Три принципни въпроса за решенията на парламента за изграждането на нови ядрени мощности – 7 блок на АЕЦ "Козлодуй", постави пред БНР Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт.
"На първо място не ми стана ясна защо беше това бързане. Второ, на какво правно основание НС се занимава с тези теми, въпросът ми е свързан и с кадрите, и с подхода за изграждане на тези мощности. Третият принципен въпрос за ядрената енергетика, за напълно новото развитие на енергийните пазари е, че досега никой от политиците не каза как ще се изплатят тези вложения“, допълни в предаването "Преди всички" енергийният експерт.
"Аз съм в изгодната позиция, че не съм политик и нямам претенции за постове в държавни институции и с интерес наблюдавам всички изказвания. За мен има принципни въпроси, свързани с политиците и парламента, на които още няма отговор", аргументира питането си Нейков.
И сподели:
"Никога не съм криел поддръжката си за ядрената енергетика, но бързането е смущаващо. В рамките на по-малко от 2 месеца има две решения на НС за новите мощности и се създава усещането по-скоро, че някой ни уведомява за решения без детайли, вместо да ни убеди предварително като общество защо са необходими тези решения и каква ще е ползата от тях. Става дума за поне 30 - 40 млрд. лв., които ще плати България, а реално става дума за много повече пари".
"Ако погледнете самите решения в Държавен вестник, единственото правно основание е от Конституцията, където по принцип парламентът взима решения. По Закона за ядрена енергетика се дава право за решения на изпълнителната, не на законодателната власт. Тези въпроси имат нужда от ясен отговор – къде е прозрачността. Не става дума за контрол върху изпълнителната власт, а за пряко вземане на решение от парламента. Този принципен въпрос за прозрачността и законосъобразността на парламента има нужда от отговор", коментира Нейков.
Той допълни, че има финансови въпроси, свързани с тези решения, и припомни, че министърът на енергетиката беше в Украйна, където е ставало дума за продажбата на оборудването на АЕЦ "Белене", и парите трябва да влязат в предприятието за новите мощности.
"В НС има още една комисия, която има пряко отношение по въпроса – за пряко участие на гражданите и гражданското общество по такива ключови теми. А тази комисия мълча при промените на Конституцията, мълча и кой да бъде назначен в Конституционния съд и сега мълчи по тема за харченето на толкова много пари, и то по проект с въпроси, свързани за ядрената безопасност на населението. Има нарушаване на правовия ред от гледна точка на правила, определени от Евроатом и конвенцията за опазване на околната страна. От парламента ясно да се чуе, на какво правно основание се занимава с тези въпроси", коментира експертът.
Според него, когато се даде отговор на правните въпроси, ще се стигне и "до това детайлите и провежданата процедура, това е друг въпрос".
Нейков обясни, че за изграждането на 7 блок ще се необходими 300 висококвалифицирани специалисти и до 10 000 средноквалифицирани кадри - заварчици, работници:
"И поставих въпроса откъде ще ги вземем? Как ще внасяме хора за изграждане на ядрени мощности? Дори да се намерят тези хора, ще искат инфраструктура – болници, жилища, училища!".
"Никой не говори от политиците как тези пари ще се възстановят. А ние говорим за проект, който ще започне да се изплаща след 15 години. Някой трябва да направи тези сметки, като прогнозира какво ще стане след 15 години", коментира Славчо Нейков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Клонът на "Терем" в Търговище отчита оперативна загуба в размер на около 2 770 000 лева. Това сочат данните от последния отчет, който обхваща първите девет месеца на 2024 година. "Наличните средства, които има завода не са достатъчни, за да бъдат изплатени заплатите", каза министърът на отбраната. В петък по спешност Атанас Запрянов отиде в..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви по време на вечерното си видеообръщение, че е инструктирал министъра на отбраната Рустем Умеров да представи на САЩ доказателства за щети по украинската енергийна инфраструктура, причинени от руските удари. "Само за последното денонощие имаше насочени руски удари с дронове по газовата инфраструктура в..
В кипърската столица Никозия днес ще се проведе общонационален протест срещу високите разходи за живот и „зелените“ данъци, които предстои да бъдат въведени. Заедно с новото данъчно облагане ще бъдат приложени компесаторни мерки за населението, уверяват от финансовото министерство. Разходите за живот в Кипър растат, при ниски заплати, продължителна..
В над 20 града в страната са планирани протести срещу насилието над животни. Началото на демонстрациите е в 11 часа, като в почти всички градове участниците ще се съберат пред сградата на районния съд в населеното място. В София протестът ще бъде пред Съдебната палата. Това ще бъде пореден израз на общественото недоволство, след като на 13-и..
Турските власти освободиха адвокат на задържания кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, основният политически съперник на президента Тайип Ердоган, след като го задържаха през нощта, предаде Ройтерс. Арестуваха адвоката на Екрем Имамоглу Имамоглу от основната опозиционна Републиканска народна партия (РНП) води пред Ердоган в някои проучвания...
Министърът на отбраната Атанас Запрянов коментира предложението в България да бъде сформиран многонационален морски координационен център за осигуряване на безопасността на корабоплаването в западната част на Черно море, което обяви министър-председателят Росен Желязков след срещата "Мир и сигурност за Украйна" в Париж вчера: "Ако се..
Еврокомисарят по земеделието Кристоф Хансен заяви в интервю за Франс прес, че се очаква Европейският съюз да намали вноса от Украйна при предоговарянето на търговската сделка с Киев, която изтича през юни. "Квотите за внос няма да останат същите, както са в момента при временната либерализация. Така че ще има по-малък внос", е заявил Хансен,..
На 12 април ще е официалното посрещане на първия самолет F-16 , който ще пристигне в България. Машината ще пристигне на собствен ход, с презареждане във..
София е с традиции в градоустройството, имала е канална мрежа, водопроводна, преди 2000 години, а сега градски тоалетни няма . Това каза в..
Става дума за едно набеждаване , посочи пред БНР Димитър Иванов, професор по "Национална сигурност и лидерство" в УниБИТ, бивш офицер от Държавна..