Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Кастехелми: Руснаците ще засилят офанзивата през лятото

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В резултат на боевете от началото на годината днес украинската армия е поставена в уязвимо положение едновременно на няколко участъка от 1000-километровия фронт, който от 10 май се разпростря и в североизточната Харковска област. Край Харков руснаците са на броени километри от значим оперативен успех, който би създал заплахата от нова масова бежанска вълна от града – втора след първите дни на руското нашествие през пролетта на 2022 г. Трудно е да се прецени кога украинците са били в по-критично положение – тогава или сега, казва Емил Кастехелми, военен анализатор от Black Bird Group, в интервю за предаването "Събота 150".

Две седмици след руското нахлуване в областта, как оценявате военната обстановка на север и североизток от Харков?

"Настъплението на руснаците се забави осезаемо. След като напреднаха в първите десетина дни след 10 май, те не можаха да овладеят повече значими територии. Към момента пътят им е преграден в град Вовчанск и край село Липци."

Украинският президент Володимир Зеленски настоява за разрешение на Запада да използва доставяните на Киев артилерийски и зенитни системи срещу противника, който сега безнаказано трупа войски и техника на съседните руски територии и бомбардира Харков от въздушното пространство на Русия. Съединените щати отказват разрешение. Доколко този отказ влияе на развоя на битката в Харковска област?

"Поне отчасти повлия, но резултатът от руското настъпление едва ли щеше да е много по-различен. Колкото и прецизни да са, западните оръжейни системи не са вездесъщи. В Русия има обаче множество ценни от военна гледна точка цели - например военновъздушни бази, които сега украинците могат да ударят само с дронове."

Настъплението е спряло, а украинският обстрел по съседната Белгородска област, която уж трябваше да бъде защитена с новата "санитарна" зона, продължава. Може ли все пак да се каже, че операцията не е напълно безуспешна за Москва?

"Да, руснаците съумяха да изтласкат украинците на места до 8 километра от границата, на места и малко повече. Но този успех не е от стратегическо значение. Завладяха няколко села, но това няма да е от голямо значение, освен ако не се доближат достатъчно, за да поставят самия Харков под обстрел на артилерията си."

Ако руснаците наближат достатъчно, за да влезе градът в обсега на артилерията им, това би било кошмар за Украйна, нали?

"Ако руснаците успеят да сторят това, ще създадат наистина значителни проблеми за Украйна. Масиран артилерийски обстрел ще причини още повече щети по инфраструктурата. Възможно е много бежанци да потеглят от Харков към други части на страната. Ще се създадат предпоставки за щурм на самия град на по-късен етап. На този етап не изглежда Кремъл да е заинтересован в овладяване на Харков, но това може да се промени, особено ако войната се проточи с години."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Значи, за да нанесат тежък удар на Украйна, на руснаците не им е необходимо да завладяват Харков, а само да го съсипят, като напреднат с още няколко километра след Липци?

"Да, в такъв случай руснаците наистина ще могат да тероризират харковчани и без да навлизат в града. Но работата далеч не е толкова проста. Харков е толкова огромен, че ще са нужни наистина огромни ресурси, за да бъде постигнат описваният ефект. Ще са им необходими много усилия и жертви, за да си пробият път по-близко до града, а артилерията им ще бъде далеч по-видима и уязвима, ако бъде изнесена напред на относително тесен фронт."

Очаквате ли руснаците да се опитат да разширят фронта на север, както предупредиха някои украински представители?

"Възможно е, но ако искат да разширят фронта също ще трябва да впрегнат повече ресурси. Руснаците могат да продължат Харковската операция, могат и да ударят по на север, при Суми. В момента обаче фокусът на руското командване не е северно от Харков. Харков не е и основната политическа цел на Кремъл. Целта е Донецка област."

Предполага се, че със заповедта за нахлуване в Харковска област руското командване е целяло да подлъже украинците да изтеглят войски от фронта в Донбас, за да защитят Харков. Една от ключовите украински позиции в Донбас е Часов Яр. Битката за този град продължава вече два месеца. Забелязвате ли някакви признаци на отслабване на украинската отбрана там?

"Има индикации, че украинците са насочили към Харков подразделения от други сектори на фронта, например от района на Херсон. Нещата могат да се променят много бързо, но за момента позициите край Часов Яр изглеждат сигурни."

Руското министерство на отбраната обяви тази седмица, че войските му са завзели Клешчеевка и Андреевка - села югоизточно от Часов Яр. Това компрометира ли отбраната на града?

"Тези две селища не са толкова важни от военна гледна точка. След като ги завладеят, руснаците ще трябва да преодолеят широки открити местности, изложени на обстрел. След това идва ред на канала Северски Донец-Донбас - преграда, на която украинците могат да се опрат. Самата Андреевка е много по-трудна за отбрана, тъй като инфраструктурата и сградите там са напълно заличени."

Като най-критична за украинците доскоро се сочеше ситуацията около Очеретине, където руснаците постигнаха пробив преди месец и застрашиха едновременно Покровск и Константиновка. Как украинското командване успя да стабилизира фронта там?

"Украинците привлякоха резерви, а руснаците може би са понесли загуби и са се нуждаели от отдих. Руското командване обаче би трябвало да има достатъчно резерви, за да продължи настъплението в този сектор. Може би просто изчаква сгодния случай, за да удари."

В заключение, как бихте оценили общото положение на фронта от украинска гледна точка в сравнение със ситуацията в началото на годината?

"Може да се каже, че към настоящия момент украинската армия се намира в най-тежката ситуация, откакто през 2022 година започна пълномащабното руско нашествие. В началото на 2024-та положението бе малко по-добро, отколкото е днес, въпреки че много от днешните проблеми, като например "гладът за снаряди" и недостигът на войници, вече бяха видими. Ситуацията е критична и следва да се очаква руснаците да засилят офанзивата си през лятото. Те знаят, че сега е моментът да завладеят още повече територии."

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13

От фотоапарат до съпруг за кръстницата - какво искат кипърските деца от Дядо Коледа

От боички и фотоапарат Polaroid, през коте до... съпруг за кръстницата, са сред подаръците, за които кипърските деца молят Дядо Коледа да им донесе тази година. За 11-та година кипърските пощи с технологичната подкрепа на държавния телеком организираха празничната кампания "Поща до Дядо Коледа“ (Post2Santa). Кипърчетата са написали тази година над 2000..

публикувано на 22.12.24 в 13:11