Франция използва момента, за да покаже лидерския си потенциал в ЕС, а и в НАТО. Думите на Макрон няма да доведат до ескалация, те са политическо говорене.
Това каза пред БНР доц. Пламен Ралчев, преподавател по международни отношения в УНСС, и коментира:
"Казаното от президента на Франция Еманюел Макрон в никакъв случай не бива да се тълкуват еднозначно, макар че предизвикаха бързи реакции, включително и от страна на българския президента Румен Радев".
"Изпращането на войски на държави от НАТО в Украйна, макар и на основата на двустранни споразумения, крие риск от глобален сблъсък", предупреди по-рано днес Радев на съвместна пресконференция със словенската си колежка Наташа Пирц Мусар.
Според доц. Ралчев Франция се възползва от момента, в който САЩ демонстрират предпазливост и липса на особен ентусиазъм да се ангажират във войната в Украйна:
"Ситуацията е доста деликатна и макар че изглежда като дрънкане на оръжия, не бива да се спекулира прекалено лесно с тезата за ескалация. Защото опасността от ескалация на конфликта и въвличане на НАТО потенциално стои на дневен ред, но това е един от сценариите, които трябва да бъдат вземани предвид, но не и основният сценарий".
Думите на Макрон са част от политическото говорене по време на един конфликт, посочи Пламен Ралчев и прогнозира, че те няма да доведат до "някаква сериозна ескалация":
"Възприемам казаното като налагане на нова френска политическа и стратегическа реторика в Европа, а и в глобален план. Нещо, към което президентът Макрон проявява склонност още от самото начало на своето управление".
Доц. Ралчев определи темата за изпращане на жива сила във войната в Украйна като най-болезнената за държавите от ЕС, включително и за българското общество.
"Затова по-скоро тълкувам думите на френския президент от гледна точка на мобилизиране на подкрепата за Украйна и на предоставяне на въоръжение, отколкото на реалното ангажиране с военна сила. Това би прекрачило фазата на ангажиментите и би отворило нова фаза от войната".
Макрон иска да стимулира едно единство в ЕС, което все още не може да бъде постигнато, обясни анализаторът:
"Той е френският лидер, който би желал да постави Франция много по-активно в рамките на НАТО".
Пламен Ралчев уточни, че посланието в думите на Макрон звучи различно за украинците:
"За тях е особено важно да са сигурни, че Западът не ги е изоставил и че ще получават подкрепа от него. ... Тази война е въпрос на това кой ще издържи повече - дали украинската, или руската страна. И нататък доколко западните съюзници са сериозни и последователни в своята подкрепа за Украйна".
По думите на доц. Ралчев ситуацията е много кризисна и проблемите с ротацията и дребните сметки, които се правят, показват колко са неадекватни на ситуацията политиците в България.
Интервюто на Диана Янкулова с Пламен Ралчев в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.
Регионалната екологична инспекция във Велико Търново отново задължи общините от Великотърновска и Габровска област да установят и почистят нерегламентираните замърсявания с отпадъци на тяхна територия. Четиринадесетте общини в двете области до 17 февруари трябва да направят графици за почистване на незаконните сметища в населените места, по..
От 11 до 15 февруари ще се проведе 75-ият фестивал на италианската песен "Санремо". Специален гост ще бъде феноменалният 6- годишен пианист от Сицилия Алесандро Джервази. Той ще е най-младият музикант, който ще излезе на сцената на театър "Аристон", което е предвидено на 12 февруари. Джервази е от Бузето Палицоло. Свири на пиано до..
Хиляди хора участваха в шествие в английскя град Шефийлд в знак на почит към 15-годишния Харви Уилгуус, който почина, след като беше намушкан с нож в училище в града и като протест срещу високата престъпност с ножове във Великобритания. Хиляди души се събраха пред жилищния комплекс Royal Mint Court (Кралския монетен двор) - предложеното място..
Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита, които президентът Доналд Тръмп може да наложи. Министърът на икономиката Куо Джих-хуей заяви, че властите на едноименния остров са се подготвили в случай, че такива бъдат наложени. Технологичните компании в Тайван, където се намира най-големият производител на..
Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за срива в стойността на акциите от "Блуумбърг" отдават на шокиращия спад в продажбите на "Тесла" през..
Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение". В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..
Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес. В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..