Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всеки, който си плаща за някаква услуга, включително образованието, се чувства съпричастен към този процес"

Покриването на таксите не прави ли висшите училища политически зависими?

Лиляна Вълчева: Издръжката на студентите е големият проблем, а не таксите

| Интервю
Лиляна Вълчева
Снимка: Ани Петрова

В Министерски съвет беше съобщено, че се подготвят промени в Закона за висшето образование, с които ще отпаднат таксите за студентите и докторантите, които се обучават по държавна поръчка. Обяснено беше, че промяната влиза в сила още за втория семестър на тази година.

Законодателният процес обаче може да бъде финализиран едва към края на семестъра.

Синдикатите казаха, че това би било голяма грешка. Съветът на ректорите също излезе с отрицателно становище. Такова дадоха и работодателите.

"На ректорите не беше казано, че ще се променят такси. Те бяха в ступор. Тази идея трябваше да има анализи и дискусии", заяви пред БНР Лиляна Вълчева, Синдикат "Висше образовоние“ към КНСБ.

В закона вече има няколко мерки за подпомагане на студентите, отбеляза тя в предаването "Нещо повече". 

"Има на 100% покриване на таксите от държавата за специалности, които са много важни за пазара на труда. В 30 професионални направления не се плаща нищо.

Има и други, в които бизнесът поема такси и издръжки. Това става с договор, подписан между студента, бизнес организацията и ректора".

Издръжката на студентите е големият проблем, а не таксите, подчерта тя. 

Входът към висшите училища е много либерализиран, отбеляза още тя. 

Всеки, който си плаща някаква услуга, включително образованието, се чувства съпричастен към този процес, посочи Лиляна Вълчева. 

"Разваляме един работещ модел, лишаваме от конкуренция висшите училища, нарушаваме качеството и създаваме предпоставака за студентски  туризъм". 

Когато обещаеш, че ще покриеш на 100% таксите, не съдаваш ли предпоставка партиите да се намесват в модела на обучение и висшите училища не стават ли политически зависими, запита експертът. 

"Надявам се да се спази законът. Таксите трябва да се събират на този етап. Студентите да не виждат враг в лицето на администрацията и ректорите. Трябва да погледнат кой създаде този хаос – не сме ние, а наш колега на по-високо ниво".  

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

76 станаха жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая

Броят на жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая нарасна на 76, съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, цитиран от агенция Ройтерс. Десетки пострадали при инцидента остават в болница. Причината за пожара остава неясна. Смята се, че е възникнал в ресторанта на хотела и бързо се разпространил по дървената конструкция...

публикувано на 21.01.25 в 21:59

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане на дете през изминалата година. Със средства от общинския бюджет са подпомогнати и 55 лица с репродуктивни проблеми. Общинският съвет увеличи размера на предоставените средства.  Еднократните помощи за раждане на дете се отпускат по реда на Наредба № 38 на Общинския..

публикувано на 21.01.25 в 21:35

Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна

Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна и дава прогноза за икономически растеж от 2,5% през тази година.  Оценката се съдържа в годишната анкета сред австрийските инвеститори  у нас. В проучването са участвали 98 компании в края на 2024 година. Въпреки политическите и икономически проблеми в страната,..

публикувано на 21.01.25 в 20:41

Превантивно ще се правят просеки под далекопроводите в област В. Търново

Електроразпределителното дружество "Енерго Про" и горските стопанства във Великотърновска област се споразумяха за съвместни действия за осигуряване на по-безпроблемна работа на далекопроводите в региона при влошаване на метеорологичните условия. По Коледните празници шест дена десетки населени места в Еленския Балкан и в община Велико Търново..

публикувано на 21.01.25 в 20:29
Висящият водопровод.

Старата столица е заплашена от сериозна водна криза заради 100-метров висящ и амортизиран водопровод

100-метрова, висяща на въжета, тръба над река Янтра, която е от захранващия водопровод за Велико Търново, всеки момент може да аварира и това означава безводие от поне два-три месеца за града. За това предупреди строителният предприемач Георги Георгиев, който е участвал в изграждането на водопроводната мрежа на Велико Търново и на водоснабдителният..

публикувано на 21.01.25 в 20:14

Калин Джорджеску с 38 процента подкрепа сред румънците

Крайнодесният кандидат Калин Джорджеску има значителна преднина пред останалите потенциални участници в изборите за президент на Румъния, съобщава Ройтерс.  Агенцията цитира анкета, според която Джорджеску се радва на 38 процента подкрепа сред румънците.  На цели 13 процентни пункта зад него е Крин Антонеску, който бе предложен от проевропейската..

публикувано на 21.01.25 в 20:06

Представители на 18 щата и окръг Колумбия с жалба в съда по казус за американското гражданство

Представители на 18 американски щата и окръг Колумбия заведоха колективна жалба в съда срещу разпореждането, с което президентът Доналд Тръмп лишава от правото на американско гражданство децата на нелегални имигранти, родени в Съединените щати. И 18-те щата са оглавявани от демократи. Тръмп подписа близо 100 указа, изтегля САЩ от СЗО и от..

публикувано на 21.01.25 в 19:56