, печелил "Санремо", е новият носител на наградата Amnesty International Italia

Носител на наградата Amnesty International Italia за 2024 г. е певецът Диодато, който спечели „Санремо“ през 2020-а година. Диодато е носител на наградата на Amnesty International Италия заради песента си La mia terra (Моята земя). Композирана е за филма Palazzina LAF на режисьора Микеле Риондино.  По тази линия, Диодато е и носител на..

публикувано на 18.05.24 в 19:36
За да се получи еко сертификат „Син флаг“ един плаж трябва не само да има чиста вода, но също така да отговаря на още 32 критерия относно чистотата, управлението на околната среда и организация, образование и информация за околната среда, безопасност за посетителите и услуги, както и за защита на природата, на брега и крайбрежната зона.

465 плажа в Италия получиха "син флаг"

465 плажа в Италия получиха син флаг тази година, който е най-разпространеното и общопризнато международно отличие за качеството на крайбрежните зони в целия свят Отличени са 14 италиански морски курорта. Син флаг ще се развява на 465 плажа, принадлежащи на 236 общини - един рекорд в сравнение от преди 3 години, когато тези плажове бяха само 201...

публикувано на 18.05.24 в 19:22
Пропалестинска демонстрация в Лондон, архив.

Голяма пропалестинска демонстрация в Лондон

В Лондон е в ход голяма пропалестинска демонстрация, която съвпада с отбелязването на 76-тата годишнина от "Накба" - дума на арабски, която означава "катастрофа" и се използва от палестинците, за да опишат възникването на Израел.  Кампанията за палестинска солидарност (PSC), която организира протеста, заяви, че походът, започнал близо до сградата на..

публикувано на 18.05.24 в 19:07