Правителството ще предостави 39 млн. лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища със задна дата, от 1 януари 2024 г.
От правителствения пресцентър уточняват, че това ще даде възможност минималната заплата за най-ниската академична длъжност да се увеличи с 290 лева и да стане 2100 лева.
Повишението ще обхване 33 държавни висши училища с близо 2100 асистенти.
Парите са разчетени със Закона за държавния бюджет за тази година.
Служебният премиер Димитър Главчев покани в 17.00 часа представители на Съвета на ректорите на висшите училища. На нея той обясни, че служебното правителство не може да осигури средствата, предвидени в Закона за висшето образование, според които от 1 април средните заплати на академичния състав трябва да са 180 на сто от средната брутна за страната (за което ще са необходими 184 милиона лева за тази година, които не са разчетени в бюджета).
39-те милиона, които бяха предвидени в бюджета за тази година, до няколко дни ще са по сметките на висшите учебни заведения, за да бъдат увеличени заплатите на академичния състав. Правителството прави и втора стъпка, обяви премиерът. За неакадемичния състав във висшите учебни заведения ще се предвиди 12% увеличение на заплатите:
"Ако ме питате за дванадесетте процента за неакадемичния състав на висшите училища, до дни ще се случи, за да няма противопоставяне между двата вида състав - академичен и неакадемичен - на висшите училища. В рамките на дни ще се случи. До 1- 2 дни е първото постановление - за 39-те милиона, след като ни предоставят разчети. Между другото, ректорите казаха, че още утре могат да ни предоставят разчети за неакадемичния състав. Така че още два дни. Пак ще е със задна дата – от 1 януари".
Относно необходимите 184 мин. лв. допълнително, които произтичат от приетите промени в Закона за висшето образование, те не могат да бъдат осигурени от служебното правителство. За тях ще се преговаря и с политическите партии след изборите, които поемат ангажименти да бъдат осигурени тези пари и чрез преструктуриране на бюджетите.
"184 милиона си остават като цел. Остава да се намери източник за тях. От утре продължават разговорите, независимо от това, което сме постигнали сега и което ви съобщихме. Разговорите утре продължават вицепремиерът и финансов министър госпожа Петкова, както и министърът на образованието и науката професор Цоков. И народните представители знам, че са изразили готовност и съпричастност към проблема, така че предстоят и други събития, за да може да се случи всичко".
Дали на 20 май университетите ще затворят врати ще стане ясно допълнително. Съветът на ректорите ще проведе свое заседание, на което ще запознае всички ВУЗ с постигнатите резултати от днешната среща
"Колеги, ние нямаме мандат в момента да вземем решения от името на Съвета, но ви уверявам, че в петък ще направим извънреден Съвет на ректорите. Ще бъдете уведомени за нашите последващи действия. В момента не мога да отговоря еднозначно. Ще разкажем на заседание на Съвета на ректорите какви срещи сме имали, какво сме постигнали и какво не сме постигнали, разбира се. Тогава целият съвет ще вземе своето решение" каза пред медиите председателят на Съвета на ректорите Магдалена Темелкова.
"До изпълнението, реалното изпълнение, на Закона за висше образование и предвидените размери на възнагражденията - най-ниската академична длъжност и средната заплата в университетите - има още път. Надявам се с добрата воля на министъра на финансите и на министър-председателя, и на министъра на образованието и науката тази втора стъпка да я извървим във възможно най-кратки срокове".
Руският президент Владимир Путин предупреди, че ще последват нови разрушения в Украйна в отговор на украинската атака с дрон срещу руския град Казан. Украйна атакува с дронове Казан, на 1000 км от границата "Който и както и да се опитва да разруши нещо в нашата страна, ще се сблъска с много повече разрушения на негова територия“, каза Путин по..
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..