Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България след Чернобилската ядрена авария

Лекция на специалиста по атомна енергия Атанас Кръстанов

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Днес в Столичната библиотека ще се проведе публичната лекция "България след Чернобилската ядрена авария". Тя е част от лекторията "Светът на физиката - на живо", организирана от Столичната библиотека, списание "Светът на физиката" и катедра "Физика" при Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски". По темата ще говори специалистът по атомна енергия и защита от природни и индустриални бедствия Атанас Кръстанов. 

На събитието ще бъдат показани кадри от документалния филм "Хроники за неудобната истина", посветен на българския Чернобил - също проект на лектора Атанас Кръстанов. Сценарият е изграден по спомените на малкото останали живи свидетели на отминалите трагични събития. 

На 26 април предстои поредната черна годишнина от аварията в ядрената централа "Чернобил", която се случи през 1986 г.

Човек трябва да се замисли какво е било, какво е и какво може да стане, каза пред БНР и предаването "Хоризонт до обед" Атанас Кръстанов. 

"Чернобилската авария беше най-големият ядрен инцидент, който се е случил в света, но той не е възможно най-високата степен, която може да се постигне като авария. Затова винаги трябва да имаме едно наум и да мислим, че нещо страшно може да стане и в бъдеще", коментира той. 


Специалистът напомни събитията през 1986 г. и подчерта, че тогава не са били взети никакви мерки за йодна профилактика на населението:

"Изобщо не се говореше, че човек трябва да се пази, да стои на закрито, да затваря прозорците, да се ограничи консумацията на пресни зеленчуци и храни. По този начин България стана една от най-силно засегнатите не като замърсяване, а като дозово натоварване". 

По думите му обаче взимането и пиенето на йодни таблетки профилактично сега е вредно и противопоказно. Според него това е пряко въздействие върху психиката на хората, останала от 86-а година, когато 90% от хората не са знаели за опасността:

"България беше разделена на две групи - едната беше силно замърсена, която консумираше всичко без никакви притеснения, защото не знаеше, а другата част - висшата номенклатура, които се хранеха с абсолютно чисти храни и води. За една част от храните, които се изнасяха, имаше контрол, но никой не каза на хората, които са във високопланинските селища, да спрат консумацията на храна, да не хранят животните с тази люцерна, която беше замърсена. Така че едно дете от Родопите с 200-милилитрова чаша взимаше доживотната си доза, а то е поемало всеки ден".


Според Атанас Кръстанов най-важното е възстановяването на доверието към институциите, което след Чернобил е тотално сринато

Цялото интервю на Таня Милушева с Атанас Кръстанов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Километрична опашка на ГКПП "Капитан Андреево"

Километрична опашка от товарни автомобили  се е образувала при  граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево". Причината е, че турската администрация не обработва товарните  автомобили, преминаващи през пункта, заради въвеждането на нова информационна система за транзит. Обработването на тировете спря снощи в 21 часа, а по..

публикувано на 17.11.24 в 12:48

Започва есенната ваксинация на лисиците срещу бяс

От понеделник Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) стартира извършване на есенна орална ваксинация на лисиците срещу бяс. Тя е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването бяс, която е разработена и се изпълнява от БАБХ от 2009 г., съобщиха от Агенцията...

публикувано на 17.11.24 в 12:43

Референдум в Казанлък за съдбата на паметника на връх Бузлуджа

89 са секциите на територията на Казанлък, в които имащите право на глас трябва да отговорят с "да" или "не" на въпроса: "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот частна държавна собственост – "Дом-паметник" на връх Бузлуджа, за 10 години?". Точно в 7.00 часа започна референдумът, който ще продължи до 20.00 часа...

публикувано на 17.11.24 в 12:37
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Руска атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Русия атакува енергийни обекти в цяла Украйна. Според украинския президент Володимир Зеленски срещу страната му са били изстреляни около 120 ракети и 90 дрона - една от най-големите досега въздушни атаки. Украинският министър на енергетиката заяви, че руската атака е била насочена срещу съоръжения за производство и пренос на електроенергия в..

публикувано на 17.11.24 в 12:14
Снимката е илюстративна.

Българска яхта за 20 млн. евро изгоря в Гърция

Българска яхта за 20 милиона евро изгоря на Халкидики. Все още не е приключило разследването, но според пожарникарите огънят е тръгнал от климатичната инсталация. Пламъците запалили и съседния плавателен съд, който е собственост на грък. Инцидентът е станал на най-скъпата и луксозна марина на Халкидики, която се намира на Порто Карас,..

публикувано на 17.11.24 в 12:05

"Булгаргаз" прогнозира поскъпване на природния газ със 7,6%

Поскъпване на природния газ с близо 8 процента (7.6%) за декември прогнозира Булгаргаз. В заявлението си до енергийния регулагор от дружеството посочват, че през следващия месец ще използват синьо гориво, доставено по дългосрочния договор с Азербайджан, втечнен природен газ, закупен чрез търгове, както и количества, добити от газохранилището в Чирен...

публикувано на 17.11.24 в 11:55