Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще реагира имотният пазар на мерките на БНБ за контрол на жилищното кредитиране?

| Репортаж
Снимка: Ани Петрова

БНБ отчете двоен ръст на ипотечните кредити през последните четири години. Риск от свърхкредитиране няма, но за да остане системата стабилна, Централната банка разпореди в началото на седмицата по-строги мерки при отпускане на заеми, обезпечени с имоти.

Какво ще променят новите изисквания, как ще се отразят на кредитната политика на банките и на условията за клиентите? Как ще реагира имотният пазар?

Годишният темп на нарастване на ипотечното кредитиране от 10% през 2020 година стигна до 20% в края на 2023 година.

През миналата година, новоотпуснатите жилищни кредити са 5,8 млрд. лв., а за първото тримесечие на тази година - цифрата гони 2 млрд. лева.

Мерките от страна на БНБ на този етап са превантивни, за да се съхранят буферите в банковата система при изразения кредитен растеж, казват оттам и подчертават, че банките не са разхлабили режима при отпускане на жилищните кредити, но и не трябва да го правят.

Новите правила, които пряко ще засегнат клиентите, са във възможностите да се изисква по-голямо самоучастие във финансирането на сделката, възможно е съкращаване на максималния срок за погасяване на заема, който в момента е 30 години. Ще се оценява размерът на кредита спрямо стойността на жилището, както и съответствието между размера на месечната вноска и срока за изплащане на заема. Ще се следят месечните и годишните доходи.

Десислава НиколоваНовите условия за жилищно кредитиране няма да откажат от намеренито да се сдобие с имот Манол Трендафилов, разказва той пред "Хоризонт". Работи като програмист, със сигурна работа и доходи, от месеци търси жилище с инвестиционна цел:

"Цените ми се струват по-високи. Мога да си позволя 20% самоучастие и 80% ипотечен кредит, това са и изискванията на банката. Едно увеличение ще означава да се намалят парите на пазара, да се намалят купувачите, което означава повече сделки за хора като мен. То даже ще има и позитивна страна. Аз съм напълно съгласен с тази идея".   

Търговските банки няма да ограничат жилищното кредитиране, но трябва да проучват по-добре потенциалните кредитополучатели, а от своя страна БНБ трябва да следи балансите на банките на тримесечие.  

На този етап мерките на БНБ са внимателно премерени, но е възможно да се окажат предупреждение за по-високи лихви, ако кредитирането продължава да расте, коментира финансовият консултант Десислава Николова:

"Тази мярка няма да се отрази съществено в нивата на кредитиране, които виждаме и са засилени особено много през последните 2 години. ... Трябва нещо много сериозно да се случи, за да може българите да спрат да вземат кредити и апетитът им към задлъжняване да намалее". 

Ръстът на доходите с 18,6% за първото тримесечие, ниската безработица и все още ниските банкови лихви насърчават купувачите да се впускат в сделки с имоти. Това поведение обаче може да се окаже и опасно, предупреждават самите брокери. Димитър Христов - мениджър "Инвестиции и ново строителство" в една от големите брокерски компании:

"Този анонс на БНБ ще стресне хората, които нямат финансова възможност да си позволят да изплащат ипотечен кредит. Този тип мерки имат охлаждащ ефект в краткосрочен етап. Това е стъпка в правилна посока от страна на БНБ. Но ние сами трябва да си дърпаме юздите и да теглим кредити, когато се чувстваме финансово стабилни. Нещата, които биха стреснали пазара, са намаляване на срока на изплащане на кредита, както и повишаване на самоучастието на една такава сделка". 

Не очаквам пазарът да бъде свит, очаквам да видим един спокоен пазар, подчерта още той.

Димитър Христов

По данни от Агенцията по вписванията, в София за първото тримесечие на годината, сделките са с 14% повече в сравнение със същия период на 2023-та. Всяка втора сделка в столицата е с ипотечен кредит, а в страната - всяка трета.

Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36