Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без селфита или бавене - или какво да правим, ако намерим таралеж, преждевременно събудил се от зимен сън

Снимка: ФБ/Дивите Животни / The Wild Animals


Необичайно високите температури през последния месец доведоха до цъфнали цветя и овошки, както и до притеснения за реколтата, ако има рязък спад в показанията на термометрите. Освен да събуди дърветата, отразява ли се топлото време и на животните, които спят зимен сън, и по-специално на таралежите?

Независимо от топлите зими през последните няколко години, таралежите би трябвало да спят зимен сън в периода от октомври-ноември до края на март или началото на април. Ако през това време видите буден таралеж, това означава, че има някакъв здравословен проблем и трябва да бъде уловен и заведен при специалист. Това не е информация, с която бях наясно, преди в началото на декември да се окаже, че в двора на блока, в който живея в София, спокойно се разхожда напълно буден таралеж.

От фондация „Дивите животни“ ни обясниха, че със сигурност трябва да бъде хванат, за да могат да го прегледат и да се погрижат за него. Организацията се занимава основно с лечението и доотглеждането на осиротели или пострадали диви животни и освобождаването им обратно в природата.


Последва месец на активно оглеждане и ослушване, а на 2 януари усилията ни се увенчаха с успех и отново засякохме будния таралеж. Следвайки инструкциите да носим ръкавици и да го поставим в празна кутия за обувки или в малка клетка за пренос на котки или гризачи, таралежът прекара нощта на топло в банята ни. Рано сутринта го занесохме във ветеринарна клиника, посочена от „Дивите животни“, откъдето те вече поеха грижите за него.

Опасността за останалите незаспали или преждевременно събудили се таралежи обаче още не е отминала. На страницата си във „Фейсбук“ от „Дивите животни“ обясняват, че зимният сън на таралежите е много сложен процес. Преди него организмът събира и натрупва в тялото 2 вида мазнини - бяла и жълта. Жълтата е предназначена само за събуждането и ако от нея няма достатъчно, животното не може да се събуди, заради което таралежът умира, както спи.


От друга страна, таралежите, които са в много лошо състояние - слаби, болни и с недостатъчно натрупани бели мазнини, се събуждат доста по-рано от здравите, ако все пак в тялото имат достатъчно жълта мазнина. Ако организмът вече е много зле и изтощен, те, за съжаление, успяват да се събудят само за да умрат.

Именно затова за тези таралежи, които се будят преждевременно в момента, най-често ситуацията е много спешна, въпрос на часове е да стигнат до подходящи грижи, подчертават от „Дивите животни“.

Затова, ако намерите събуден таралеж, не губете време, не го запознавайте с приятели и близки, не си правете селфите с него, а се свържете с организацията на телефон 0988 79 79 86. На телефона се приемат сигнали от 10.00 до 13.00 ч и от 16.00 до 19.00 ч. Информация за това как да действате адекватно, можете да намерите също на страницата на фондацията във „Фейсбук“, както и на нейния уебсайт.

В случая с таралежа от вътрешния ни двор се оказа, че той има гъбички в начална степен. Надеждата е, че изчистването им няма да отнеме месеци, както е в по-напредналите форми. Когато се възстанови, ще бъде пуснат от организацията на подходящо за вида място.


Още по темата в зувковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05