Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Петров: Агресията на ученици и родители и липса на институции отблъскват младите учители

| Интервю
Юлиян Петров
Снимка: podkrepa.bg

"Няколко неща отблъскват младите от учителската професия, като на едно от първите места е агресията. Не на последно място е бумащината - излишните неучителски дейности, които се вменяват на учителите. Това не е учителското". 

Това коментира пред БНР Юлиян Петров - председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". 

По думите му е по-добре да се назначат хора, които да помагат, а учителят да бъде оставен на учениците. Според него тогава ще има промяна

"Не трябва да се забравя за ценностите, за толерантността, за дисциплината в час, за отговорността и за това, че родителите също трябва да изпълняват своето призвание. Има едни 20%, които не само не го изпълняват, но и техните деца пречат на останалите. Това е реалността. Ако това не променим, нещата много трудно ще бъдат в някаква друга визия, за която си мечтаем".

Петров призова да се намесят полицията и социалните служби, за да върнат децата в училище: 

"Мисията на учителя е да задържи това дете в училище, а не да ходи да го издирва по сокаците. Това го изморява и го отблъсква от професията. Младите са безкомпромисни в тази посока".

В предаването "Преди всички" Юлиян Петров коментира и въпроса с учителските заплати. Искането на КТ "Подкрепа" е тези заплати да станат 150% от средната работна заплата за страната. 

"Ако ние смятаме в момента, че сме на 105% средна брутна работна заплата, трябва да приемем още 45% в това измерение", изчисли той. 

По думите му началната заплата за млад учител е от порядъка на 1500 лв. Петров призна, че учителите получат по-висока от средната заплата, но според него друго е по-важното:

"За младите учители е по-важно какво е отношението, какво откриват от своето призвание в училището, дали го усещат като свой дом, дали усещат партнирането, дали тази агресия, която може би са споменавали преди това, я усещат там и тя ги кара да не останат в училище. Имаме огромен натиск от агресивни ученици, агресивни родители, от донякъде импотентни институции, които не искат да партнират на учителя и той не може да остане".
 
Той цитира статистика, според която младите учители до 3 години в рамките на 70% не остават в училището. По думите му това показва, че трябва да променим нещо:

"Трябва да променим това отношение към учителя, да му дадем кредита от доверие, да спрем да го модерираме и в крайна сметка да очакваме той да върши иновации, по-добро образование, което да достигнем за България. А всъщност ние дори не можем да се обединим в това да кажем кое е по-доброто образование". 

Той напомни, че визията на образованието е да създава не само успешни хора, но и добри хора. 
Цялото интервю на Диана Дончева с Юлиян Петров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова.  БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния критерий, който ни спъваше..

публикувано на 24.02.25 в 16:20

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков: Не трябва да има преговори за мир в Украйна без Украйна и ЕС

Премиерът Росен Желязков заяви, че не трябва да има преговори за мир без Украйна и Европейския съюз.   Министър-председателят участва чрез видеоконферентна връзка в международната конференция в Киев по повод третата годишнина от началото на войната на  Русия срещу Украйна, съобщи правителствената пресслужба.  Премиерът изтъкна, че от самото..

публикувано на 24.02.25 в 16:00
Кая Калас

Кая Калас: Членство в НАТО - най-силната гаранция за сигурност на Украйна

"Най-силната гаранция за сигурност на Украйна и същевременно най-евтина, е нейното членство в НАТО" - това каза върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас след заседанието на министрите на външните работи в Брюксел. "Ако членството на Украйна в НАТО не е на масата, тогава всички страни, които ще дадат гаранции за..

публикувано на 24.02.25 в 15:53

Коалицията "ВМРО-БНД-ИТН" печели изборите за общински съветници в Сандански

В 14 часа Общинската избирателна комисия в Сандански публикува окончателните резултати от проведените нови избори за общински съветници и разпределението на мандатите. Най-много представители в Общинския съвет има местната коалиция "ВМРО-БНД-Има такъв народ“.  Над 17 часа продължи обработката на резултатите от проведените нови избори за общински..

публикувано на 24.02.25 в 15:48

Обмислят разширение на СМГ или строителство на нова сграда

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и екипът му обмислят да разширят Софийската математическа гимназия или да намерят нов терен за строителство на нова сграда. Целта на мярката е да се разреши проблемът с липсата на места в математическите паралелки за ученици в прогимназиален етап на образование. "Имаме нужда в София..

публикувано на 24.02.25 в 15:48

ИСС с препоръки за пенсионния модел: И максималната пенсия да се повишава

Максималната пенсия да се повишава всяка година със същия процент като останалите пенсии, а веднъж на всеки три или пет години да се преоценяват размерите на осигурителните вноски за пенсия - това са част от препоръките, записани в изготвен от Икономическия и социален съвет на България анализ за пенсионната система.  Председателят на Съвета..

публикувано на 24.02.25 в 15:43