Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече пари за бездомните кучета в София през 2024-та. Ще се подобрят ли условията в приютите?

| Репортаж
Снимка: Евелина Стоянова

Парите в тазгодишния бюджет на София за бездомните кучета са увеличени. Ще бъдат вдигнати заплатите на ветеринарите и персонала. Ремонтира се клиниката за болни животни в столичния квартал  "Връбница", а общинската администрация обещава по-добра грижа за уличните четириноги.

Много важно е собствениците на домашни любимци да ги кастрират, а не да ги изхвърлят на улицата. Могат да го направят безплатно в клиниката във "Връбница". Предстои и кампания за кастрация на дворните кучета, които обитават периферията на столицата. Екипи на общинското дружество "Екоравновесие" могат да вземат кучето, да му бъде направена кастрация и отново да го върнат на собствениците му.

Същевременно доброволци и неправителствени организации не спират да критикуват условията в клиниката във "Връбница", като твърдят, че тя погубва кучетата.

"Там условията са много лоши. Кучетата не се гледат, няма ветеринари. Преди да се включат доброволци, кучетата не бяха хранени, не бяха извеждани", казват пред БНР представители на гражданския сектор, които изразяват и съмнения за източване на пари.

"Животът им е потресаващ. България е държавата с най-голямо нехуманно отношение към животните. Искаме цялото ръководство на "Екоравновесие" да бъде сменено, прозрачност на документацията, обществен контрол на граждани и НПО, животните да бъдат осиновявани."

Според общинския съветник Марта Георгиева представеният бюджет следва да се ревизира, защото в него няма "и един лев за тези коптори – общински съоръжения за мъчения и смърт на кучета". По думите ѝ, трябва да се работи за намаляване на популацията чрез кастрация и връщането на животните по места, защото "навсякъде по света нищо друго не е проработило".

За 30 болни кучета се грижат в общинската клиника във "Връбница", където се извършват и безплатни кастрации на домашни любимци. Заместник- кметът по финанси Иван Василев уверява, че в бюджета на София за тази година са предвидени повече средства за грижа за бездомните кучета, а в клиниката тече ремонт.

Има ръст в бюджета на "Екоравновесие" – за 2024 г. той е в размер на 4 300 000 лева, като 800 000 лева ще отидат директно за подобряване на условията в клиниката и приюта, заявява заместник-кметът по финансите в Столичната община.

Димитър Димитров, временно изпълняващ длъжността на предприятието "Екоравновесие", е заварил 1400 лева заплата на лекари с дългогодишна практика, "изключително занемарена" материална база, "която 20 години не е пипана", както и "счупена комуникация" с гражданите и доброволците. "Подобряваме условията", настоя той като нарече проблема "неглижиран години наред".

"Екоравновесие" прибира агресивните кучета от улиците, кастрира ги, храни ги. Събират се и всички трупове на животни от улиците на столицата – гълъби, котки, кучета и коне, уточнява и.д. директор на дружеството.

Общинското предприятие "Екоравновесие" се грижи за 3 приюта – в Горни Богров, Сеславци и Слатина, в които са настанени около 1500 кучета. Бройките осиновявания за чужбина обаче са паднали драстично, отчитат от предприятието. Всеки ден има по 5 нови кучета на улицата – за тях или се подават сигнали, или ги оставят директно в кашон пред приютите.

Капацитетът на приютите е пълен. В периферните райони на София, където имат къщи, броят на четириногите е по-голям. Изпълняващият длъжността директор Димитър Димитров ми показва ремонта във ветеринарната клиника. Обновява се всичко – клетките за четириногите, санитарните помещения и стаите за персонала.

Заместник-кметът Иван Василев призовава гражданският сектор да бъде по-активен и всички със специално отношение към тази тема, които могат да предложат решения, да се включат в конкурса за нов директор на "Екоравновесие". Липсата на кандидати не показва ангажираност, смята Василев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.  

Снимки: Евелина Стоянова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Оруш

Преди 112 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-а. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да защити..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10