Световни лидери прецениха, че могат да разрешат конфликтите, които са тлеели години наред, със сила, а не с преговори и дипломация.
Това каза пред БНР дипломатът Николай Младенов, бивш външен министър на България и бивш координатор на ООН за Близкия изток, а сега главен директор на Дипломатическата академия в Абу Даби. И уточни, че виждаме това и в агресията на Русия в Украйна, и в Газа - "след безпрецедентното клане, което "Хамас" направи в Израел":
"В момента има 9 държави в Близкия изток, които стрелят помежду си. Това създава сфера на несигурност в целия регион, която е изключително опасна, защото всеки един от тези инциденти може да предизвика по-голяма ескалация".
Той подчерта, че се променят центровете на сила в геополитиката и светът е различен от този, в който свикнахме да живеем след края на Студената война.
"Точно, когато светът има нужда от това да работим заедно, за да се справим с глобални промени, каквито са климатичните промени, икономическото развитие, бедността и т.н., точно в този момент светът като че ли се разпада на регионални групи и коалиции, и групировки, които създават много висока степен на несигурност. Тази тенденция не изглежда да бъде прекратена скоро, напротив - вероятно ще продължи още време. Тя рефлектира не само върху глобалната политика, но и върху нас, защото държавите предпочитат да си говорят с тези, които са им приятели, а не да седнат на разговор с другите, които са несъгласни с тях", коментира Младенов.
Според него ЕС е все още един от основните фактори в глобалната политика:
"Ползата за България от това е не само средствата, които получаваме от Брюксел като членове на ЕС, а и в това да помогне на Европейския съюз да формира политиката си по отношение на останалата част от света. Не си даваме сметка, че имаме особена чувствителност към света. Заради нашата история, мястото, на което живеем, и проблемите, с които сме се сблъсквали поколения наред, ние сме много по-чувствителни за нюансите в политиката и в отношенията между държавите. Тази чувствителност трябва да се върне и в Европа. ... Трябва ние да бъдем част от изграждането на новата дипломация на Европа, която да бъде чувствителна за това, което се случва около нас".
Интервюто на Даниела Стойнова с Николай Младенов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..