"Парламентарната асамблея на НАТО няма право да решава, но е орган за широка дискусия. В Алианса решенията не се взимат прибързано". Това обясни пред БНР проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната.
Асамблеята прие на заседание в София декларация с призив на Украйна да се позволи да използва изпратената ѝ военна помощ за удари по военни цели на руска територия.
САЩ обаче не съгласни с тази позиция, обясни проф. Кънчев.
"Изчисленията показват, че един конфликт в Русия ще бъде глобална война.
Американската администрация е внимателна да не влезе в ситуация на ескалация. Америка не я е страх от Путин. Американската военна и стратегическа мощ е много по-голяма от тази на Русия и руското ръководство също го знае. Но Америка следва един по-мек подход".
Проф. Румен Кънчев прогнозира, че на предстоящата среща на върха на Алианса през юли във Вашингтон ще се достигне до позицията на САЩ.
Позицията на президента Радев обаче няма нищо общо с позицията на Съединените щати, посочи още той в предаването "Нещо повече".
"Не сме въвлечени във войната. Ние подпомагаме жертвата с каквото можем. Президентът влиза малко в реториката на Кремъл".
Проф. Кънчев обясни, че на предстоящата среща на върха ще бъде засегнат и въпроса за сигурността в Черноморския регион.
"Изследванията през последните години показаха, че Черноморският регион има много голям конфликтен потенциал. Русия концентрира много въоръжение и техника и продължава да доминира там. Това създава проблеми на НАТО. Ние не сме смятали, че Черно море ще стане някога зона на конфликт и нашият флот беше развиван със затихващи функции. Подобна беше и ситуацията в Румъния. Сега сме в дисбаланс в полза на Русия в тази зона".
Делегатите от Парламентарната асамблея на НАТО в София се ангажираха и със създаването на Център за устойчивост на демокрацията в Брюксел.
"Там трябва да се изследват демократичните процеси и да се набележи стратегия, с която да започне подобряване и адаптиране към сегашните реалности".
Мирната конференция в Швейцария на 15 юни е опит за ангажиране на вниманието на световната демократична и прогресивна общност към конфликта в Украйна, обясни още професорът.
"Ще бъде изложена позицията на Украйна и ще се даде възможност на лидерите от цял свят да дискутират този въпрос, защото нещата вече не са толкова невинни. Този конфликт, при определени обстоятелства, може да се превърне в глобална война. Той засяга вече всички държави в света. Важно е да се види дали може да се намерят точки на компромис.
Тази конференция е един тест за Китай. Ако отидат, това означава, че не съвсем докрай подкрепят тази война".
Експертът анализира бъдещото развитие на Алианса, ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ.
"САЩ направиха поправка в Конституцията, според която президентът няма право да вземе еднолично решение за излизане от военен съюз или за влизане във война. Дори Тръмп да стане президент, няма да има толкова големи правомощия, които да засегнат северноатлантическото единство, което е изключително важно както за сигурността и отбраната на западния свят, така и за световния мир".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите? Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..
МВР ще представи план за действие срещу разпространението на вейп устройства (за пушене на течност) с опасни вещества, съобщи вътрешният министър Даниел Митов по повод свикването за 18 февруари на Консултативния съвет по национална сигурност при президента заради разпространението на наркотични и упойващи субстанции сред подрастващите...
Европа трябва да се готви за мита от САЩ, щом президентът Доналд Тръмп обеща, че и за Европа ще има мита, то неминуемо това съвсем скоро ще се случи . Това каза пред БНР икономистът и университетски преподавател Стоян Панчев от ЕКИП. " Третирането на Европа ще бъде като към Мексико и Канада, не като към Китай . От Европа ще се искат разни неща, ще..
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че замразява за един месец обявеното от него въвеждане на 25-процентни мита върху стоките, внасяни от Мексико. Тръмп обяви това чрез пост в социалната си мрежа "Truth Social", цитиран от Ройтерс, след телефонен разговор с мексиканския президент Клаудия Шейнбаум. Доналд Тръмп подписа указа за налагане..
Дефицитът в държавния бюджет трябва да се покрие с увеличаване на приходите, а не с нарастване на разходите. Това каза евродепутатът и кандидат за лидер на БСП Кристиан Вигенин в Бургас. Той уточни, че утре предстои среща на Изпълнителното бюро на БСП с министрите и парламентарната група на партията, на която ще се обсъжда изготвянето на бюджета. От..
Поредното френско правителство е изправено пред вот на недоверие, след като премиерът Франсоа Байру реши да прокара без парламентарен вот проектобюджета за настоящата година, отложен заради свалянето на предишния кабинет. Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета "Бюджетът не е перфектен, но и нито един..