Очаквано е отлагането на либерализацията на цената на електроенергия. Центърът предсказа, че няма бъде постигната либерализацията, както беше обещано преди повече10 години, тъй като става въпрос за страх от неподготвеност и съответно неяснота за ефекта върху потребителите, гласоподавателите.
Това коментира в интервю пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията.
„Българският парламент направи това, което многократно преди това парламент и правителство правеха – отлагане. След себе си, това влачи продължаващо субсидиране на различни дейности в енергетиката, включително по-богати домакинства за сметка на по-бедни“, обясни икономистът.
Според него ще има и усложнения по така и „непристигащият втори транш“ по Плана за възстановяване и развитие.
„Също така показва и липсата на идея за стратегия, базирана на анализи и препоръки, нещо което ние от години показваме и ще продължат изкривяванията на пазара на електроенергия“, допълни той.
Неговата критика е, че „не е направена разяснителна кампания“ и я сравни „сходно със ситуацията с еврото, нещо, което от десетилетие приемаме“.
Стефанов припомни, че имаме „поетите ангажименти в рамките на ЕС още с членството и енергийните пакети от 2009 г. започват да се подготвя тази либерализация“.
„За домакинствата така и не влизаше либерализацията. Стоят дисбалансите на пазара и това позволява субсидиране на домакинствата за електроенергия. От друга страна позволява продължаване субсидирането на цените на производителите на въглищни централи и др., скоро и за ядрена енергетика. Продължава това произволно местене на едни средства напред назад, за да не бъде ясно на крайния потребител за какво плаща и в какъв момент. Това позволява на политиците да манипулират своите избиратели, естествено да могат да обясняват увеличения и намаления на цените с политически аргументи, а не с ролята на пазара“, коментира главният икономист на ЦИД.
Той отхвърли прогнозите, че цената на тока ще скочи с 20% и обясни:
"Потребителите, които не са добре осведомени, за тях има опасност за скачане на цените на тока, тъй като не знаят как да управляват собственото си потребление. Иначе, разбира се, че може да има увеличение на цената, но тя в никакъв случай няма да бъде така автоматична."
Според Руслан Стефанов „най-добрият начин за защита на интереса на домакинствата и производители е либерализация на пазар, тъй като се знае за какво и в какъв момент на денонощието плащате“. В момента „всичко е изравнено за всички“.
„Тези опасения съществуват, но те са поради това, че не се образоват хората. Виждаме как правителство след правителство и парламент след парламент не си вършат работа да образоват хора, а само ги плашат, за да ги използват с политически цели. Цяла Европа е минала през този процес и се знаят негативи и позитиви. И това изисква работа, която не е свързана с комисионни, а по скоро с ограмотяване на потребителите и ясни правила за производителите“, коментира Руслан Стефанов в предаването „Неделя 150“.
За договора, подписан от служебния кабинет на Радев с турската „Боташ“, Стефанов коментира:
"Докладът на комисията беше публикуван и се вижда как без анализи и прогнози, и политическо съгласие, едно служебно правителство подписва договор, който задължава държавата до 2035 г. И всичко потъна в политическо говорене. Радев отказва да каже продължението – кога тази диверсификация би имала смисъл?“
„Ядрените мощности в АЕЦ "Козлодуй", както и докладът за „Боташ“ са без никакви анализ и дългосрочно планиране. Отново се тръгва да се харчат огромни суми за българската икономика. Не само, че не е ясно, но е пореден пример как България няма неполитизиран вътрешен дебат и е без действаща национална енергийна стратегия“, коментира Руслан Стефанов.
Цялото интервю с Руслан Стефанов чуйте в звуковия файл.Фермерите в Гърция не се отказват от протести. Струпват трактори на различни места в страната. Засега няма блокирани пътища. В селскостопанския район на област Тесалия фермерите придвижват тракторите към три възлови места, където са решили да съсредоточат протеста си. От района на Лариса решиха да се подсилят позициите си на две..
Нови две области на страната обявяват грипна епидемия. От утре – 24 януари, временни противоепидемични мерки се въвеждат в Добрич. Те ще важат до 30 януари, съобщи Министерството на здравеопазването. В област Велико Търново мерките влизат в сила от понеделник – 27 януари до 4 февруари. Там ще бъде въведено и задължително носене на медицинска..
Седем души са задържани за притежание на наркотици в Перник, съобщиха от полицията. Шестима от тях са проверени в кв. "Църква". До прозорец на магазин в близост до групата, е намерено и иззето пликче с бяло прахообразно вещество, реагирало на амфетамин. При направения им личен обиск, от 31-годишен мъж е иззета суха глава зелена тревиста маса, с..
Петима младежи на възраст от 17 до 19-годишна възраст са задържани в полицейските управления в област Велико Търново за разпространение на канабис. Някои от тях са държали наркотиците в гората и сред отпадъци в заложна къща. Образувани са досъдебни или бързи производства. 17-годишен, криминално проявен, от горнооряховското село Първомайци,..
Приликите между 17-ото столетие и нашето време са многобройни и някои могат да бъдат стряскащи. Това е време, преломно по отношение на културната история и на технологиите. Първият новинарски вестник в Европа се появява в самото начало на века - 1605-1607 година, тоест, между първите броеве на първия отпечатан в Страсбург новинарски вестник..
Двама младежи са арестувани от полицията в София, за притежание на наркотици. Те са на 21 и 17 години. В дома на първия задържан са открити таблетки, както и буркан с наркотични растения. По време на акцията е извършена и проверка на 17-годишно момче. При обиск в дома му са открити шоколадови блокчета с наркотици, както и буркан с..
През 2023 г. 10,6% от населението на ЕС не е било в състояние да поддържа домовете си достатъчно топли. Това представлява увеличение с 1,3 процентни пункта спрямо 2022 г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Според данните, този дял в България е почти двойно по-голям, като 20,7% от българите не са могли да поддържат..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Велико Търново е заплашен от водна криза. Причината не е в липсата на вода в питейния язовир "Йовковци", а в амортизираната мрежа и безкрайните аварии..