Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодора Крумова, "Амалипе": Абсолютен мит е, че ромските гласове решават изхода от изборите

"Няма как продаването на гласове да е специфика само на тази общност"

| Интервю
Теодора Крумова
Снимка: Личен архив

Абсолютен мит е, че ромските гласове решават изхода от изборите. Няма как продаването на гласове да е специфика само на ромската общност.

Това каза пред БНР Теодора Крумова от Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" и подчерта, че е обществена тайна това, че всички партии са изкушени да купуват гласове в ромските квартали:

"Получаваме такива сигнали. Радващо е, че голяма част от младежите, с които работим, те също са от тези квартали, а и родителите - се включват в кампании, които са в противодействие на такива практики", обясни тя.  

Над 80 хиляди роми са без лични карти, съобщи Крумова и подчерта, че "те не могат изобщо да гласуват, камо ли да продават гласа си":

"За да получат лична карта, трябва да имат постоянен адрес, а част от тях живеят в жилища, които са незаконни и нямат нотариален акт. Това е проблем, който е важен, защото засяга и ученици в 12 клас, които не могат да се явят на държавни зрелостни изпити".

"Ромите винаги са били най-добрата и най-удобна изкупителна жертва преди изборите. Масирани и показни акции в ромските квартали, винаги се завихря някакъв скандал на ромска тема, защото е удобна да се хвърли в публичното пространство и общественото мнение да се отклони в някаква посока, която явно е удобна. Хората, които са по-малко образовани и по-малко грамотни, много често са използвани. Затова е необходимо да се правят постоянни действия за повишаване на образователното ниво и повишаване на гражданската активност на хората, включително и на тези от кварталите и махалите. Защото това ще спре подобни порочни практики", коментира Крумова.   

По думите ѝ, когато хората масово гласуват, ще спрат подобни негативни практики, затова "Амалипе" провежда кампания за повишаване на избирателната активност, наречена "Глас за вас, не го продавай!":

"Над 1500 души са се включили в кампанията и радващо е, че най-активни са младежите, които за първи път ще гласуват".

Интервюто на Даниела Големинова с Теодора Крумова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров - 390 гласа за него, срещу 293 за Гуцанов. Трети се е класирал бившият председател на софийската..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28
Полският външен министър Радослав Шикорски

Варшава: Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на руската заплаха

Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на заплахите от Русия, заяви полският външен министър Радослав Шикорски, цитиран от Ройтерс. Агенцията се позовава на интервю на министъра, излъчено късно снощи по държавната телевизия. По-рано в събота украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на европейска..

публикувано на 16.02.25 в 12:20