Преди година Специализираната болница за рехабилитация в Котел бе пред затваряне. Причината - 300 хиляди лева задължения към доставчици, пълните заплати на персонала не бяха изплащани от повече от година. Според тогавашния управител Цветан Влахов болницата се е изправила пред проблемите по време на пандемията и оттогава постепенно затъва.
Тогавашният здравен министър д-р Асен Меджидиев посети болницата в Котел и обеща, че пари ще се намерят и тя няма да бъде затворена. По негова заповед тогавашния управител бе уволнен, а коментарът му бе, че болницата е целенасочено саботирана.
"Това, което като мярка Министерство на здравеопазването веднага ще вземе, е освобождаване на управителя и назначаване на нов управител. Медицински надзор влиза на проверка. Трябва да влезе и вътрешен одит на Министерство на здравеопазването. Министерството на здравеопазването ще съдейства тези задължения, които са натрупани, да бъдат компенсирани и да персоналът да получи възнагражденията, които са първо задължение на всяко едно лечебно заведение", увери тогава здравният министър. Меджидиев обяви още, че са били връщани болни при свободен леглови ресурс.
Защо болницата е била умишлено саботирана и търсен ли е ефектът да бъде приватизирана, като фалира, не стана ясно, но подозренията останаха.
Резултатите от назначените проверки и одит не бяха оповестени медийно. Година след това единственото известно е, че болницата отново е застрашена от затваряне.
С решение на Министерския съвет от 5 април на лечебното заведение се отпускат общо 750 хиляди лева. Към момента обаче това не се случва.
Местната общественост и работещите в болницата търсят отговори на редица въпроси:
· Какво е показал медицинският одит, назначен преди година?
· Защо след близо година и обещания за отпускане на средства за погасяване на дълговете това не е направено?
· Защо никой от здравното министерство години наред не е обръщал внимание на проблемите в тази болница?
· Имало ли е политически чадър над старото ръководство и приватизация чрез фалит ли е била крайната цел?
На този етап болницата е закрепена, няма да затвори врати, изрази мнение пред БНР проф. Христо Хинков, министър на здравеопазването в кабинета "Денков". Има и възможност да мине в режим на работа на болница в отдалечен район, като получава допълнителни субсидии от министерството, допълни той. Досегашният здравен министър е съгласен с твърденията, че болницата умишлено е била водена към фалит и че "има интереси за приватизацията на болницата".Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..