Занимаваме се с групата на Мартин Божанов като някакво изключително явление, след като всички факти за нея са ясни. Това заяви пред БНР адвокат Ина Лулчева.
"Започваме да коментираме проблемите в съдебната система, когато се случи едно убийство. А те са поредица от факти, които ни дават освание да се притесняваме, но подминаваме.
Още през 1992 година съдебната система беше разклатена. Тя е консервативна и когато се наруши целостта и моралът ѝ с неоснователни произволни смени, се създава опасност за такива явления.
След това дойде ерата на Татарчев, който каза, че само Господ е над него.Тогава възникнаха групировките, които получиха влияние в съдебната система и прокуратурата. После дойде главният прокурор Филчев, при когото имаше самоубийство на прокурор и отново не се възцари добрата практика. Започна задържането на хора като репресия. По времето на Борис Велчев имаше известно успокояване на системата, но без да се изчистят практиките, които бяха създадени. Борисов пък каза в интервю: "Да, аз избрах Гешев, защото оцених оперативните му способности“.
Това е едно материализиране на зависимостите в съдебната система, които съществуват от много години".
Средството за въздействие е в магистратите, полицаите, прокурорите и съдиите, посочи тя.
"Те използват това, че системата създава възможност да се образуват дела без да има данни за престъпление, за да се изнудват хората да плащат пари".
Специализираният съд беше съд на властта за делата, които иска на всяка цена да спечели, посочи адвокат Лулчева.
"Магистрати, които се съгласяват да правят услуги, не могат да има високи професионални и морални качества".
Комисията в НС може да свърши работа като събере публично всички факти, смята тя.
"Това е шанс да се покаже, че недоверието е неоснователно. Тя трябва да провери защо информацията, която са имали ДАНС и ГДБОП за Мартин Божанов, не е в прокуратурата".
Адвокат Лулчева напомни също, че се е тръгнало към разплитане на случая "Осемте джуджета“ след избирането на Борислав Сарафов, но към момента има пълно затишие.
Проблемът е, че зависимостите съществуват, заяви тя и даде за пример делото "КТБ".
"Делото "КТБ" е направено по начин, по който да не приключи никога, за да не се разбере ефективно кога е разграбена банката".
Много лош показател за системата е това, което видяхме, че се е случило със съдия Цариградска, отбеляза адвокат Лулчева.
"Това е едно безобразно проявление на тази система. Един съдия не е получил защита. Много хора се отчайват".
Тя коментира и избора на членове на ВСС.
"Притеснявам се, че ако сега не се случи избор на действително достойни хора за членове на Висшия съдебн съвет, надеждите ни за промяна ще изтлеят. Това ще бъде сигурен лакмус за това дали има желание за промени".
Пътната полиция в Гърция въведе извънредни мерки по контрол на трафика. Засилен е трафикът по цялата пътна мрежа на страната. Започна пътуването за Великденските празници. Много гърци използват времето за няколко дни почивка. За да се облекчи движението на леките коли на изходните точки на градовете е въведена забрана за движение на товарни..
Задочната размяна на реплики между президента Румен Радев и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов заради договора с турската компания "Боташ" продължи и днес. Според Борисов държавният глава трябва да предприеме действия за предоговаряне на споразумението, което не е изгодно за страната, тъй като то е сключено по време на назначено от него..
Голям пожар гори в софийското село Лозен. Пламъците избухнали в автосервиз, към който има и хале. От пожарната съобщиха за БНР, че сигналът за пожара е подаден в 10:28 часа. На мястото са изпратени 4 пожарни автомобила и 12 огнеборци. В автосервиза има 3 коли и голямо количество гориво, което е довело до бързото разрастване..
Столичният общински съвет ще гласува създаване на инициативата "Витоша на децата", която цели да осигури достъпни и смислени занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Предложението е на общинските съветници Цветелина Заркин, Диян Стаматов и Екатерина Йорданова и цели да изгради у децата устойчива връзка с..
На 14 април – понеделник, в 8 часа сутринта ще се проведе поредният протест на шофьорите от Столичния градски транспорт. Основните искания са за по-високи заплати и по-добри условия на труд. Екатерина Йорданова, почетен председател на Съюза на транспортните синдикати в България, отбеляза пред БНР, че това е много тежък труд, а..
В малки населени места ще могат да се изграждат съобщителни мрежи и съоръжения при облекчени условия. Депутатите приеха на второ четене промени в закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Законопроектът предвижда промяна на категоризацията на строежите, свързани с физическата инфраструктура за разполагане на..
"Андрей Цеко в е бил заплашен заради разкритията, които е направил за строителния предприемач Иван Мирински". Това заяви в кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков: "На вчерашния ден Андрей Цеков е получил закана и сигнал, че ако продължава да споменава Иван Мирински, ще има проблеми. Дошъл е човек при него, не знам името на..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и..