Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"ГЕРБ и ДПС искат да запазят удобното за тях статукво"

Йово Николов: Получихме поредното доказателство, че прокуратурата е политически играч

"Виждаме как самата държава - в лицето на прокуратурата и специалните служби - се държи като мафия"

| Интервю
Снимка: Савина Спасова

Прокуратурата на е преставала да бъде политически играч. В момента получихме поредното доказателство за това.

Коментара направи пред БНР журналистът от "Капитал" Йово Николов и добави:

"ГЕРБ и ДПС искат да запазят удобното за тях статукво и да принудят главният секретар на МВР да подаде оставка. Затова са му направили тази оперативна комбинация, защото иначе главен секретар се маха много по-трудно - трябва предложение на премиера, което да отиде при президента и той да издаде указ. Опитите са да се обхване в цялост МВР и целта са предстоящите избори".

Той изказа мнение, че сюжетите с ареста на шефката на митниците и оставката на главния секретар на МВР се развиват по начин, по който винаги са се развивали манипулациите на прокуратурата:

"Първо има един шумен арест с предварително предупредени журналисти, след това имаме слухове по медиите, след това имаме едни подхвърлени снимки, след това имаме извадени откъси от специални разузнавателни средства (СРС), различни внушения. Протоколът от разпита на Живко Коцев (главен секретар на МВР - б.р.), който изтече, е автентичен, но би трябвало да е следствена тайна. Начинът, по който тече целият процес е абсолютно дирижиран от прокуратурата и се правят всякакви внушения от прокуратурата. Единственото автентично нещо, което да не е продиктувано от прокуратурата, е писмото на премиера в оставка Николай Денков до ад хок прокурора Даниела Талева. Всичко останало, което излиза по медиите е подхвърлено, за да се насочи общественото внимание в желана от тях посока. В момента виждаме как самата държава - в лицето на прокуратурата и специалните служби - се държи като мафия - с рекет, д подхвърлени неща. Това ме кара да смятат, че всички тези неща не са подчинени на разкриване на истината, а на опит за запазване на позиции в определени служби, министерства, държавни учреждения и митници".

Ако главният секретар на МВР има някакви прегрешения, нека да бъде обвинен в съответните престъпления, а не да му се поставя условие да си подаде оставката или ще бъде арестуван, каза Йово Николов и уточни, че в правовата държава не се действа по този начин.

Всички манипулации са умишлено търсен ефект за омаскаряване на всички, за да се каже, че всички са еднакви, смята журналистът. 

Според него сме свидетели на завладяната държава и обратно на клишето, че държавата си има мафия – у нас държавата е мафията:

"И то с всички инструменти на държавата, всички методи СРС, възможностите на специалните служби, на прокуратурата. Всичко се сгромолясва върху някакъв казус, само и само да си останем в същото блато".

Интервюто на Людмила Железова с Йово Николов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“.  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10