Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой би предсказал, каква ще е цената на енергийната борса от 1 юли?

Димитър Манолов: Внасяме ток от Сърбия, произведен от наши въглища

"От популизма сега уловени души няма, пред урните са 30-40% от населението“

| Интервю
Димитър Манолов
Снимка: Савина Спасова
Чуй новината! Чуй новината:

Кой би предсказал каква ще е цената на електроенергията на 1 юли т. г., когато битовите потребители излизат на либерализирания пазар? Това попита президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов в интервю пред БНР.

„Депутати и политици обичат приказките на едро. Връщаме се към политическото говорене, щото в политиката винаги се говори с нещо, което се определя като полуистина. Така че, това което говорят за увеличение на тока за битовите потребители - 20%, може да са 22,5%, може да са 27%“, коментира Манолов в предаването „Неделя 150“.

И се аргументира: 

На първи юли винаги се правят такива неща, защото потребяваме малко ток и не се топлим, но на 1 ноември картината ще е друга.

„Никой не знае ЕРП-ата на каква цена ще купуват от енергийната борса. Другото е, че затвори третата ни най-голяма ТЕЦ и нашата енергийна система е не пред срив, а пред изчезване. Системата е пред разпад, направихме Козлодуй да закъса, ще строим мощности, никой не знае за какви пари. Зимата внасяме ток от Сърбия, които се произвежда с нашите въглища. Само че Сърбия не плащат въглеродни емисии, щото не са в ЕС и затова може да ни предложат такава, ниска, цена, а ние плащаме за „пържен вятър“. Те ни пращат този ток, които на тях им е излишен, а когато на тях им трябва, такова време ще дойде, тези излишъци няма да ги има, а и на нас тогава ще ни трябва ток. И тогава киселите гъзари от София няма да има с какво да си зареждат телефоните в офисите“, предупреди лидерът на КТ „Подкрепа“.

Еленко Божков: 1 млрд. лв. са взети от Фонда, може да има увеличение с около 20% на тока

Миньори и енергетици затварят пътни артерии в Старозагорскa oбласт и Нова Загора

За декларацията, с която излезе „Подкрепа“ за енергийната бедност, той коментира, че няма да подкрепят потребители, които си топлят басейните на ток, а „ще подкрепим тези, който не могат да си купят климатици и се топлят с печка с реотан“.

Решението да се върнат някакви пари от финансовия министър във Фонд сигурност на енергийната система - Манолов припомни, че преди години финансовият Симеон Дянков беше взел милиони от резерва на НЗОК.

 „Така че това не се случва за първи път, друг е въпросът, че 1 юли  е вдруги ден и още не знаем нищо“, сподели притесненията си Димитър Манолов.

И допълни: 

Проблемът е голям, не е само до този милиард. На 1 юли, на първа стъпка излизат на либерализирания пазар енергоразпределителните дружества. Те няма да ни продават на пазарна цена, има адаптивен период до 2026 г и потребителите ще бъдат компенсирани за разликата между регулираната и пазарната цена. А начините финансовият министър да върне пари във Фонда са два – от данъци или от заеми.

Според Манолов безплатните детски градини, помощта за първи клас, отпадането на таксите за студенти държавна поръчка и други видове държавна подкрепа е „добър начин да ловиш души“. 

Популизмът има различни проявления, зависи към кого го адресираш, имаше години когато доходите се мачкаха, за да се харесат на богатите, сега уловени души няма, пред урните са 30-40% от населението“, убеден е синдикалистът.

Той определи проблема с тока като „инструмент и никой не иска да го погледне в дълбочината му“.

„Енергийната бедност се търкаля най-малко 5 години“, напомни Манолов.

И сподели, че познава Мария Габриел от 15 години още като евродепутат.

 „Когато я гледах виждам един друг човек. Как да очакваш пълна самостоятелност, когато си от такъв голям оркестър , в момента са ѝ присъдили първа цигулка, но са важни и другите инструменти – дали ще излезе какафония или симфония“, коментира Манолов.

Според него напрежение има в енергетиката заедно с отбраната, „защото сега, когато предстои Марица Изток да бъде унищожен, има остатъчни активи - 200 кв. км земи, първокласни“.

Какво ще направят с тях – не знаят, но най-добре е да ги откраднат. И  вторият голям проблем е, че всеки гледа какво ще открадне другият и да не е по-малко от него, обясни вероятната схема синдикалистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл и да гледате във видеото.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

3,8 млрд. лева за пенсии през първите два месеца на 2025 г.

3 милиарда и 800 милиона лева са платени за пенсии през първите два месеца на годината. Нарастването е 13 на сто на годишна база, отчита Националният осигурителен институт.  Общо разходите на Държавното обществено осигуряване са 4 милиарда и 300 милиона лева, от осигуровки са събрани 2 милиарда и 300 милиона. Средният размер на пенсията..

публикувано на 20.03.25 в 09:46
Британски танк на учения в Естония.

Принц Уилям ще посети британски военни в Естония

Принцът на Уелс ще демонстрира днес подкрепа за британските войски, охраняващи границата на НАТО с Русия, с двудневно посещение в Естония. Принц Уилям ще посети войници, разположени в балтийската държава като част от многонационални сили, предназначени да възпират руската агресия на източния фланг на НАТО. Визитата започва със среща с..

публикувано на 20.03.25 в 09:37

Протест на КНСБ: Лупи за депутатите заради незабележимия ръст на заплатите в публичния сектор

Протестиращи на организираната от КНСБ акция блокираха с огромен лилав транспарант движението по бул. "Цар Освободител" пред сградата на Народното събрание.  Основното искане на синдиката е да се осигурят допълнителни 250 милиона лева за заплати в бюджета, който днес се разглежда на второ четене в пленарната зала: "Защото чуваме, че..

публикувано на 20.03.25 в 09:08

Д-р Ваня Нушева: На първо четене са приети противоречащи си предложения за изборния процес

На първо четене са приети противоречащи си по своя характер технологии за гласуване и за отчитане на изборните резултати. Това заяви пред БНР д-р Ваня Нушева – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". В предаването "Преди всички" тя коментира обединения законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс . Част от..

публикувано на 20.03.25 в 09:01
Стефан Тафров

Стефан Тафров: В Близкия изток има порочен кръг, екстремисти от двете страни се подкрепят

Служителите на ООН се ползват с дипломатически имунитет, но историята на организацията е изпъстрена със случаи, в които загиват нейни служители. Това, че на хартия имаш имунитет, не те пази от такива трагични инциденти . Това каза пред БНР Стефан Тафров, бивш постоянен представител на България в ООН, след смъртта на български служител на..

публикувано на 20.03.25 в 08:45
Технически университет

Форум на тема "Наука - висше образование - Бизнес и Общество" в ТУ-София

Националната агенция за оценяване и акредитация организира Национален форум на тема "Наука - висше образование - Бизнес и общество". Той ще се проведе в Техническия университет в София. Събитието е част от инициативите по повод 30-ата годишнина на Агенцията. Целта е висшите училища, научните институти, бизнесът и държавните институции да..

публикувано на 20.03.25 в 08:26

В МС подписват Меморандум за сътрудничество за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради

В Министерския съвет днес се подписва Меморандум за сътрудничество по програмата за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради. Документът ще бъде подписан от Българската банка за развитие, Електроенергийния системен оператор, Асоциацията на организациите на българските работодатели и Националното сдружение на общините. Новата..

публикувано на 20.03.25 в 08:16