Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надежда Цекулова: Държавата би могла да изгради детска болница, ако се намери политическа воля

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Нашите претенции са към държавата, която непрекъснато изпраща разнопосочни послания и остава впечатление, че е неспособна да гарантира, както е по Конституция, право на здравеопазване на хората. Това сподели в интервю пред БНР Надежда Цекулова, журналист и член на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница в София. 

"За съжаление, в реални ситуации ставаме свидетели на различни фактори и всеки е преодолим, и е добре, щом държавата не се справя, защо частник да не построи детска болница? Вярвам, че държавата би могла да се справи, ако се намери политическа воля. И всички партии, записали в програмите си като приоритет детско здравеопазване, спрат да се състезават на този терен. И всеки следващ управляващ спре да отменя това, което е направил предишният и да създадат последователна политика", коментира Цекулова.

Тя бе категорична, че за Национална детска болница се говори в два контекста: "Първият е, когато има сериозен скандал и вторият е преди избори". 

Според нея скандалът с решението на МС и отменянето му за нова, частна детска болница е фактор, който също е повлиял върху проекта за изграждане на Национална детска болница от държавата. 

"Допълнително ще усложни процеса, защото създаването на едно лечебно заведение като НДБ е сложна и комплексна задача, с каквато българската държава не се е сблъсквала от много години", предупреди представителят на Обществения съвет.

Според нея хубавото е, че "за първи път има непрекъсваемост на процеса, това целенасочено усилие да има НДБ и виждаме, че държавата среща сериозни трудности да се справи. Да е ясно, "всички казват - вие сте чисти комунисти, как сте против частната инициатива", не, не сме! Частната инициатива в здравеопазването е доказала своето място и полза. Всички знаем спецификите и на двата вида лечебни заведения - частни и държавни, всяко има плюсове и минуси. Важно е, че държавата има обществен ресурс от средства и кадри в сферата на здравеопазването и трябва чрез регулация и политики да реши какво ѝ е приоритет, да развива и да го прави както трябва", обясни Надежда Цекулова. 

Тя прогнозира, че Търговска лига вече е спечелила едно дело, с което е обжалвала отказ от МЗ за нова болница. 

"И ако и сега спечели в съда отмененото на решение на МС за детска болница, може да се окаже, че след година-две в Столична община ще има две болници, абсолютно ненужно", коментира Цекулова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Рашков

Бойко Рашков: Изборните нарушения са масови и неизчерпаеми. КС го чака огромна работа

Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на вътрешните работи, бивш директор на Националната следствена служба, сега депутат от ПП-ДБ. Рашков оглавяваше и Бюрото за контрол на СРС. Като уточни, че е чел всички жалби до Конституционния съд,..

публикувано на 16.11.24 в 14:11
Теодор Папазов, Любка Александрова и Яна Маринова

Различните не са различни, те са част от нашето общество, имат нашите мечти

"Моментът е сега за не една мечта" - така са нарекли своята кампания за 2025 година "Соник Старт", организация, фокусирана в областта на социалното предприемачество, консултирането, предоставянето на услуги и подкрепа.  Инициативите стартират от град Левски и ще се реализират в 14 града с участието на деца от социалните услуги на..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Валентина Христова и дъщеря ѝ Бояна

Валентина Христова: Достъпната среда е необходима не само за хора с увреждания, но и за възрастни и родители с колички

Достъпността на средата засяга не само хората с увреждания, тя е важна за възрастните хора и за родители с малки деца с колички. Проблемът за осигуряване на достъпна среда не са парите. Да, важни са, но по-важно е изпълнението на елементите , които осигуряват достъпната среда. Това коментира в интервю пред БНР Валентина Христова,..

публикувано на 15.11.24 в 14:41

Живот без вода: Хората се питат как ще карат зимата

" Може би 90% от селата в Търговищка област са без вода. Това не е от тази година, това е от поне 4-5 години насам , като периодично имаме някакви режими. Цяло лято сме на сух режим ".  Това каза пред БНР Светлана Николова, която избра живота на село, след като пребори тежка диагноза. Там обаче среща друг проблем - от 4 години в село Марчино,..

публикувано на 15.11.24 в 14:17
Илюстрация: Георги Цветков

Ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г.

Българският дарителски форум отчита 10-11% ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г. спрямо предходната 2022-ра. За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството. "Очаквахме лек спад в дарителската..

публикувано на 15.11.24 в 09:36
Слънчев бряг

Българският туризъм с рекордни показатели

България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм. По данни на Националния статистически институт периодът януари - септември   2024 година е с..

публикувано на 14.11.24 в 14:29

Проф. Албена Азманова: Разделението е между елити и население

" Антиарабско насилие и расизъм се толерира, а на насилието срещу израелците се реагира силно и се представя като антисемитизъм ". Това коментира пред БНР проф. Албена Азманова – преподавател по политически науки в London City University. И обясни тезата си: "Атаките срещу израелските футболни фенове в Амстердам предизвикаха много силна..

публикувано на 13.11.24 в 11:50