Възможно е в началото на юли да констатираме, че инфлацията в България се е изравнила със средната в еврозоната.
Това каза пред БНР икономистът и финансист Румен Гълъбинов.
"Очаквам в следващите дни да излезе инфлацията за март и на годишна база очаквам в България инфлацията да е под 3%, а в еврозоната - инфлацията към март, на годишна база, е 2,4%. Т.е. твърде възможно е в следващото тримесечие - април, май, юни, когато го отчетем в началото на юли, да констатираме, че инфлацията в България се е изравнила със средната инфлация в еврозоната. Тогава имаме всички шансове да поискаме един извънреден конвергентен доклад, който да касае само инфлацията. Би могло да ни бъде изготвен такъв наесен, така че да можем да спазим възможността в рамките на 2025 г. да влезем в еврозоната. Дали ще бъде на 1-ви януари, или на 1-ви юли, не мога да кажа, но начинът да свалим инфлацията до средата на година ни дава такива шансове", обясни той.
Според Гълъбинов политическите процеси в страната могат да повлияят на скоростта, с която ще се присъединим към еврозоната и Шенген:
"Не вярвам това да е някакво фатално закъснение - между 3 и 6 месец, примерно, но пак в рамките на 2025 г. да успеем да станем пълноправен член на еврозоната и на Шенген, като влезем и по сухопътни граници".
По думите на Румен Гълъбинов в България "е включена машина за масова дезинформация и насаждане на страх у хората, че влизането ни в еврозоната е нещо лошо, а то е точно обратното - то може да ни донесе само позитиви":
"Ако се погледнат за последните 10 години увеличението на доходите и вдигане на стандарта на живот на държавите в еврозоната, сравнени с държави, които са извън нея, се вижда, че държави като Унгария, Полша и Чехия изостават по тези показатели. Не би следвало да има притеснение, че ще обеднеем. Напротив - ще забогатеем".
Малко в повече ни идва антиевропейското говорене, смята икономистът.
Интервюто на Георги Марков с Румен Гълъбинов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Грипната епидемия отминава, но все още срещаме доста кашлящи хора около нас. На какво се дължи остатъчната кашлица след прекарана сезонна вирусна инфекция, разказва д-р София Ангелова, специалист по белодробни болести: "Честита Баба Марта! Нека сме бели и червени, засмени, защото доброто настроение помага на имунната система да бъде здрава !..
Варненският и Великопреславски митрополит Йоан със спомен за делото и живота на Патриарх Неофит. На 1 март (събота) ще бъде отбелязана една година от кончината на Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. По решение на Св. Синод на БПЦ – БП, на 1 март 2025 г., от 09.00 ч. в митрополитската катедрала "Св. вмчца Неделя" ще бъде отслужена..
Председателите на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща изразиха подкрепата си за Украйна и нейния лидер Володимир Зеленски след неговия разгорещен разговор с американския президент Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом. "Вашето достойнство е чест за храбростта на украинския народ. Бъдете силен, бъдете смел, бъдете..
Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски след неговия разгорещен вербален сблъсък с президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте..
Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...
След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..