Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кандидат-осиновителите да тръгват с нагласата, че имат какво да дадат на детето, съветва психотерапевтът Теодора Тодорова

Родител за ден - предизвикателствата на осиновяването у нас

Време, търпение и любов са ключът за адаптацията на осиновеното дете, казва детският психолог Невена Иванова

| Репортаж

Над 1600 семейства у нас искат да осиновят дете и са вписани в регистъра на социалните служби. А малко над 920 са децата, за които се търсят подходящи осиновители. Данните са на Агенцията за социално подпомагане и дават представа за ситуацията към края на февруари тази година. През 2023-та година в страната са осиновени 377 българчета, преобладаващата част на възраст до 5 години. С какви предизвикателства и страхове се сблъскват кандидат-осиновителите и от каква подкрепа се нуждаят тези семейства и децата след случило се вече осиновяване?

"Като родител, осиновил дете, мога да кажа, че този процес не е лесен. Но реално си заслужава".

Това е Теодора Тодорова, която заедно със съпруга си и големият им син решават да увеличат семейството си с още едно дете. Така в живота им се появява 8-месечният Тихомир, днес първокласник. Теодора е и психотерапевт под супервизия, работи със семейства. И казва, че е важно хората да си дават сметка как влизат в процеса на осиновяване – с амбицията да бъдат родители, да изпълнят изискванията на обществото или заради напредването на времето и липсата на други възможности.


"Ключово е когато влезем в този процес поне малко да се опитаме да разберем себе си. Отварям душата, сърцето и дома си за едно дете". 

Съществено е и какви са очакванията на кандидат-осиновителите – колко време ще отнеме чакането на дете и съмнението дали изобщо това ще се случи.

"Най-хубаво е човек да не тръгва с големи очаквания, да се гледа по-реалистично на този процес".

Сред предизвикателствата при случило се вече осиновяване е това, че човек става родител за един ден, разказва още Теодора Тодорова.

"Когато родителите се озоват в ръце с бебе или малко по-голямо детенце в ръце, това може да стане буквално то днес за утре. Ако човек е останал в личните си болки и травми, в съмненията в себе си, нормално  е да имаме притеснения дали ще се справим. Най-важно е тази връзка, която досега я е нямало, да си я позволят в сърцата си. Да си дадат време за приемане". 

През първите няколко месеца едно бебе се чувства психически слято с майката. След това се отделя, но я търси. Децата, разделени от биологичните им майки, не са подготвени за това и тук се появява друго предизвикателство, казва детският психолог Невена Иванова. Самата тя е осиновено дете.  

"Когато това се случи преждевременно, тази раздяла, задето не е подготвено и се затваря известно време , а след това спира да плаче. Колкото по-рано осиновим едно дете, толкова по-добре. Аз съм осиновена на две години  и половина. Появява се семейство, което ми заявява, че вече съм с тях. Има едно съмнение. Огромният страх е от повторно отхвърляне. Най-вероятно детето ще тръгне с недоверие. Затова трябва време, търпение и любов". 


Родителите, осиновили дете, също се страхуват, но те са осъзнатата страна, допълва Теодора Тодорова.

"Ако детето е малко, единственият начин, по който може да покаже своята реакция, това е през тялото си, през поведението, родителите са тези, които са зрели ида го приемат така, че то да се почувства спокойно. И за двете страни трябват време и пространство". 

У нас все още са разпространени нагласите, че осиновяването е крачка, когато човек е изпуснал всички други влакове. В тази връзка Теодора Тодорова откроява като ключово отношението на самия кандидат-осиновител:

"Аз съм човекът, който може да прецени как да използвам годините в живота си. Ако преценя, че това е едно смислено решение, тогава няма да се оставя да ми окаже влияние самото общество. Ние сме провели разговор преди да вземаме това решение с големия ми син, който беше на десет години. Не съм видяла признак той да се срамува от стъпката, която сме предприели. Това, което виждам от близките, приятелите и роднините, е положително отношение. Аз заставам с името си зад това решение и никой не може да ме накара да се чувствам засрамена или обезценена". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 18 000 сирийци са се върнали в страната си от Йордания

Около 18 000 сирийци са се върнали в страната си от Йордания, откакто правителството на Башар Асад беше свалено на 8 декември, съобщиха йорданските власти днес. Министърът на вътрешните работи Мазен ал-Фарая заяви допълни, че сред завърналите се са 2300 бежанци, регистрирани от ООН Аман прие около 1,3 млн. сирийци, които са избягали от страната си след..

публикувано на 26.12.24 в 19:40

Множество удари са били нанесени по цели на хутите в Йемен

Множество въздушни удари са били нанесени по няколко цели в контролираните от бунтовниците райони на Йемен, а техните медии твърдят, че ударите са нанесени от Израел. Малко по- късно Израел потвърди - атакували са цели на хутите в западната крайбрежна ивица на Йемен и дълбоко в страната.  Летището в Сана и съседната база "Ал-Дайлами“, както и..

публикувано на 26.12.24 в 19:34

Първата православна детска градина e в столичния квартал "Орландовци"

Преди 13 години в столичния квартал "Орландовци" , в който населението на града е смесено – живеят както българи, така и роми, християни от кварталната енория създават със собствени средства и усилия Първата православна детска градина. Управителката на детската градина Калина Спасова разказа, че детската градина е създадена с много..

публикувано на 26.12.24 в 19:33

Русия обвини украинските служби за сигурност, че стоят зад серия атаки срещу банки и други институции

Русия обвини украинските служби за сигурност, че стоят зад серия от 55 палежа и бомбени нападения срещу банки, пощи и полицейски коли в цялата страна. В изявление на вътрешното министерство се казва, че са арестувани 44 заподозрени, много от които са възрастни хора и непълнолетни, търсещи - цитирам - "лесни пари".  Според руското вътрешно министерство..

публикувано на 26.12.24 в 19:16

Финландия разследва петролен танкер, отплавал от руско пристанище, за прекъснати кабели

Финландските власти съобщиха, че разследват петролен танкер, който е отплавал от руско пристанище, за "саботаж" на електропровод, свързващ Финландия и Естония, който беше повреден на Коледа, предават АФП и "Ройтерс". Подводният кабел Estlink 2, по който се пренася електроенергия от Финландия до Естония, беше изключен от мрежата, малко повече от месец..

публикувано на 26.12.24 в 19:09
Кметът на Кърджали Ерол Мюмюн

Кметът на Кърджали изрази увереност за обединение на ДПС

Увереност за обединение на ДПС изрази кметът на Кърджали Ерол Мюмюн по време на възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне. Мюмюн, който е и заместник председател на формацията около Делян Пеевски, каза, че много от членовете и симпатизантите на движението са били подведени да изберат другата страна. "Доста от нашите членове и симпатизанти..

публикувано на 26.12.24 в 18:51

Новата власт в Сирия е започнала операция срещу бойци на Асад в Тартус

Сирийските сили за сигурност съобщиха, че са започнали операция срещу бойци на бившия президент Башар Асад в западната провинция Тартус, крепост на алауитската религиозна общност на Асад.  Според Сирийския център за наблюдение на правата на човека при операцията са били убити трима въоръжени, свързани с правителството на Асад. Това става ден след..

публикувано на 26.12.24 в 18:26