Единични са случаите, когато пациенти от Благоевград сменят личния си лекар. Мнозинството от тях предпочитат неудобствата на чакането, защото… и при другите е така. Истината е, че на този специфичен "пазар" голям избор няма. Няма и нови еднолични търговци, в каквито превърнаха лекарите.
"Това все още не е проблем, но ще стане много скоро. Съвсем скоро семейните лекари няма да могат да обслужват качествено и тези, които са постоянни техни пациенти. Под 60-годишна възраст в Благоевград са единици, броят се на пръстите на едната ръка. Само след 5 години това натоварване, на което сме подложени, ще се отрази", смята д-р Дафина Тачова, семеен лекар и педиатър, както и единственият детски пулмолог в Югозападна България.
Върху общопрактикуващите лекари са стоварени толкова много дейности за извършване, отбелязва тя. По думите ѝ това натоварване е нетърпимо.
При педиатрите проблемът е идентичен - освен че са малко, всички детски лекари са на границата или вече в пенсионна възраст, признава д-р Тачова.
Достъпът до педиатри става все по-труден, категорична е тя.
Младите лекари приемат покани от чужбина, които са "много приятни", пояснява д-р Дафина Тачова.
"Виждате какво се случва в София – трудно е да си намериш лекар."
"Ние буксуваме вече години наред. Чакаме да се появи работещо здравно министерство. Между единия и другия министър министерствата спират да работят, започват от нулата, от тях започва летоброенето", коментира общопрактикуващият лекар в предаването "Хоризонт до обед".
Кой ще работи в бъдещата детска болница, пита благоевградската лекарка и припомня – педиатрията винаги е била най-нископлатената специалност.
Според д-р Тачова нещата в държавната здравна политика са изпуснати непоправимо.
"Желаещи има. Проблемът е решим, но ще отнеме време."
Детските болести да са по-широко застъпени в специализацията по обща медицина, призова д-р Киров.
Все още има административни фактори, които пречат, изрази мнение той и даде пример:
"Защо за всяко нещо детето трябва да бъде водено при лекаря? Родителите са подгонени от съответните институции – щом детето се изкиха, го пращат обратно вкъщи. Това не е разумно. До какво води? До прекомерно натоварване на нашите колеги, които работят повече с деца. На тях не им остава достатъчно време да вършат друга, по-важна работа с децата."
Според Любомир Киров, за да се реши проблемът с недостига на лични лекари и педиатри, "се иска желание, разум и тези, които вземат решения, да се вслушват в онези, които са на терен".
"И това е, разбира се, част от националната сигурност."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Живеем в историческо време, защото трябва да се избере позиция. Това е историзмът на днешния момент, че не може България вече да мине с номера със снишаването. Това каза пред БНР журналистката и политически анализатор Емилия Милчева. "Нищо не печелим от снишаване и от това, че не намираме сили да вдигнем глава и да се наредим там, където би..
- Защо това бързане, според вас, да се влезе в еврозоната, господин Ханке? - Това галопиране идва от политиците. Те го искат, но желанието им е подплатено с нездрави намерения. Това е грешна политика. Защото и голяма част от българите са се обявявали за запазване на лева. Но политиците вървят в противоположната посока. Възмутително е, че го..
" В други държави децата придобиват много повече социални и житейски умения на много по-ранна възраст, които са полезни и практични, а тук липсват. Българското училище не ги учи децата на тези неща. Не ги учи какво ги очаква в живота . Не ги учи на това, което след 10 години ще е реалност за тях". Това коментира пред БНР Красимира Хаджииванова от..
Пчеларски организации, сдружения с нестопанска цел и зърнопроизводители се обявяват срещу изграждането на ветрогенератори и фотоволтаици върху земеделска земя. През последните няколко месеца с увеличаването на инвестиционните намерения за построяването на нови ветропаркове, в Добруджа нараства и недоволството срещу тях . Някои от общинските съвети..
Балтийските страни влязоха от валутен борд в еврозоната с абсолютно същия курс , с който беше фиксирана валутата им към еврото. С този пример започна коментара си пред БНР икономистът Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика (ИПИ), като добави: Еврозоната дава по-голяма вероятност да нямаме голям макроикономически..
Днес е новият бойкот на търговските вериги, който този път обхваща и банките. Призивът днес е освен да бъдат бойкотирани хипермаркетите, хората да не плащат и с банкови карти. В 18 часа пред БНБ организаторите ще изнесат допълнителна информация, свързана с банковите такси, както и ефекта от днешния бойкот. "Погледнато назад във времето, към..
Бойко Борисов в момента е в най-трудната ситуация, защото трябва да задоволи всички желаещи страни с техните неформални и неофициални искания. Това коментира пред БНР Пламена Игнатова от Клуб Z. " От една страна трябва да задоволи Ахмед Доган и неговите хора , защото мнозинството не е стабилно. Трябва да задоволи и неформалното влияние на..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
Неизвестни факти от руските военни архиви сочат, че през 1878 година Кърджали е освободен след тежко сражение, разказва за БНР Станчо Станчев,..
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.