Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Род Торнтън: Авдеевка е пропагандна победа за Путин, но ще му е политически трудно да я повтори

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Две години на безпощадна борба не изчерпаха волята за съпротива на украинците. Но признаците на умора и изтощение се множат. Показаха се най-ярко в 4-месечната отбрана на Авдеевка, която приключи преди седмица. За пореден път, но много по-очебийно, тази битка извади на показ и зависимостта на Украйна от западната помощ, но не само това, а и спорадичността, с която тази помощ се характеризира още 2022 година.

За да запазят каквото им е останало от Донбас, след като загубиха една от най-важните си крепости, украинците ще трябва да удържат ключовите възвишения около Часов Яр. На север битката е около друга важна естествена преграда – река Оскол, на която е разположен железопътният възел Купянск. На запад, ако искат да предпазят областния център Запорожие и да съхранят изгледите да си върнат някой ден азовското крайбрежие, украинците трябва да бранят десетината километра, с които миналото лято успяха да се вклинят в руските линии пред Токмак.

При продължаващото бездействие на американския Конгрес шанс на Украйна дават Швеция, Дания, Чехия и други европейски страни, които продължават да даряват от далеч по-оскъдните си – в сравнение с Вашингтон – ресурси. Шанс за украинците е наближаването на края на благоприятния сезон за настъпление, а също и предимно политическата мотивация зад руските атаки, смята д-р Род Торнтън, преподавател по военно дело в лондонския King’s College. При Авдеевка Путин спечели пропагандната победа, от която се нуждаеше, но значителните загуби ще намалят апетита му за нови "подвизи" поне до изборите в средата на март, каза Торнтън в интервю за "Събота 150".

Рискът е поредното нарастване на помощта от Европа, предизвикано от кризата на фронта в Донбас, да не бъде последвано от нов спад. Защото Украйна по този начин трудно ще издържи още две години.

Г-н Торнтън, коя според Вас е основната причина за украинското поражение при Авдеевка?

"Две са основните причини според мен. Първата е очевидна и е, че руснаците хвърлиха значителни сили в този сектор. Използваха много повече артилерийски боеприпаси от украинците. На всеки 10 руски снаряда, украинците отвръщаха само с един. Накрая тъкмо това съотношение в огневата мощ се оказа решаващо."

"Другата причина е, че украинските подразделения в Авдеевка се биха дълго време без да бъдат сменяни със свежи сили. Така се изтощиха. А когато се сражаваш толкова дълго - без прекъсване - търпиш много загуби. И в един момент духът ти се разколебава."

Многократно се изтъкват значителните загуби, претърпени от нападателите в тази битка. Забелязвате ли някакви признаци, че тези загуби са намалили настъпателния потенциал на руската армия?

"Авдеевка е пропагандна победа за руската армия и лично за Путин. След нея не се наблюдават признаци, че руснаците възнамеряват да напредват още на запад. Изглежда тези сили, които превзеха Авдеевка, спряха, защото стигнаха само на няколкостотин метра извън града. Предполага се дори, че ще ги преместят на други места на фронта между Луганск и Запорожка област, за да се опитат да направят пробив някъде там."

Съобщава се за засилване на руския натиск на редица участъци на фронта - например край Купянск в Харковска област и при Часов Яр - западно от Бахмут. Колко важно е за украинците да удържат тези градчета?

"Авдеевка не е завоевание с голяма значимост. Но Часов Яр и Купянск биха осигурили предимство на агресорите. Ако превземеш позиции, които са на по-голяма надморска височина, значи си постигнал нещо значимо. Контролът върху тези два града дават подобно предимство - би дал възможност руснаците да господстват над районите около тях с артилерия и т.н. По-лесно ще е и да ги бранят при контраофанзива, а също и да ги използват като изходни бази за продължаване на настъплението."

"Благоприятно за руснаците в такъв случай би било и наличието на добре развита пътна мрежа западно от тези два града. А това би дало перспектива за сравнително бързо настъпление. Затова за украинците е важно да удържат Часов Яр и Купянск. Успешната им отбрана има далеч повече от символично значение."

Значи, според Вас, руското командване се води по оперативни, а не по политически цели. Дали обаче президентът Путин разсъждава по същия начин?

"На Путин сигурно му се иска армията му да продължи да настъпва. Но по това време на годината снегът на много места вече се топи, замръзналата земя става кална и става все по-трудно да се придвижва наземната бойна техника. Нормално е в такъв момент да има естествена пауза в офанзивата, докато атмосферните условия позволят теренът да стане по-подходящ. Предполагам, че през следващите няколко седмици няма да има големи руски напори към украинските позиции. Путин взе Авдеевка. Има си пропагандна победа за изборите. Какво му трябва още?"


Кажете ми за битката при Роботине - миналото лято там украинците успяха да вбият клин в руската отбрана по направлението към Азовско море. Наскоро руснаците подеха нов опит да "притъпят" този клин. Дали обаче няма да застрашат и областния център Запорожие, който не е толкова далеч?

"В Запорожие е трудно да се каже как точно ще се развият събитията. Зависи дали руснаците ще решат и там да хвърлят големи сили. Фронтът е доста дълъг и те понасят огромни загуби. Авдеевка им струваше поне 16 000 убити и ранени. Няма как да продължат да го правят без на Путин да му се наложи да обяви нова мобилизация. Това не би било полезно за президентския му имидж. Така че според мен руснаците биха имали проблем с живата сила, ако решат да превземат места като Роботине."

На два пъти тази седмица руските власти твърдяха, че войските им са взели под контрол Кринки. Това неголямо село стана известно миналата есен, когато украинците прекосиха Днепър и установиха предмостие източно от Херсон. Не се ли поставиха обаче сами в същата позиция, в която руснаците бяха на десния бряг през 2022 година - притиснати към реката без всякакви мостове?

"Наистина няма оперативна или тактическа логика да държат такава позиция на левия бряг на реката, подложени на масиран руски огън. Снабдяването на войниците там с боеприпаси и провизии също е много сложно, защото лодките и баржите също попадат под руски обстрел."

"Има още спорове кой всъщност контролира това предмостие. Превзето ли е самото село от руснаците, кой го контролира в момента. Все пак май още има украински сили в района. Не е съвсем ясно точно какво се случва там."

Месец преди президентът Зеленски да го назначи за главнокомандващ, генерал Сирски говори пред Ройтерс за "активна отбрана" - че украинските войски ще използват всяка възможност за контраатака и нанасяне на максимални загуби на противника. Не виждаме обаче такива контраатаки тези дни - украинците видимо нямат сили за такава тактика.

"Според мен приказките за "активна отбрана" са просто приказки. "Активна отбрана" предполага военна помощ от Запада. А такава в момента няма достатъчно, за да могат украинците да прилагат такава тактика."

Тоест, в близките месеци украинците просто ще оставят руснаците да им нанасят удар след удар?

"Да. Защото е по-лесно да се отбраняваш и не напускаш укрепените си позиции, отколкото за нападащата страна, чиито сили са в движение и са изложени на твоя огън, докато се опитват да преодолеят отбраната ти. Може би не е зле украинците да останат в глуха отбрана, докато не започнат отново да получават помощ от американците. Дано това стане до няколко седмици. Но дори за отбрана им трябват повече снаряди, а просто не ги получават."

Казахте в началото на разговора ни, г-н Торнтън, че поражението при Авдеевка се дължи на недостига на войници и боеприпаси. Зад тези недостатъци прозират политически грешки. Запада ли трябва да винят украинците, или собствените си лидери?

"Трудно е да се каже кой е по-виновен. Ако все пак трябва да виним някого, трябва да имаме предвид, че украинците са лишени от това, което руснаците имат в изобилие - жива сила. Руснаците имат и бойна техника, и големи количества боеприпаси, за разлика от украинците. Западът е този, който навремето не натрупа достатъчно запаси от, да речем, артилерийски снаряди. Дания, например, предостави на Украйна всичко, което имаше, но това пак се оказа недостатъчно."

"Трябва да попитаме американците - те какво правят. Защото могат да доставят милиони снаряди и това може да окаже огромно влияние върху развоя на битките - да помогне на украинците не само да се защитават, но и да минат в настъпление, ако решат. Вижте примерите от Първата и от Втората световна война. Ако Конгресът одобри отпускането на средствата, поискани от президента Байдън, Украйна ще получи това, от което се нуждае. Така че, ако ще сочим някого с пръст, то най-добре е да посочим Конгреса."

Снимки: ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зов за помощ: Семейство остана без дом след пожар

Семейство в Родопите остана без дом - голям пожар изпепели къщата на 4-членно семейство в Мадан.  В изпепелената къща по чудо са останали живи 90-годишна баба, 70-годишният ѝ син с диагноза шизофрения, 67-годишна жена със своя внук, който пък е с умствен дефицит.  Когато пламва пожарът, всички са спали. Съсед вижда огъня и тръгва на помощ, но..

публикувано на 20.12.24 в 14:16
Илон Мъск

Илон Мъск: Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия

Американският мултимилиардер Илон Мъск се намеси директно в предстоящите избори в Германия, публикувайки статус за подкрепата си към "Алтернатива за Германия".  В платформата Х той заяви, че само тя може да спаси федералната република. "Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия", написа съветникът на Тръмп в своята мрежа X,..

публикувано на 20.12.24 в 13:53

Водата в Монтанско - над 5 лева за кубик от 1 януари

5,07 лева за кубик вода ще плащат жителите на Монтана от 1 януари следващата година. Решението бе взето на заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране. В него се посочва, че цените на ВиК услугите за битови и приравнените към тях обществени, търговски и други потребители са под нивото на социалната поносимост на цената на ВиК услуги...

публикувано на 20.12.24 в 13:36

АЕЦ "Козлодуй" и "Уестингхаус" подписаха договор за лицензиране на ядрено гориво за шести блок

АЕЦ "Козлодуй" и американската "Уестингхаус Електрик къмпани" подписаха договор за лицензиране на ядрено гориво на американската компания за шести блок в атомната ни  централа. Срокът на договора е четири години. Министърът на енергетиката Владимир Малинов посочи, че това е част от стратегията в ядрената енергетика да бъдат осигурени..

публикувано на 20.12.24 в 13:29

Областната управа във Велико Търново търси финансиране за почистване на речни участъци

Областната управа във Велико Търново търси държавно финансиране за почистване на осем рискови речни участъка. Междуведомствената комисия за защита на населението в областната управа включи в плана за догодина почистването на реките, които са в райони със значителен потенциален риск от наводнения, в близост до жилищни постройки или..

публикувано на 20.12.24 в 13:25
Ваня Нушева

Ваня Нушева: Противоречиви оценки ще предизвика визитата на Орбан в България

Все по-трудно намираме професионализъм у хората, които имат статуса на политици . Това каза пред БНР гл. ас. Ваня Нушева, преподавател по политически науки в СУ "Св. Климент Охридски", като добави, че може да се види в действията на политически фигури "разбиране за това, че е необходимо и трябва да се постъпва отговорно в ситуация, в която има..

публикувано на 20.12.24 в 13:24

Няма опасност за изплащането на пенсиите дори и без удължителен закон за Бюджета

Дори Народното събрание да не приеме удължителен закон за тазгодишния бюджет, няма законодателна пречка пенсиите на над 2 милиона пенсионери да продължат да се плащат. Текстове от Кодекса за социалното осигуряване уреждат изплащането на пенсиите в хипотеза на неприет бюджет. Член 19 от Осигурителния кодекс казва, че в случай, че бюджетът на..

публикувано на 20.12.24 в 13:05