Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Гергана Николова:

Вече и специалист ще издава направление за ЯМР, ще се изследва холестерол и при децата

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Важното в промените и много същественото за профилактичните прегледи не е само профилактиката, а възможността да се увеличи достъпът до Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) за откриването на по-тежките заболявания в ранен стадий. 

Това коментира пред БНР д-р Гергана Николова от БЛС. Тя обясни, че досега пациентът е изпращан при специалист, той пише молба до НЗОК, одобряват, връщат и тогава се назначава образното изследване. Понякога се е налагало да бъдат хоспитализирани пациенти, за да се направи това изследване.

Всички промени и допълнения за изследвания и профилактични прегледи ще влязат в анекс към рамковия договор на Касата и БЛС. Д-р Николова и нейни колеги са получили мандат от Събора на БЛС да подпишат този анекс, но "още нямаме дата". Гарант е министърът на здравеопазването, допълни д-р Николова.

"Сега получихме зелена светлина и специалистите в доболничната помощ да могат да назначават ЯМР,  без да се прави това запитване. Преди пациентите чакаха по 3 – 4 седмици да получат въпросното направление. Смятам това за много голяма стъпка напред за изнасяне на дейностите от болничната в доболничната помощ. Защото преди се налагаше пациентите да се хоспитализрат за това изследване", обясни д-р Николова.

Тя призова пациентите да извършват всяка година профилактичните си прегледи. 

Жените от 40 до 50 години ще могат на всеки 2 години да правят ехография на млечна жлеза, от 45 до 69 мамография на млечна жлеза на 2 години, а при тези с риск - всяка година, сега вече и жените над 69 имат право на профилактичен преглед веднъж на 3 години. "Това е сериозна крачка напред към скрининга на рака на гърдата", оцени д-р Николова.

Тя напомни, че вече на всеки 5 години към "годишните профилактични прегледи" ще се провежда изследване за хепатит Б и С, "инфекции, които имат сериозни последици и водят до чернодробни усложнения, цироза и чернодробна недостатъчност". Това изследване ще се прави от 40-годишна възраст и през 5 години.

За децата д-р Николова каза: "В изследването на кръвта, на липиди имаме заложен и холестерол при децата, на половин година, на една и на 15 години се правят кръвни изследвания, за да изключваме проблеми в развитието на децата. Да откриваме ранни изменения в липидния статус. Най-добрият преглед е проведеният преглед! Ако личния лекар открие проблем, тогава няма да се ограничи само до изследванията от Наредба 8".

"Имаме туморен маркер при простата на мъжете. Преди беше от 50 години, а сега от 40 години. Изследванията никак не са малко, важното е пациентите да стигнат до кабинета на лекаря. Често откриваме изменения, за които хората не подозират", категорична е д-р Гергана Николова. И отново апелира за ваксинация на децата.

"Не е страшна ваксината, страшно е заболяването на вашето дете!", предупреди д-р Николова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фонд "Земеделие": 13 млн. лв. за производителите на картофи, черупкови плодове и гъби

Управителният съвет на Държавния фонд "Земеделие" реши да бъде предоставена помощ de minimis за 2024 година на производителите на картофи, черупкови плодове и гъби в размер на общо 13 милиона лева. 7 милиона лева да разпределени за производителите на картофи, 5 милиона за орехи, бадеми и лешници и 1 милион за отглеждащите култивирани гъби...

публикувано на 16.05.24 в 19:47

Съдът: Общината да прекрати действията си за промяна на движението в центъра на София

Административният съд в София спря новата организация на движението в столицата, информираха от институцията. "Административен съд София – град постановява да бъдат безусловно прекратени действията, извършвани от длъжностни лица от Столична община, разпоредени от зам.-кмета по Транспорт Илиян Павлов във връзка с въвеждане на нова постоянна..

публикувано на 16.05.24 в 19:39

Областният управител на Монтана е против преминаването на тирове през Петрохан

Областният управител на Монтана е против преминаването на тирове през прохода Петрохан. Възражението е изпратено до Агенция "Пътна инфраструктура". Преди седмица пред БНР същото мнение изказаха и кметовете на общините Монтана и Берковица.  Областният управител на Монтана Ивайло Антонов изрази своето категорично възражение за възможен обходен маршрут..

публикувано на 16.05.24 в 19:37
Снимката е илюстративна.

АПИ прекрати договорa с една от фирмите за електронно събиране на пътни такси

Агенция "Пътна инфраструктура" прекрати договорa с една от фирмите за предоставяне на услуги за електронно събиране на пътни такси. "Т-СМАРТ ГЛОБАЛ" бе петото дружество, с което предишното ръководство на агенцията подписа договор в края на февруари. С него се дава възможност за стартиране на процедура по доказване на оперативна съвместимост с..

публикувано на 16.05.24 в 19:14

Мъж е загинал, а двама души са в болница след катастрофа с кола на НСО

Мъж е загинал, а двама души (мъж и жена) са в болница във Варна след катастрофа на входа на Аксаково, където лек автомобил се е блъснал в кола на Националната служба за охрана, в която е пътувал съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.  Бивш премиер катастрофира с кола на НСО От НСО съобщиха за БНР, че автомобилът, в който..

публикувано на 16.05.24 в 18:52

Починал е шофьорът на леката кола, сблъскала се с автомобил на НСО

Автомобил на Националната служба за охрана е катастрофирал на входа за Аксаково. В него се е возил Кирил Петков, съобщиха във Фейсбук от политическата партия, на която е съпредседател той.  Катастрофата е причинена от внезапно изскочил автомобил от път без предимство. В колата са се возили мъж и жена на възраст над 60 години. Бивш премиер..

публикувано на 16.05.24 в 18:36

90 филма от игралното, документалното и анимационното кино се борят за наградите "Васил Гендов"

90 филма от игралното, документалното и анимационното кино се борят за наградите "Васил Гендов" на Съюза на българските филмови дейци. Церемонията ще се състои тази вечер - 16.05, в Народния театър. Т ова е най-мащабният форум на българското кино , разказа пред БНР Геновева Димитрова, кинокритик и член на Борда на наградите "Васил Гендов"...

публикувано на 16.05.24 в 18:28