В демографско положение българските планини са по-стабилни от равнинните територии на страната.
Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател.
Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска. Ние сме планинска мозайка и това много рядко се осъзнава на ниво планиране, смята Събев, който е автор на дългогодишни проучвания по темата, обобщени в книгата "Планинските райони на България – икономика и население".
"Писането на книгата беше пътешествие в борба за данни. На доста места успях да изкопая неща."
Само 3% от произведената продукция на големите ни планински общини е свързана със земята, останалата част е от преработваща промишленост, е открил данни Димитър Събев. Той определи факта като изненадващ.
Планинска България се оказва сред най-индустриализираните терени в Европа. Това е потвърждение колко грешна е представата ни за "паша, тютюнец, малко боровинки и това е всичко", отбеляза той.
Естественото състояние на планинската икономика е разнообразието, коментира журналистът в предаването "Хоризонт до обед".
В исторически план планинското население, за да може да живее в тази трудна среда и да си осигури прехраната, трябва да прави едновременно десетки неща, поясни Димитър Събев.
"Да си гледа овчиците, да си има градинка с бобец, да шие и да продава, жените да тъкат… Именно заради това хората от планините са били от най-ранни години по-предприемчиви, по-напредничави. Неслучайно българското Възраждане тръгва от планините.
"В равнините имаш гарантирано съществуване – богато, бедно, но гарантирано, а в планините постоянно трябва да ръчкаш нещо", посочи авторът.
Моноиндустриите в даден регион, наложени по време на плановата икономика, го лишават от естественото му многообразие и устойчивостта, която то дава. Обезлюдяването е естествено следствие на грешни стопански политики в миналото, изрази мнението си Димитър Събев.
Песимизмът спрямо българските региони обаче трябва да се приема с особено подозрение, смята той.
Планините тепърва ще стават важни заради факторите климат и по-благоприятна среда за живот, прогнозира Събев.
"Имаме много да се научим от традиционното и имаме перспективи за бъдещето."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..
В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..