Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руски въоръжени групи обявиха, че ще нанасят удари по руски градове

Снимка: Легион свобода за Русия

Базирани в Украйна руски въоръжени групировки обявиха, че нанасят удари по два големи руски града в близост до украинската граница и призоваха цивилните да се евакуират. По-рано руската петролна рафинерия в Рязан спря две основни инсталации за преработка на петрол след пожар, причинен от атака с дрон. 

"За да се избегнат жертви сред цивилното население, призоваваме всички незабавно да се евакуират от Белгород и Курск", призоваха в социалната мрежа "Телеграм" три прокиевски бойни формирования, наречени Легион "Свобода за Русия", "Руски доброволчески корпус" и батальон "Сибир". Вчера тези групировки поеха отговорност за нахлуванията в граничните райони на Белгородска и Курска област. Противоречиви са данните за жертви и ранени.

По-рано Службата за сигурност на Украйна заяви, че е извършила нападения с дронове срещу 3 руски петролни рафинерии в Нижниновгородска, Ленинградска и Рязанска области. Според очевидци са нанесени значителни поражения. Губернаторът на Разянска област Павел Малков твърди, че пожарът в рафинерията в Рязан, южно от Москва, е потушен.

Главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна Александър Сирски заяви при посещение в източната част на фронта, че е взето решение за подсилване на военните части, които допълнително ще осигурят стабилността на украинската отбрана в този участък на фронта заради заплаха от руско настъпление.

Украинският външен министър Дмитро Кулеба заяви, че доставката на артилерийски снаряди по линия на инициативата на чешкия президент Петър Павел ще започне "в обозримо бъдеще". Става дума за закупуването за нуждите на украинската армия на 800 000 снаряда, произведени в страни извън Европейския съюз. 

"Чешката инициатива е чудесна, но е крайно недостатъчна", коментира Кулеба.

В същото време германският канцлер Олаф Шолц отново отказа доставката на далекобойни крилати ракети "Таурус" на Украйна.

За мен е важно предоставянето на германски оръжия да не изисква участие на германски военни. Говорим за далекобойно оръжие с обсег до 500 километра. Това е оръжие, за което смятам, че е безотговорно да бъде предоставено без участието на германски войници, заяви Шолц в Бундестага, като уточни, че остава на тази категорична позиция независимо дали програмирането на оръжейните системи се извършва в Украйна или в Германия.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици арестувани в акция срещу незаконния труд на Острова

В Обединеното кралство стотици мигранти са били арестувани от началото на тази година като част от мерките срещу незаконния труд, съобщи правителството. Много мигранти са привлечени от фалшиви обещания за възможност да живеят и работят на Острова, което ги кара да рискуват живота си, пресичайки Ламанша. Екипи на правоприлагащите органи са..

публикувано на 10.02.25 в 13:02
Найджъл Фарадж

Фарадж се похвали с над 200 000 членове на партията си

Лидерът на "Реформирай Обединеното кралство" Найджъл Фарадж каза, че партията му вече има повече от 200 000 членове и се стреми да изпревари управляващата Лейбъристка партия, която е с 309 000. Говорейки пред делегати на регионална конференция в графство Уилтшър, депутатът от "Реформирай Обединеното кралство" нарече разрастването и възхода..

публикувано на 10.02.25 в 12:35

Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден

Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден , обяви пред БНР директорът на столичния "Метрополитен" проф. Стоян Братоев.  За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни: " Участъкът е дълъг 6 км. с 6 метростанции. Метростанциите започнаха да се строят миналата година. През това време се..

публикувано на 10.02.25 в 12:15

Протест на "Възраждане" пред НСИ с искане за оставката на председателя на института

"Възраждане", партия "Мир" и техни симпатизанти, протестираха пред сграда на НСИ срещу "фалшификацията на данни във връзка с въвеждането на еврото в нашата страна" и настояха за за оставката на председателя на института доц. Атанас Атанасов. Те бяха поканени на среща от председателя на НСИ, на която се породи скандал и взаимни обвинения. От..

публикувано на 10.02.25 в 12:14

Протест съпроводи дело срещу шофьорка, причинила смъртта на дете на пешеходна пътека в Пловдив

Близки на семейството на 13-годишната Габи, блъсната и убита на пешеходна пътека в Пловдив, докато пресича с майка си, протестираха пред съдебната палата в града срещу 2-годишната условна присъда, определена за шофьорката, причинила смъртта на детето. Апелативните магистрати, които днес заседаваха по жалбата срещу издадената от Окръжния съд..

публикувано на 10.02.25 в 12:13

Управляващата партия печели изборите в Косово

Управляващата в Косово партия "Самоопределение" е напът да спечели вчерашните парламентарни избори, но може да няма необходимото мнозинство, за да управлява без коалиционни партньори. Това сочат днес предварителните данни от вота, предаде Ройтерс. Изборният резултат ще бъде отстъпление от над 50%, които партията на премиера Албин Курти..

публикувано на 10.02.25 в 11:53
Снимката е илюстративна

Организации зоват за общонационален бойкот на търговските вериги на 13 февруари

Няколко организации призовават за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, от Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други организации приканват хората да не пазаруват на въпросната дата в големите..

публикувано на 10.02.25 в 11:51