В случая с убийството на Мартин Божанов-Нотариуса става дума за разчистване на сметки. А причината е несвършена работа и пари.
Това мнение изказа пред БНР ген. Кирил Радев, бивш директор на НСБОП.
"За да се стигне до тук, ако върнем нещата назад и след като знаем какво е криминалното минало на този човек, който беше застрелян, бихме могли да кажем, че просто в годините, когато е трябвало някой да работи активно по него – да разкрият това, с което се занимава, да разкрият схемите, довели до този фатален край, може би нямаше да се стигне до тук. Неговата криминална дейност се крие доста далеч в миналото, което означава, че не е останал незабелязан от службите тогава. Големият проблем е, че дори да е имало нещо, достатъчно данни, за да се разследва, да се повдигне обвинение и да се стигне до съд, проблемът се крие в тази верига", коментира той.
Службите могат да работят много ефективно, но те са зависими от прокуратурата и от съда, подчерта ген. Радев в предаването "Неделя 150". И добави:
"Едно перфектно разследване с достатъчни доказателства за съд в последствие може да бъде погубено и от прокуратурата, и в процеса на съдебното производство. Може би точно това е станало".
Божанов се е ползвал с доверие на определени среди, които в неговото съзнание са го правили недосегаем, продължи коментара си той. По думите му той е правил това, което намери за добре. Във всички случаи е бил зависим, подчерта ген. Радев.
Според него обаче една такава схема може да се реализира само при желание от страна на магистрати.
"Ударът по държавността в случая е жесток, става дума за правосъдната система", изтъкна той и добави, че са създадени условия за корупция.
По думите му големият проблем на България и на службите е липсата на ефективна борба срещу корупцията. Според него именно това стои в основата на всички неудачи на държавата:
"Получава се информация от всякъде. Ние сме малка страна, имаме достатъчно силни служби, които получават такава информация. Тази информация се обработва, разследва се, доказват се определени деяния на някого. След това нещата отиват в прокуратурата и съда – и дотам умира всичко. Проблемът е точно това".
Експертът подчерта, че такива хора, като Божанов, си позволяват да правят това, защото самата система не е самопрочистваща се.
Ген. Радев е убеден, че и в момента в службите има достатъчно информация за много хора, но тя не стига до никъде:
"Службите не са пробити. Те работят активно. В много случаи ние сме много много много добри в разследването, в разкриването, включително на такива престъпления".
Той посочи и един парадокс: "Тъй като службите знаят, че определена разработка, свързана с висок обществен интерес, няма да може да бъде реализирана тук, в България, предпочитат да пуснат обекта – същото нещо да се извърши в чужбина, защото се знае, че ще се стигне до съд".
Според него слабата държава предполага точно такъв тип престъпления. По думите му престъпността не се е променила. Имаме отстъпление от постигнатото преди години, смята той и подчерта, че по линия на прането на пари и борбата с интелектуалната собственост и пиратството сме вкарани в черен списък. В този смисъл специалистът смята, че колкото по-бързо бъде въведено еврото у нас, толкова по-добре, защото тогава по-лесно ще се следят финансовите потоци.
Реформата по български на службите означава да махнат "вашите хора" и да сложат "моите хора", коментира ген. Радев. Според него службите трябва да бъдат подсилени с човешки ресурс. Освен това трябва да има мандатност на шефовете на служби, изказа мнението си той и обясни:
"Трябва да имат мандат, защото отстраняването на ръководител на подобна служба е сътресение за цялата служба. Нещата стопират, хората не работят, идват нови началници, не знаеш какъв вятър ще задуха, всичко се заключва в касите, няма никакво развитие месеци наред. Ако всеки, който дойде, започне да ги сменя, просто няма да има никакъв резултат".
Интервюто на Явор Стаматов с ген. Кирил Радев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември. В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата". Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния..
Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение. Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия. Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..
Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят, коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа ", в интервю пред БНР. "Ако..
Отиваме към нови избори, въпросът е как. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов веднага след като стана ясно, че поредният балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, отново не е излъчил председател на НС. И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС Според Костадинов обаче..
Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон. "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..
Депутатите отново не успяха да изберат председател. За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието. Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". 51-вото НС продължава първото си заседание в пореден опит да избере председател Борисов в НС: Няма да..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..