Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори 2 в 1 и акцията в Митниците – кои събития белязаха отминаващата седмица

Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Избори 2 в 1 и зрелищен арест в Агенция "Митници" - тези две събития белязаха първата седмица на април, в която политическите страсти се нажежиха до червено.

Директорът на агенцията Петя Банкова все още е задържана, а назначилият я министър на финансите в оставка Асен Василев видя в това разчистване на сметки. Съпредседателят на ДПС Делян Пеевски пък посочи именно него за основен виновник за случващото се, докато БСП видя в събитията разчистване на сметки в „разглобката“. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отказа коментар по същество, защото в митниците всичко било „изчегъртано“ и от три години нямало на кого да се обади, за да получи информация.

И на този фон - главният секретар на МВР Живко Коцев подаде оставка, която после оттегли - и в двата случая заради морала си с признание за оказван натиск. За такъв, но срещу себе си, призна и министърът в оставка и бъдещ вероятен член на служебния кабинет със същия ресор Калин Стоянов - ябълката на раздора между вече несъществуващата сглобка/некоалиция.

В този дух се развиха (не)партньорските отношения в парламента, като Борисов дори допусна да бъде в опозиция при управление на ДПС - ППДБ. Премиерът в оставка Николай Денков обаче определи Пеевски като „най-голямото зло за България“, а санкционираният по „Магнитски“ политически лидер го попита в отговор как 9 месеца е живял с това зло. Борисов пък си спомни, че Денков „се е сгушил“ зад Пеевски, когато миньорите „дойдоха да ги бият в парламента“.

Парламентарният дневен ред бе доминиран от политическите сблъсъци - създадоха се няколко анкетни временни комисии, среднощно депутатите се загрижиха за фиска заради харчовете (предизборни според ГЕРБ и ДПС) на кабинета. Още по-голяма грижа за депутатите се оказаха най-бедните пенсионери.  След политическото наддаване за размера на великденските добавки към пенсиите, бе прието предложението на ГЕРБ и ДПС за 75 лева за пенсионерите с доход до линията на бедност. Асен Василев предупреди, че това застрашава увеличението на пенсиите на всички. НОИ - отрече. Втори рунд предстои при гласуването на текстовете на второ четене. Иначе и кабинетът в оставка поизхарчи пари на последните си две заседания.

Димитър Главчев

Вече бе известно, че председателят на Сметната палата Димитър Главчев е номинацията за служебен премиер. Депутатите набързо замазаха законодателния гаф кой има право да поеме поста, защото освен Конституцията бяха пропуснали да направят поправки и в ресорните закони на правоимащите. Опашка от кандидат - служебни премиери обаче не се изви, а президентът Румен Радев, който отново използва случая да разкритикува конституционните промени и орязаните си правомощия, благодари на единствения желаещ. От своя страна Главчев обеща списък с министри, от които Радев да не се срамува.

Още от седмицата - в обобщението в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59