Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райна Асенова за казуса "Сребреница": Щяхме да понесем голяма щета за нашия авторитет

| Интервю
Снимка: Архив

"Позицията ни по темата "Сребреница" винаги е била еднозначна и ясна. Нещо повече - нашата дипломация е работила заедно с международните си колеги по темата и никога не е било поставяно под въпрос това, което е станало там". 

Това коментира пред БНР журналистът Райна Асенова относно публично изнесена информация за изпратена грама до постоянния представител на България в ООН за промяна на позицията на страната ни по повод гласуването на резолюцията, утвърждаваща международен ден за възпоменание на геноцида, извършен от босненската сръбска армия в Сребреница през 1995 г. Според документи, изнесени в онлайн издания, Димитър Главчев е наредил българският посланик Лъчезара Стоева да гласува "въздържал се" за резолюцията на ООН, но на заседанието, което се проведе на 23 май, тя е гласувала "за".
Не можах да повярвам, че нещо такова може да се случи, сподели журналистката, която в онези години е отразявала събитията за БТА. По думите ѝ е било страховито: 

"Престъпление, което е сред най-жестоките след Втора световна война. Това не е нещо, което може просто така да се нарече военно престъпление. Не случайно е наречено геноцид. Тази присъда беше потвърдена от Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия след години процес и разследване. След това беше потвърдена още веднъж от Международния съд в Хага. Става въпрос за жестоки престъпления, за изтребления". 

Големият скандал се размина благодарение на високия професионализъм на Лъчезара Стоева, отбеляза Райна Асенова. 

"Ние щяхме да понесем голяма щета за нашия авторитет. След като сме и съвносител на тази резолюция, в един момент да гласуваме "въздържал се" - това просто няма как да стане". 

Александър Вучич водеше агресивна кампания против приемането на резолюцията, напомни журналистът. 

В предаването "Преди всички" тя коментира и отношенията между Гърция и Северна Македония. Според нея Гърция ясно, строго и категорично отстоява позицията си да се спазва Преспанския договор. Асенова е категорична, че така трябва да правим и ние:

"Ние малко по-спокойно реагираме, но смятам, че ако договорът, който ние сключихме за приятелство и добросъседство, не се спазва, ние също бихме могли да реагираме така остро". 

Райна Асенова отбеляза, че на този етап се вижда, че няма опити да се променят учебниците, работата на комисията по историческите въпроси е в застой, а пропагандата срещу България продължава. По думите ѝ нашата позиция трябва да бъде твърда и категорична

Цялото интервю на Спас Крайнин с Райна Асенова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илияна Йотова: Вотът на недоверие е нормална парламентарна практика

Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..

публикувано на 02.04.25 в 11:00

В Гърция препоръчват: Ограничете пътуванията в засегнатите райони

Властите в Гърция препоръчват да се ограничат пътуванията в засегнатите от дъждове и наводнения райони. Бедствено положение обявиха властите на островите Миконос и Парос.Проливният дъжд нанесе огромни щети с наводнени пътища, приземни етажи на сгради, унищожена реколта, заяви кметът на Миконос. Затворени са пътищата на Халкидики, очакват се..

публикувано на 02.04.25 в 10:59

Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане"

Депутатите промениха работната си програма и с 228 гласа "за" и 3-ма въздържали се от ПП-ДБ решиха дебатът по вота на недоверие да е точка първа в дневния им ред. Вотът е иницииран от "Възраждане" и подкрепен от "Величие" и МЕЧ за провал във външната политика. От парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане"  Костадин Костадинов изложи..

публикувано на 02.04.25 в 10:27

Владислава Цолова: Деца и възрастни с аутизъм се нуждаят от приемане и разбиране

Предизвикателство за семействата на деца с аутизъм е да променят очакванията си и да не търсят "вълшебно хапче" за излекуване от това състояние. Това разказа пред БНР създателят на сдружение "Аутизъм днес" Владислава Цолова, която е майка на 21-годишно момче с аутизъм.  Аутизмът – проблеми и положителни тенденции у нас По повод..

публикувано на 02.04.25 в 10:27

Шофьор на бус е в болница след катастрофа в Монтанско

Шофьор на бус е в болницата в Монтана след катастрофа край село Винище. Движението се регулира от пътна полиция в едната лента. Пътят е мокър от падналия дъжд. Бус с българска регистрация се е ударил в задната част на тир с чуждестранна регистрация, съобщиха от пресслужбата на полицията в Монтана. Катастрофата е станала тази сутрин..

публикувано на 02.04.25 в 10:13
Надежда Йорданова

ПП-ДБ напуснаха залата: В този нелеп цирк няма да участваме!

В момента проруски партии хабят пленарно време в един вот на недоверие в ущърб на националния интерес. Това каза народният представител Надежда Йорданова по време на пресконференция в парламента, на която заедно с колегите си от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) обявиха решението си да напуснат пленарната..

публикувано на 02.04.25 в 09:51

Борисов: ГЕРБ има две условия - еврозоната и ПВУ

И времето е кратко, и темата външна политика на е проблемна за правителството. Правителството на Росен Желязков прави това, което и ние мислим като партия – твърда европейска подкрепа, дружба с евроатлантическите партньори и съвместни проекти в отбранителния сектор.  Това заяви лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов преди гласувания днес вот на недоверие на..

публикувано на 02.04.25 в 09:45