Ще бъдат ли доказани нарушенията, открити при проверката на МОН в Югозападния университет в Благоевград, има ли извършени престъпления, които поставят под въпрос дипломите на студентите, завършили Правно-историческия факултет? Докъде стигна разследването на прокуратурата и защо ректорското ръководство бе провокирано да даде пресконференция, на която отрече всички обвинения и обяви, че иска повторна проверка?
Използвана ли е роднинската връзка между подалия сигнала доц. Стефан Дечев и заместник - министъра на правосъдието , който е негов брат, за да се атакува специалността "Право“ в университета, както бе намекнато вчера?
Скандалната тема с открити 138 нарушения в Правно-историческия факултет на ЮЗУ по време на тридневната проверка на МОН от 11 до 13 декември миналата година, която постави под въпрос дори дипломите на завършили специалността "Право“ студенти, се разгоря с пълна сила след въпрос към министъра от народния представител от Благоевград адв. Цвета Рангелова и призива на водещи адвокати прокуратурата да се заеме сериозно със случая.
Два дни по-късно от Окръжна прокуратура - Благоевград публикуваха официално съобщение на сайта си: "Още на 12.12.2023 Окръжна прокуратура се самосезира незабавно след разпространението в медиите на информация относно наличие на корупционни практики в Правно-историческия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски“. По случая е образувана преписка и e възложена проверка на сектор "Противодействие на икономическата престъпност“ в ОД на МВР гр. Благоевград за установяване наличие на данни за извършено престъпление от общ характер. Резултатите от проверката ще приключат до 20 март и ще бъдат оповестени публично“.
Вчера ръководството на университета реши да се защити и да изнесе пред медиите своя прочит на проверката и резултатите от нея.
Според ректора, проф. Николай Марин, са странни няколко факта- разпоредената от министъра проверка не посочва нейните мащаби и обхват. Той смята ,че тя е извършена тенденциозно и едностранно, без да е дадено правото да университета да се защити:
"В заповедта на министъра не се посочва кой период, кой факултет, коя специалност се проверява. С прессъобщение МОН излезе с информация ,че е открило редица нарушения, без университетът да е уведомен за констатациите от този доклад.
На практика проверка нямаше, защото нито една проверка не може да приключи едностранно".
Сигналът за фалшифициране на подписи за неположени изпити, фалшифициране на документи и прочие беше подаден от историка доц. Стефан Дечев, който 12 години е бил преподавател в катедра История. Но впоследствие проверяващите влизат и в специалността право. Според ректорското ръководство се атакува точно катедрата, подготвяща бъдещите юристи, защото подалият сигнала имал човек на висша държавна длъжност:
"Проверката започва по сигнал за 8 случая, за които доц. Дечев информира. Досещате се защо МОН разшири проверката за специалност "Право“. В неговия сигнал тя не е посочена“.
Доц. Дечев потвърди, че неговият брат е заместник -министър на правосъдието, но отрече да има връзка с обхвата на проверката:
"Въпросът, който се отнася до това защо МОН е проверило и неща, които не се включват в моя сигнал, трябва да бъде отнесен към самото министерство.
Моят брат работи в Министерството на правосъдието, което досега не е имало никаква позиция по така изнесените факти. Надявам се юристите да уточнят кой трябва да заеме позиция в случай, че имаме толкова дипломи срещу неположени изпити“.
За това кой и как е нанасял подписи от положени или неположени изпити, ректорът проф. Марин и директорът "Образователни дейности“ Красимир Папучаров признаха, че проблем в катедра история е имало и той се нарича доц. Стефан Дечев:
"Имаше проблем при администрирането на студентското състояние в специалност "История“. Този проблем беше създаден от самия доц. Дечев. Студентите са положили изпита, но той не е нанесъл оценките в главната книга и в протокола“.
"Изключително недисциплиниран преподавател!“
Отговорът на Стефан Дечев:
"Лъжа, създадена със задна дата. Най-нормалното нещо за преподавател, който не е влизал в системата, е той да бъде наказан. Аз такива наказания никога не съм имал.
Никога не е имало решение на катедра "История“ ръководителят да нанася оценките.
Той дори посочи, че е имало случай на имитация на неговия подпис.
Доц. Дечев твърди също, че му е бил изпратен фалшифициран протокол, който е бил изготвен, за да бъде показан на проверяващата комисия от МОН.
Няма фалшиви дипломи на студенти, завършили спеициалността "Право“ в съкратени срокове и с признаване на положени изпити в други специалности, категоричен е ректорът и бивш декан на факултета, проф. Марин.
"До 2022 г. предсрочното завършване на студенти в специалност "Право“ не беше забранено. Обхватът на проверката е 2015-2018 година. Предсрочното завършване не е било нарушение.
Ако е имало нарушение, защо МОН изададе холограмни стикери на 57 от тези 80 студенти? Десет от тях са отсранени, а 13 предстои да се дипломират.
В ЮЗУ "Неофит Рилски“ няма фалшиви дипломи. Няма нелигитимни изпити и завършилите студенти няма да се явяват повторно на изпити“.
Ректорът на ЮЗУ заяви категорично, че не приема резултатите от проверката, респективно няма какви препоръки от писмото на министъра на образованието проф. Галин Цоков да изпълни. Той е поискал и повторна проверка.
"Вероятно става въпрос за подвеждане на ръководството на МОН“.
Според доц. Стефан Дечев, има опасност в удължения до 15 април срок на проверката да се прикрият и други нарушения. Той призова:
"Те са се подготвили с протоколи, които да оправдаят вписаните оценки за невзетите изпити.
МВР и прокуратурата трябва да запечатат учебния отдел на специалност "Право".
В новото редовно правителство има една жена, макар и на ключова позиция - министър на финансите. Българската общност за либерална демокрация наричат това съотношение между мъже и жени “исторически регрес в равенството на половете”. Димитрина Петрова, основателка на БОЛД коментира пред БНР: "Гледаме цифрите! От 2005, а насам ние имаме..
Oт "Възраждане" ще внесат в Народното събрание ново искане за мораториум върху смяната на предназначението на земеделски земи за изграждане на фотоволтаични паркове и вятърни електроцентрали. Депутатът Даниел Петров напомни, че преди две години това предложение е било отхвърлено, но според него времената са се променили след избирането на Доналд..
Община Горна Оряховица ще подпомогне семейството на помощник-капитана на кораба "Галакси лийдър" Данаил Веселинов, който се очаква да се прибере днес в България с правителствения самолет заедно с капитана на кораба след 14 месеца в плен на хутите. Близките на Данаил Веселинов предпочитат да запазят мълчание, докато не се видят с него...
В новата управляваща коалиция има разбиране данъците да не бъдат вдигани, заяви за БНТ депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов: "Ще се опитаме максимално събираемостта от данъци, която предстои, да се случи заедно с активното участие на институции, които е крайно време да заработят. Говорим за "Митници", говорим за НАП по отношение..
Правителството оттегля от Народното събрание проектобюджета за тази година, план-сметките за Общественото осигуряване, Здравната каса, както и пакета промени в данъчните закони, внесени от предходният служебен кабинет. Премиерът Росен Желязков мотивира решението в началото на първото заседание на новия кабинет: "Да направим една по-точна..
1474 лева е необходимият "чист" месечен доход за издръжка на живота на един работещ, който живее сам, а за тричленно семейство от двама възрастни и едно дете сумата е 2653 лева. Tова сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ за четвъртото тримесечие на миналата година. Доходът за издръжка за един работещ..
Сдружение "Безопасни детски площадки" предоставя оборудване за баскетболно и за волейболно игрище, което училище, местна общност или община може да осинови и постави на свой терен, за да се обособи ново място за спорт и забавления за младежи над 10 години . Това се случва в рамките на кампанията "Осинови спортна площадка", която ще..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..