"Да се хвърли страната в предсрочни избори в момента и да бъде оставена без редовно правителство, според мен би било саботаж на европейското бъдеще на страната".
Това заяви пред БНР Георги Стойчев - изпълнителен директор на Институт "Отворено общество".
По думите му в момента се решава въпросът за това какво ще пише в учебниците по история след време:
"Дали ще пише, че съвместното управление на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС е довело до това България да получи статут на първокласна европейска държава, която е член на еврозоната и Шенгенската зона, или ще пише, че заради дребни политически противоречия между тях България е изпуснала този исторически шанс и дълго време е останала в периферията на Европа с всички негативни последици от това и за обществото, и за икономиката".
Според него въпросите, по които сега двете формации не могат да намерят съгласие, са дребнотемие. Той се надява, че всички участници в преговорите ще проявят не само здрав разум, но и историческо чувство на отговорност за момента, в който се намираме, и ще направят това, от което България има нужда, а тя, според него, има нужда от редовно правителство с парламентарно мнозинство, което може да свърши необходимата работа, за да може успешно да бъде приключен процесът на евроинтеграция на България.
В предаването "Хоризонт до обед" Георги Стойчев коментира изследването на Институт Отворено общество за гражданския сектор и неправителствените организации.
По думите му в България има около 2 млн. души, които или са активно ангажирани с дейността на неправителствени организации, или най-малкото са склонни да полагат доброволен труд в подкрепа на подобни организации или на други обществени каузи.
Той подчерта, че това е важна група от хора, която е много разнообразна. При тях виждаме по-голяма концентрация на граждани, склонни да подкрепят демокрацията и демократичните ценности, има по-голяма концентрация на такива, които подкрепят евроатлантическата ориентация на страната, те са по-склонни да подкрепят равенството между половете, изброи той. По думите му тази група е важна за функционирането на нашето общество, защото тя е предпоставка и гаранция за това, че България ще продължи да се развива като демократично общество и процесът на модернизация на нашето общество ще продължи.
Според него неправителствените организации и институциите могат да разчитат на тези граждани. Това са гражданите, които между изборите са активни и се ангажират с обществения живот, отбеляза Стойчев.
Неправителствените организации са разнообразна група от организации, а хората участват в тях с различни мотиви, коментира още той. Според него основните мотивации са две - усещането, че правиш нещо добро за останалите, а другото е, че правиш нещо добро за себе си, защото тази работа носи лично удовлетворение. Стойчев подчерта също, че има много хора от НПО, които са се преместили в държавни институции и тяхното представяне там не е лошо.
Според данните намалява делът на организациите, които се оплакват от политическо вмешателство и липса на средства. Но мнението е, че държавата не помага, посочи изпълнителният директор на Институт Отворено общество и обясни:
"2/3 от активните неправителствени организации смятат, че държавата трябва да играе много активна роля в подкрепа и финансиране на този тип организации, но само 10% смятат, че държавата изпълнява тази си роля. В това отношение напредък няма".
По думите му се увеличават делът на организациите с трудности в това да намират хора за сектора.
Цялото интервю на Ирина Недева с Георги Стойчев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...