Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Георгиев: Ще се намерят няколко виновни и след 8-9 г. ще имаме нов Нотариус

Очевидно в очите на някои хора съдебната система е подкупна изцяло, трябва да намерим съпротивителните сили, категоричен е съдията

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

"Това, което ме притеснява, е, че за момента не знаем тази комисия с какви документи ще разполага. Освен това вече мина толкова време, че се притеснявам, че някои от тези документи вече са изчезнали".

Това коментира пред БНР съдия Андрей Георгиев от Управителния съвет на Съюза на съдиите относно решението да бъде създадена специална комисия от членове на Съдийската колегия, върховни съдии и административни ръководители, които да проучат данните за връзки с магистрати на разстреляния в края на януари Мартин Божанов, по прякор Нотариуса.

Той сравни случая "Нотариуса" с този с Красьо Черничкия. Според него това е повтарящ се сюжет и трябва да се намери ново институционално решение:

"Тук не говорим за някакъв личен конфликт. Не е проблемът с Нотариуса, със съдия Цариградска, с Борислав Сарафов или с който и да е лично. Проблемът трябва да се гледа и да се реши институционално. Тъй като имаме много данни за обвързаности, в една такава комисия трябва да участват всички заинтересовани страни".

"Гледаме на всичко това като на някаква поредица скандали, без да ни е ясно какво става отзад, кои са институционалните, процесуалните причини, които водят до тези скандали, а те са две. На първо място – монополът на прокуратурата изцяло върху разследването. Освен това в момента пострадалият от престъпление продължава да има твърде малко права във фазата на разследването. Другото е за независимостта на разследването на самата прокуратура, която на практика се оказва единствен разследващ орган. Това сега се опитва държавата да преодолее и с парламентарна комисия, и с органа на ВСС. Колко ще са ефективни е друг въпрос", коментира съдия Георгиев в предаването "Преди всички".

Той напомни, че всеки гражданин, които се чувства застрашен във връзка с наказателно производство, може да иска да му бъде назначена охрана. Това не е привилегия на съдиите, категоричен е Андрей Георгиев и призова тези граждани активно да търсят това.

"Съдия Цариградска 3-4 пъти поиска да бъде разпитана пред съдия. Процесуалният закон не допуска подобна възможност, защото когато имаме разпит пред съдия, тези материали вече не са тотално секретни, не са тотално в ръцете на прокуратурата. Трябва да се променят правилата относно достъпа до информация по разследвания в прокуратурата, така че не всичко да седи без никакви критерии в ръцете на наблюдаващия прокурор и удобно по едни случаи всичко да е следствена тайна, а по други – да се изнася подходяща за ръководството на прокуратурата информация", изказа мнението си съдията.  

Кой осъществява външен контрол върху съдебната система, попита той. Според него големият проблем е, че всичко върви през ВСС.

"Искаме Висш съдебен съвет, който е независим и който работи за защита на обикновения човек в съдебната система, а не на някакви ръководни фактори. За да стане това, ще ни трябва помощ от медиите при предстоящите избори за ВСС", каза Георгиев. И продължи:

"Един съдия, който си върши работата, има и претоварени кадри, изведнъж трябва да преценява биографиите на доста хора, които ще кандидатстват. Би било много важно тази тема да задържи общественото внимание и да се види кои са кандидатите и да се изнесе обективна информация за това къде има проблеми и подозрения. Виждаме и в сегашната ситуация – всичко започва да се дели на добри и лоши, а нямаме никакви публично достъпни данни и сигнали за това някой има ли съмнения, че с работата си е причинил нещо съмнително".

Според него съдията, който трябва да влезе в новата комисия, е добре да е наказателен съдия с утвърдена репутация и да бъде или от ВКС, или от Апелативния съд. Основният критерий може би е да не са заинтересовани във връзка с някой от разкритите участници, добави той.

"Към момента на заплашването си съдия Цариградска е била съдия в Районен съд. Това е първа инстанция. Значи тези хора имат виждане, че трябва да натискат всичко и всички, защото смисълът да заплашвате или подкупвате първоинстанционен съдия клони към нула. Очевидно имаме манталитет. Очевидно в очите на някои хора съдебната система е подкупна изцяло, цялата, всеки е податлив на натиск", коментира съдия Андрей Георгиев.

По думите му въпросът е да се открият съпротивителни сили и да се покаже, че не всеки е податлив. Трябва да се говори с аргументи и да се разкриват информации, които остават трудно забележими, смята той.

От специалната комисия може да очакваме публичност, изказа мнението си съдията и добави:  

"Институционално функцията на обвинение в България е пробита още с Конституцията. Това няма да се промени".

Според него другият вариант е външен натиск.

Съдия Георгиев очаква, че ще се намерят няколко виновни:

"Ще бъдат посочени, срещу тях ще се образуват дисциплинарни производства. Може би ще бъдат уволнени. След 8-9 години ще имаме нов Красьо Черничкия – Нотариуса".

Цялото интервю на Силвия Великова с Андрей Георгиев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на Световната търговска организация (СТО) Нгози Оконджо-Ивеала.

Директорът на СТО прогнозира до 1,5% свиване на глобалния стокообмен заради митническите войни

Митническите войни, започнати от президента на САЩ, могат да струват на света до процент и половина свиване на глобалния стокообмен, предупреди генералният директор на Световната търговска организация Нгози Оконджо-Ивеала: "Ширещата се несигурност в търговската политика може да намали допълнително растежа със 0,7 процентни пункта. Това ще означава..

публикувано на 16.04.25 в 20:10

"Ненаситните": Европрокуратурата разследва внос на повредени коли от САЩ

1000 полицаи, данъчни и митнически служители извършиха 200 обиски в 10 страни, сред които и България, като част от акция, ръководена от Европейската прокуратура в Берлин и Вилнюс. Става дума за разследване на престъпна организация, занимаваща се с внос на повредени коли от Съединените щати и тяхната препродажба след козметичен ремонт при..

публикувано на 16.04.25 в 20:01

Столичани от "Люлин" на протест срещу настаняване на жители от "Захарна фабрика" в района

Протестиращи жители на столичния район "Люлин" затвориха за кратко движението по булевардите "Петър Дертлиев" и "Царица Йоанна". Те се обявиха против настаняване в района на семейства от ромската махала, чиито незаконни постройки в квартал "Захарна фабрика", бяха разрушени вчера. Мотивите на участниците да се включат в протеста: "Имаме си..

публикувано на 16.04.25 в 19:30

Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата

Пред Съдебната палата инициативата "Правосъдие за всеки" организира пореден протест. Хората отново издигнаха плакати срещу участието на Делян Пеевски във властта и посочиха, че след днешното изказване на Бойко Борисов, Пеевски се готви да управлява.  Борисов заяви, че Владислав Горанов и Делян Пеевски са били включени в списъка "Магнитски" на база..

публикувано на 16.04.25 в 19:19
Иван Василев

Бюджетът на София ще бъде обсъден в общинския съвет до 25 април

Инвестиции за децата, свързаност и грижа за града, това са приоритетите в проектобюджета на София за тази година, чието обсъждане с обществеността започна в Аулата на Софийския университет. До 25 април проектът ще бъде внесен за разглеждане в Столичния общински съвет.  В края на месец май се очаква да бъде гласуван в зала, информира зам.-кметът с ресор..

публикувано на 16.04.25 в 19:07

Жители на Княжево протестират заради пътната безопасност

Жители на столичния квартал Княжево затвориха вече за час пътното платно към Владая на кръстовището на Околовръстния път и бул. "Цар Борис Трети". Те протестират заради системното нарушение на Закона за движение по пътищата в този участък. Исканията на протестиращите са ежедневен и постоянен контрол на скоростта по бул. "Цар Борис Трети" в..

публикувано на 16.04.25 в 19:07
Десислава Иванчева

Съдът в Ловеч не уважи молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване

Окръжният съд в Ловеч отново не уважи молбата за предсрочно освобождаване от затвора на излежаващата шестгодишна ефективна  присъда за корупция Десислава Иванчева -  бивш кмет на столичния район "Младост". Съдът в Ловеч прекрати производството по молбата на Иванчева за предсрочно освобождаване Съдът в Ловеч отново разглежда искането за..

публикувано на 16.04.25 в 19:00