Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Манов: За момента изборите стоят малко далеч от сънародниците ни в чужбина

| Интервю
Стефан Манов
Снимка: Ани Петрова

"Като че ли за момента изборите стоят малко далеч. Може би и рутината след толкова поредни избори относно техническата организация прави така, че хората са спокойни. Утвърдихме механизма на т.нар. автоматични секции, нещата са планируеми, организирани своевременно. Едни добри текстове, като ги оставихме да поработят няколко години, виждаме как вършат една добра работа". 

Това коментира пред БНР Стефан Манов, зам.-председател на Обществения съвет на ЦИК, относно организацията на изборите в чужбина.

До 24 часа на 14 май трябва да приключи възможността за подаване на заявления за гласуване, за да могат да бъдат оформени секциите. Към този момент над 26 хил. са заявленията. Най-много са за Турция - 17 хил., следва Германия с 1600 и Великобритания с 1400 заявления. 

Според него интересът към българските национални избори можеше да бъде по-голям, ако депутатите бяха направили последната стъпка в създаването на избирателен район извън страната. А последната стъпка е методиката, по която да се определят броя мандати за този район, добави Манов и обясни, че той съществува, но стои на "трупчета". 

В предаването "Преди всички" той бе категоричен, че е необходима максимална прозрачност и откритост във връзка със софтуера и машините за гласуване.

Относно видеонаблюдението Стефан Манов изказа мнение, че трябва да се подобри качеството на видео потока - така че да се вижда по-добре. Идеята е да сме в ситуация на превенция, а не на последваща акция, напомни той. 

Според него има какво да се подобри и в обученията

Той постави отново и въпроса за стандартизиране на параваните.

Цялото интервю на Силвия Великова със Стефан Манов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен от 14 април стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден

В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от  Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..

публикувано на 13.04.25 в 19:45

В Испания е разкрита мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния

Гражданската гвардия в Испания обяви, че е разбила мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния на Иберийския полуостров. В Мурсия са арестувани четирима души, заподозрени като организатори на престъпната дейност. Според разследващите, трафикантите набирали марокански имигранти, които искат да влязат в Испания. След като са платили по..

публикувано на 13.04.25 в 19:30

Руско-украински преговори за сигурността в Черно море са насрочени в Анкара

Руско-украински преговори, посветени на сигурността в Черно море, са насрочени на 15 и 16 април в Анкара. Това предаде телевизия CNN Turk, като се позова на турското министерство на отбраната. По време на дипломатически форум в Анталия по-рано тази седмица турският външен министър Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да посредничи между..

публикувано на 13.04.25 в 19:16

Над 200 автомобили и мотори, американски марки и модели, показаха в Дупница

Над 200 автомобили и мотори - американски марки и модели, бяха показани на фестивал, организиран за трети път  в Дупница. Общината е домакин и оказва съдействие, , изложението събра за часове стотици автолюбители. За пръв път участват и от клуба на собтвеници на мотори "Харли Дейвидсън", а беше показан  и сребърният пикап Tesla Cybertruck -..

публикувано на 13.04.25 в 19:04

В Кипър бяха връчени награди за най-успешни двуобщностни бизнес партньорства

За 15-ти път в Кипър бяха връчени наградите за най-успешни бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци. Единствената по рода си инициатива е в подкрепа на мира и обединението на разделената страна чрез икономическо сътрудничество между двете кипърски общности. 96 кипърски гърци и кипърски турци, съсобственици на 48 съвместни..

публикувано на 13.04.25 в 18:48
Екип от отдела за обезвреждане на взривни устройства събира доказателства след експлозия пред офисите на Hellenic Train на авеню

Гръцка терористична организация пое отговорност за поставена бомба в Атина

Гръцката терористична организация "Революционна класова самозащита" пое отговорност за поставената в петък бомба пред централата на железопътната компания "Hellenic Train" в Атина. Атентатът предизвика само материални щети. Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници" Няма пострадали и жертви от взрива в Атина..

публикувано на 13.04.25 в 18:29

Броят на загиналите при руския ракетен удар по Суми достигна 32 души, над 80 са ранени

Най-малко 32 души загинаха, сред тях и две деца, при руски ракетен удар по украинския град Суми тази сутрин. Съобщава се за над 80 ранени, включително 10 деца. След атаката западните страни призоваха отново Русия да прекрати войната в Украйна. Руските балистични ракети поразиха центъра на град Суми, в близост до руската граница, два дни след..

публикувано на 13.04.25 в 18:08