Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

| Репортаж
Снимка: Мая Щърбанова

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check".

Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки самолета, които излетяха от летище Тузла в Румъния.

Приемането на двете съседни страни в Шенген по въздух дава възможност самолетите под 5 700 кг да прелитат директно, без да е необходимо да кацат на международно летище за гранична и митническа проверка и това открива много нови възможности, както за развитието на летището, така и за туризма ни, посочи изпълнителният директор на Летище София, под чието управление е и балчишкото - Иван Димитриев.

"С отварянето на въздушното пространство Шенген става много лесна връзката. Капацитетът на летището на практика е неограничен. Площта на летището е толкова голяма, че можем да съберем много самолети, които да кацнат. Това събитие очаквам да даде възможност да се чуе за нашето летище, за близостта ни с Румъния, за хубавите курорти, голф игрищата и другите атракции, Камен бряг, които са съвсем близко до нашето летище и румънските колеги да го ползват ежедневно, а ние да развиваме летището като приемна точка за малката авиация."

Първи на летище Балчик се приземи хеликоптерът на един от китаристите на Scorpions и пилот Кристиан Бекър.

"Чакаме повече от 10 години този момент. Много обичам това място, а и е близо до Румъния."

Да летиш и да виждаш цялата красота под себе си е невероятно удоволствие, сподели проф. Димитър Райков, който е и пилот.

"Въздухът не ни е делял всъщност. Ние сме били винаги едно цяло. Сега, когато сме спокойни чисто документално, ще бъдем много повече улеснени. Предстои на всички ни да усвоим това, да го приемем и да му се радваме."

Според изпълнителния директор на КК "Албена" Красимир Станев лесното придвижване по въздух отваря вратите за нов тип туристи в нашата страна. По думите му, в Европа има около 85 000 малки самолета.

"Те са ни потенциални клиенти. Тепърва тяхната бройка ще се увеличава. Аз ги виждам след 4-5 години за Албена и Приморско, понеже имаме там второ летище, може да разчитаме на между 100 и 300 самолета, които да кацат."

Като историческо събитие определи приемането на България и Румъния в шенгенското въздушно пространство дългогодишният пилот и член на Управителния съвет на Асоциацията на пилотите и собствениците на самолети Янко Стоименов.

"За нас това е исторически момент. На практика се реализира мечта за нас – да летим в европейско небе свободни, без граници. Това е изконното начало на човек – да лети, да се чувства свободен."

В края на месец април същото събитие ще се проведе на летище Тузла в Румъния.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19