Според православния календар, днес е шестата неделя след Великден, в която църквата празнува едно от Христовите чудеса, при което Спасителят дарил зрение на сляпороден страдалец. Трогателният сюжет, разкрит в девета глава на Евангелието от св. Йоан Богослов, ни отвежда пред храма, където Христос минава покрай просяк, "сляп от рождение".
"Иисус като искаше да го изцели, направи калчица, помаза очите му и го изпрати да се умие в Силоамската къпалня." За нея евангелският текст свидетелства само името ѝ, което означава пратен. Тя не се отличавала със специални лечебни свойства, но като изпратил слепеца там, Христос искал да изпита вярата му. Необичайното проглеждане на слепородения предизвикало полемика, интерес и смут сред първенците и местните жители. Предизвикало дори и Христовите ученици. Прогледналият слепец обаче се поклонил на Спасителя като на "Син Божи" с думите "Вярвам, Господи!"
"Повечето от хората приемат, че вярата е нещо, което е далече от живота. Винаги можем да направим връзка между евангелските текстове и ситуацията, в която се намираме", размишлява Боян Стоянов за днешната Неделя на Слепия, в която има избори 2 в 1.
"Дори едно такова съвпадение – избори 2 в 1, някой ще каже – някой сляп излекуван, какво отношение има към нас? Нека се замислим, какво е представлявал неговият живот – той е бил слепороден, светът е покрай него, той чува всичко, но не може да види, той е изолиран. Всички в някаква степен приличаме на него. Когато не сме прогледнали във вярата, ние не можем да намерим връзката с нещата, които се случват покрай нас, не можем да почувстваме божията премъдрост, не можем да разберем божието домостроителство за спасението на човешките души. Искаме да ни се подобри животът. Ходим, гласуваме, но като че ли нещата нямат напредък. Искаме да си подобрим живота, но не искаме да подобрим сами себе си. Ние сме слепородени. Едни слепци отиват и гласуват за други слепци, като очакват да се намери изход от ситуацията. А е казано, че ако слепец слепеца води, и двамата ще паднат в ямата."
Въртим се в омагьосан кръг, тегли чертата Боян Стоянов.
Очакванията за проглеждане, породени от духовния знак на днешната Неделя на слепия, могат да звучат и по-ведро.
"Не вярвам да има чак такова отваряне на очите, но все пак се надявам поне малко да се поизчистят тия гурели и хората да почнат малко от малко да виждат по-надалеч", коментира Димитър Цолов.
По думите му, демокрацията ни дава свободата да упражним или не правото си на глас, но ние трябва да изберем да го упражняваме.
"Защото ние живеем в тази страна. Трябва да се интересуваме от това, което се случва в нея."
Цолов се надява на по-висока избирателна активност на днешния вот, защото, "кой каквото ще да приказва, чистата математика казва – по-високата активност е малко по-трудна за манипулиране".
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..