Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България
Снимка: БГНЕС

Завърши конкурсът за идеен проект за възстановяването на Военния мемориал в центъра на София.

Мемориалът на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в София е открит от Цар Борис III през 1934 г. Поводът е 50-ата годишнина от формирането на полковете и като знак за признание към героизма на наричаната "желязна" дивизия.

За откриването на паметника са прелетели три самолета и хвърлили цветя. Съдбата на мястото за поклонение пред подвига на 3000 войници, подофицери и офицери, загинали във войните се променила през 1944-та. При една от тежките бомбардировки над София е унищожена дясната мемориална стена на монумента и частично е засегната централната. Оцелелите плочи с имената били демонтирали през втората половина на 60-те години на ХХ в. А остатъците – през 1977 г.

На мястото бил построен монументът "1300 години България". Идеите за възстановяването на Мемориала на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк датират от 1992-ра година, казва през 2014 г. полковникът от резерва Никола Рухчев, виждал в целия му блясък оригиналния монумент.

"Тогава тук се полагаха венци, делегации, когато посещаваха страната", спомня си той.

От 1992-ра до 2014-а година обаче плановете се променят. Не се осъществила идеята паметникът да бъде готов за стотната годишнина от края на Първата световна война. Архитектурният конкурс през 2018-а пропада.

"Ние реставрираме", казва с надежда през 2017 г. капитан далечно плаване Атанас Илев. В ролята на зелена светлина за проекта влиза друго събитие - премахването на паметника "1300 години България". След облагородяването на пространството там е върнато лъвчето от оригиналния паметник.

Атанас Илев, сега столетник, а през 2017 г. председател на Съюза на възпитаниците на Негово Величество училища, посочва за вида на паметника. Този, който поеме реконструкцията, възстановяването, трябва да се придържа към автентичността, смята той.

Експерти историци настояват – като столица София няма основен голям паметник на загиналите във войните за национално освобождение и обединение. Има отделни паметници, но общ – не. А както и да бъде възстановен паметникът, мястото, където е поставено лъвчето, през 2022-ра в памет на загиналите мястото беше "украсено" с български флагове.

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите, отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища.

Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София отново да има място на своята военна и историческа памет, коментира Станимиров.

"Важно и възпитателно е да знаем, че храбростта и героизмът не са абстрактно понятие. Заради това, че тези хора са пожертвали живота си, днес ние имаме свободна и независима страна."

Възстановеният монумент няма да е алтернативно място на Паметника на незнайния войн. Ще бъде друго място. Мемориалът е бил и ще бъде паметник на знайните воини, на нашите предци, изтъкна Борис Станимиров в предаването "Хоризонт до обед".

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00