Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време е за традиционния габровски карнавал

Режисьорът Светослав Славчев: Сатирата винаги е била криво огледало на нашето ежедневие

| Репортаж
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна
Снимка: Велина Махлебашиева

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал. Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците, чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите.

Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не война!" по аналогия с антивоенния лозунг на хипи движението от 60-те години. Забавните епизоди в карнавалното шествие са 74.

След габровската котка, в 6 часа в утрешния ден ще се подредят маскирани и костюмирани деца и възрастни, гости и местни жители от училищата и фирмите, от театрите, общината, танцовите клубове и читалищата в града.

"Тази година съм решила да бъда индийка. Завърнах се преди около месец от обучение в Индия и като видях колко е цветно, шарено, ароматно, екзотично там, реших да вляза в тази роля", разказва Милена Илиева.

Част от карнавалните макети, чиито глави художниците крият до деня на карнавалаКарнавалното шествие е низ от сюжети, извадени от живота. Показва не просто очевидното, а го интерпретира.Така в габровското увеселение МОЧА пада, издига се Статуя на свободата, но между първо и второ действие Бай Ганьо упорито се стреми да се възкачи на пиедестала.

Картини, в които на прицел са ценностите ни, кривиците ни, които метафорично разказват за обществено–политическия живот у нас, за глобалното и за местното преливат една в друга в габровското шествие. Тази година на фокус ще са разделението в обществото и битките помежду ни, разкрива режисьорът на карнавала Светослав Славчев.

"Освен в световен мащаб, войната като война я разглеждаме и като войната в интернет, хейтът, който се излива, всякакви форми на вражда. Либералите и консервите, показани не като политически фигури, а по-скоро обществото ни – кой за какво се бори, кой срещу какво протестира. Целта на сатирата винаги е била да е криво огледало на нашето ежедневие."

Отличителни за габровското шествие са мащабните макети, които от три месеца скулптират художници и техните помощници в карнавалната работилница и до последно доизкусуряват детайлите. Тази година макетите са 19, като най-внушителните по размери достигат почти 5 метра височина. За направата на конструкциите са отишли 18 кубика стиропор, желязо, арматура, рабица, хартия, стотици килограми лепила и бои. Правят се макети и по проект на приятели на карнавала – карикатуристите от "Прас-прес".

Политическата сатира е острието на габровския карнавал. На знаковите родни политици и на световните лидери са посветени не един и два епизода от тазгодишното издание. И понеже сме в предизборна кампания, не можем да разкрием много, но режисьорът на карнавала уверява, че не е пропуснат никой от разпознаваемите кандидати за властта. По думите му, присъстват всички, а творците са били обективни в пресъздаването на образите:

"Кой каквото си е надробил през тази една година, както сме го видели, това се е показало."

В 06.00 часа утре потегля шествието на габровци, чийто житейски подход открай време е да побеждават със смях.

Снимки: Велина Махлебашиева

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21