Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Вълканов: Трябваше да се помисли за преструктуриране на малките стопанства

| Интервю
Снимка: Здравка Маслянкова

Преструктуриране чрез инвестиционни мерки за малките стопанства, на мен ми липсва като решение на проблемите в българското земеделие. Очевидно, е че в определени направления на нас ни липсва конкуретоспособност, каза в интервю пред БНР агробизнес анализаторът Николай Вълканов, управител на "Интелиагро".

В предаването "Неделя 150" той коментира протестите в родното земеделие, както и споразумението с правителството.

"Ако имаше политическа визия за развитието на сектора, трябваше да се помисли с наличните средства, с които разполагат от ЕС, по линия на селскостопанската политика и по линия на национални средства, как може да се помогне за преструктурирането на тези стопанства, тоест, ако на 1000 декара зърнени култури, очевидно са неконкуретоспособни, как да се помогне на този стопанин да се насочи например за отглеждането на трайни насаждения, или на зеленчуци или на картофи, като тип производство за площта, която има стопанството, носи по-бърза възвръщаемост", аргументира се Вълканов.

Николай Вълканов, управител на Интелиагро

И обясни, че "по-ниските печалби през 2023, в сравнение с 2022 г. когато са изключително високи печалбите в сектора, тези през 2023 са за сметка на рекордни запаси в стопанствата, тоест нереализирана продукция".

"Спокойно може да се каже, че ако продукцията беше реализирана, финансовите показатели щяха да са по-добри. Първият важен въпрос е, да се каже, защо не се реализира тази продукция и дали пазарите не трябва да се защитават от държавата", коментира Николай Вълканов.

И обясни, че продукцията не се е реализирала през 2023 година, защото са се получили изключително високи изкупни цени на зелените и маслодайни култури. 

"Всичко започна септември 2022 г. с отварянето на черноморския коридор. С отпушването на износа от Украйна , цените на основните зърнени култури започнаха да се понижават и без да са стигали стойностите си преди, това накара българските производителите да продават", обясни агробизнес анализаторът.

Според него решението на правителството за споразумението е правилно от една гледна точка, "но доколко е правилно от гледна точка на стимулиране на агробизнеса  и преструктуриране не е добро".

"В протестите през последните седмици често се цитираха производителите с по 1000 - 2000 декара зелени култури. Простата аритметика показва, че на такъв размер площ никога няма да са доволни от стопанския си план. Просто не е рентабилно на такива площи да се гледат масовите култури. По същия начин стопанства с по 20, 40 50 крави много трудно ще оцеляват вбъдеще, защото мащабът на производството им не е достатъчен, за да генерира този доход , който ще им позволи да се чувстват спокойни през годината и да реинвестират в своето производство", обясни Николай Вълканов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събитията в здравеопазването през 2024-та

Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..

публикувано на 22.12.24 в 14:09

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13