Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Стойчев: Предсрочни избори сега са саботаж на европейското бъдеще на страната

| Интервю
Георги Стойчев
Снимка: Ирина Недева

"Да се хвърли страната в предсрочни избори в момента и да бъде оставена без редовно правителство, според мен би било саботаж на европейското бъдеще на страната"

Това заяви пред БНР Георги Стойчев - изпълнителен директор на Институт "Отворено общество".

По думите му в момента се решава въпросът за това какво ще пише в учебниците по история след време:

"Дали ще пише, че съвместното управление на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС е довело до това България да получи статут на първокласна европейска държава, която е член на еврозоната и Шенгенската зона, или ще пише, че заради дребни политически противоречия между тях България е изпуснала този исторически шанс и дълго време е останала в периферията на Европа с всички негативни последици от това и за обществото, и за икономиката". 

Според него въпросите, по които сега двете формации не могат да намерят съгласие, са дребнотемие. Той се надява, че всички участници в преговорите ще проявят не само здрав разум, но и историческо чувство на отговорност за момента, в който се намираме, и ще направят това, от което България има нужда, а тя, според него, има нужда от редовно правителство с парламентарно мнозинство, което може да свърши необходимата работа, за да може успешно да бъде приключен процесът на евроинтеграция на България. 

В предаването "Хоризонт до обед" Георги Стойчев коментира изследването на Институт Отворено общество за гражданския сектор и неправителствените организации.

По думите му в България има около 2 млн. души, които или са активно ангажирани с дейността на неправителствени организации, или най-малкото са склонни да полагат доброволен труд в подкрепа на подобни организации или на други обществени каузи

Той подчерта, че това е важна група от хора, която е много разнообразна. При тях виждаме по-голяма концентрация на граждани, склонни да подкрепят демокрацията и демократичните ценности, има по-голяма концентрация на такива, които подкрепят евроатлантическата ориентация на страната, те са по-склонни да подкрепят равенството между половете, изброи той. По думите му тази група е важна за функционирането на нашето общество, защото тя е предпоставка и гаранция за това, че България ще продължи да се развива като демократично общество и процесът на модернизация на нашето общество ще продължи. 

Според него неправителствените организации и институциите могат да разчитат на тези граждани. Това са гражданите, които между изборите са активни и се ангажират с обществения живот, отбеляза Стойчев. 

Неправителствените организации са разнообразна група от организации, а хората участват в тях с различни мотиви, коментира още той. Според него основните мотивации са две - усещането, че правиш нещо добро за останалите, а другото е, че правиш нещо добро за себе си, защото тази работа носи лично удовлетворение. Стойчев подчерта също, че има много хора от НПО, които са се преместили в държавни институции и тяхното представяне там не е лошо. 

Според данните намалява делът на организациите, които се оплакват от политическо вмешателство и липса на средства. Но мнението е, че държавата не помага, посочи изпълнителният директор на Институт Отворено общество и обясни: 

"2/3 от активните неправителствени организации смятат, че държавата трябва да играе много активна роля в подкрепа и финансиране на този тип организации, но само 10% смятат, че държавата изпълнява тази си роля. В това отношение напредък няма". 

По думите му се увеличават делът на организациите с трудности в това да намират хора за сектора

Цялото интервю на Ирина Недева с Георги Стойчев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

" Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия." Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни..

публикувано на 30.07.24 в 08:35
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво обединение в Стара Загора. Призиви от Бузлуджа: Да се обединим Левите хора одобряват тези..

публикувано на 29.07.24 в 08:25

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57