Жалко, че една такава фигура като Алексей Навални си отиде. Въпреки че беше в затвора, той обединяваше надеждите, че може да има промяна, сега и в бъдеще. Сега част от това бъдеще с тази смърт беше задраскано, коментира пред БНР журналистът Валерий Тодоров, дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Русия, бивш генерален директор на Общественото радио.
"Дали това е станало с отравяне, дали неразположение е довело до това състояние... В тази част на Русия са изключително тежки условията за живот, да не говорим за затвора. Преди имаше сведения, че боледува и не се изясни до каква степен е излекуван. Много са версиите около смъртта му, но едва ли можем да смятаме, че властта е безучастна в това, което се е случило", смята Тодоров.
"Дали ще узнаем цялата истина, когато това се случва в затвора, и то в наказателна колония със строг режим, едва ли пълна картина ще се получи. Можем само да се съмняваме. Изявленията на властите нямат значение, защото съмненията остават. Той беше най-яркият противник на режима в Кремъл, бих казал символ на протеста срещу властта", допълни журналистът.
И напомни, че предстоят избори през март в Русия и "много леко неговата смърт може да се свърже с предстоящите избори, тъй като той призова към протестни действия".
"От кандидатите за президент, от 10 утвърдени останаха четирима, така че един е от комунистическата партия, един от либералдемократическата на Жирановски, така че особена съпротива на президентските избори няма да срещне Путин", коментира още Валерий Тодоров.
"Навални си отиде на една много ранна възраст – 47 години, той е юрист по образование. Учил е в Йейл, САЩ, учил е в Руския университет за дружба между народите. Личност, която лично избра тази кауза с висока степен на саможертва. Прекалено силна е машината, която стои срещу него и трудно може да се оцелее", каза Тодоров.
"Той излежаваше 9-годишна присъда за екстремизъм, едва ли може да предполагаме, че нещата изглеждат толкова безобидно – разболял се и умрял на 47 години. Все пак това е затворник с висока обществена опасност за властите, очевидно голям волеви потенциал и една силна подкрепа сред младото поколение".
Тодоров прогнозира, че започва тежък период за Русия, защото изборите приближават, остават няколко седмици.
"С приближаването контролът върху общественото мнение, върху протестите и политическите структури ще се затягат. Реално партиите в Русия нямат особено значение, така е изградена политическата система. Властта на президента е много силна особено след референдумите и той може да сменя върховните съдии, което създава впечатление за безпредел и ненаказуемост, особено на фона на войната, която сега се разиграва. А тя ще има дълбоки последствия върху руското общество, света като икономика, политика, световно право и Украйна като държава. Властта си гарантира успех на изборите в лицето на Путин. Въпросът е дали след тези избори ще има някаква промяна, която да има и позитивно лице на фона на това, което виждаме в момента".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Докато Доналд Тръмп и Киър Стармър се договориха да се срещнат скоро и взаимно си направиха комплименти, продължава да цари неяснота дали американският президент ще одобри номинацията на британския премиер за посланик във Вашингтон, съобщи „Индипендънт“. Очаква се Доналд Тръмп да вземе решение за лорд Питър Манделсън като посланик на Обединеното..
Кипър напредва с цифровата трансформация като пуска национални цифрови документи за самоличност. От днес кипърците могат да подават заявления за електронна лична карта, като държавата субсидира първите 100 000 от тях. Право на електронна лична карта имат граждани на Кипър на възраст над 18 години, притежаващи биометричен документ за самоличност и смарт..
В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на..
Синдикатите в Кипър се подготвят за тежък диалог с министерството на труда и работодателските организации. Те ще обсъдят общите си позиции по решаващи въпроси за развитието на индустриалните отношения през 2025 г. на провеждащата се днес общосиндикална конференция с участието на всички профсъюзи. Гарантирането на адекватни заплати и постигането на..
Британският премиер Киър Стармър е поздравил президента на САЩ Доналд Тръмп за неговата „роля в осигуряването на забележителното примирие и сделката за заложниците в Газа“ по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщи Би Би Си. Разговорът се състоя часове, след като Тръмп похвали Стармър, че е свършил „много добра работа досега“ и каза, че..
Противопожарни участъци да бъдат разкрити на територията на община "Тунджа" настояват от администрацията и кметствата. При възникването на пожар се налага в гасенето да се включват огнеборци от Ямбол, като се налага да изминат понякога 30-40 км. При подобна ситуация през декември изгоря покривът на читалището в село Бояджик. Миналата година..
Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации". Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...