Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев: Възобновяемата енергия у нас се развива добре, но все още изоставаме

Д-р Симидчиев подчерта, че няма вариант той да е следващият здравен министър

| Интервю
д-р Александър Симидчиев
Снимка: Ани Петрова

"Нека да говорим спокойно, разумно, ако е възможно, да отстъпят политическите изказвания малко по-назад и да гледаме малко повече в науката и в обществения интерес. Всяка инициатива, която цели разумно и балансирано развитие на чистата енергия, е нещо, което ние като общество трябва да прегръщаме". 

Това заяви пред БНР д-р Александър Симидчиев, депутат от ПП-ДБ и модератор на кръглата маса по законопроекта за енергия от възобновяеми източници в морските пространства, която ще се състои днес.

По думите му целта на кръглата маса е да се чуят всички гледни точки. 

"Целта на приемането на един закон не е самоцел, тя е за да може да се обслужат обществените интереси по-добре", декларира той. 
В интервю за предаването "Преди всички" д-р Симидчиев отчета, че в България възобновяемата енергия се развива добре. От 80-те години до момента тя е нараснала 5-кратно, но все още изоставаме - тя е около 12% от микса на енергии, за разлика от Европа, където тя е около 16%, обясни той. 

Проблемът, според него, е, че основно се развиват фотоволтаиците у нас, т.е. слънчевите колектори. Но слънчевата енергия се доставя само през светлата част от денонощието. 

"Когато добавим вятър, даваме възможността това да се разшири и да имаме производство на енергия и в тъмната част от денонощието и тогава, когато слънцето не е особено силно. В Европа вятърната енергия е в много по-голям процент отколкото у нас. У нас тя изостава и досега винаги е била само и единствено на земни площи. Земните площи са близо до жилища, което понякога може да създаде неудобство".

Основното, което е свързано с кабелите, които наистина минават по дъното, е, че тези, които се занимават с работа по дънната част на морето, те не могат да имат икономическа дейност там, коментира депутатът от ПП-ДБ. 

Той напомни, че единият от трите основни стълба на справедливостта, когато говорим за енергийния преход към възобновяема енергия, е въздействието върху околната среда. 

"Черно море е известно с това, че придънно е доста лишено от живот, т.е. екологичният отпечатък на кабели, които се пускат по дъното, ще е много нисък. Сравнено с другите варианти на енергиен преход - това е може би най-екологично съобразният".

Той е категоричен, че трябва да се слуша безпристрастно научния подход за развитието на енергетиката. По думите му нищо не става на всяка цена:

"Трябва да се гледат трите стълба на устойчивостта - икономическа, екологична и социална стабилност - те трябва да се гледат при всяко едно законодателство. По мое мнение те са напълно адекватно включени в законопроекта. Притесненията на колеги винаги ще бъдат чути. Никой закон не е написан на камък, той може да бъде променен в зависимост от обществения интерес".

Според него колкото повече хора имат възможността да допринесат с нещо, толкова по-добре ще стане този законопроект. Всеки глас има основание да се чуе, въпросът е доколко той е основателен, каза д-р Симидчиев. Той призова за конструктивизъм:

"Офшорният вятър има своите големи плюсове. Трябва да помислим как да направим така, че в България да ползваме целия световен опит и да го надградим. Целта е да изградим по-екологична и по-социалносправедлива енергийна система и това е един от начините, по които това може да стане". 

Д-р Симидчиев подчерта, че няма вариант той да е следващият здравен министър. Здравеопазването е надпартиен проблем, по който трябва да бъде работено с консенсус, а не с противопоставяне, категоричен бе депутатът от ПП-ДБ.

Интервюто на Силвия Великова с д-р Александър Симидчиев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лошо време на Балканите

Лошо време обхвана голяма част от страните на Балканския полуостров, като в редица райони заваля сняг, а температурите спаднаха значително, съобщават местните медии. Сняг и студ сковаха Румъния, където е обявен жълт код за неблагоприятно време в почти цялата страна. Температурите спаднаха рязко с около 15 градуса в рамките на едно денонощие,..

публикувано на 06.04.25 в 16:15

Фестивал на виното, храната и музиката на 2 и 3 май в Русе

Повече от 150 вида вино, родени в бъчвите на 23 семейни изби, ще гастролират в Русе на 2 и 3 май . Тогава ще се състои първото издание на фестивала "Винофрения", а локацията е нетрадиционна - Военният клуб с летния театър, градинките и археологическите разкопки на римската крепост. Няма да има и следа от строгия нрав на..

публикувано на 06.04.25 в 15:57

Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в принудителна ваканция

Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..

публикувано на 06.04.25 в 15:57

В Сапарева баня изграждат трети резервоар за Гейзера

Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..

публикувано на 06.04.25 в 15:48

80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд"

80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите.  От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..

публикувано на 06.04.25 в 15:09

Един човек е убит при руска атака срещу Киев

Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Подмяна на 2440 лампи - улично осветление в Лом

С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...

публикувано на 06.04.25 в 14:53