Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи", която да вдигне нивото на местните водоизточници. Тази вода ще бъде платена от водоснабдителното дружество, но от исканите 2 милиона кубически метра вода на месец от язовир "Александър Стамболийски", от Министерството на околната среда и водите засега разрешават 200 хиляди, което за местните не е решение.
В края на миналата седмица кметът на община Павликени Емануил Манолов изпрати писмо до служебния премиер Димитър Главчев и до ресорните министри. Искането е едно - вода. Отговор от държавата все още няма.
Павликенските села отдавна имат сериозни проблеми с водоснабдяването. Те черпят от местни водоизточници, чийто дебит не е достатъчен, и има безкраен воден режим за населението. В Караисен бяха направени изцяло нови водопроводи, но няма вода. В най-голямото село Върбовка и съседното Димча вода се пуска два пъти в седмицата. Там има лъч светлина, защото е пред въвеждане в експлоатация нов довеждащ водопровод.
Всяко лято безводието изкарва хората на протести и всяка година те искат едно и също – да имат вода:
"Няма как да се оправим с малки деца, млади хора – няма вода, нито можем да се оперем, нито можем да се изкъпем."
"По 36 часа няма вода. Миналото лято бяхме два месеца без капка вода."
"Настояваме да се реши този проблем най-накрая. Всички институции си прехвърлят топката."
"Мерките не трябва да ги вземаме ние, трябва да ги вземат управляващите, но никой нищо не прави."
Тази канонада от недоволството на хората от павликенките села отново ще се повтори и това лято. Частично решение за пет от засегнатите села от години са двата напоителни канала на държавната компания "Напоителни системи". Водата идва от най-големия язовир в областта „Александър Стамболийски“, който се ползва за производство на електроенергия и за напояване.
По изчисленията на водоснабдителното дружество, за да има ефект, на месец от язовира по каналите трябват поне 2 милиона кубически метра вода, но на този етап разрешението от Екологичното министерство е за 10 пъти по-малко вода.
Кметът на Павликени Емануил Манолов се обърна за помощ към служебното правителство:
"Селата, които пряко имат положителен ефект от минаващите канали на "Напоителни системи", вече са на много драстичен режим. Имаме затруднения, въпреки заявените количества от ВиК "Йовковци" към МОСВ, те не са удовлетворени. По извадката, която е публично достъпна, на МОСВ за месец юни на ВиК "Йовковци" са отпуснати за този канал само 200 хиляди кубически метра, които по думите на главния инженер, тези кубици, ако бъдат пуснати, водата изобщо няма да стигне до село Батак, камо ли до село Караисен. В същото време за водноелектрическите централи "Росица 1", "Росица 2" и "Росица 3" са отпуснати 25 милиона кубически метра. Това наложи спешно да изпратя писмо до министър-председателя г-н Главчев и копия до всички министерства – енергетика, околна среда, земеделие и храни, с молба спешно да бъдат отпуснати количества по двата напоителни канала – главен ляв "Баташки" и главен "Никюпски", тъй като през годините практиката показа, че това директно влияе много положително на оросяване на дренажните полета. Решаваме проблема и на Батак, и на Караисен, на Сломер, Лесичери и частично на Стамболово."
Всяко лято пускането на напоителните канали, които да вдигнат нивата на подпочвените местни водоизточници в Павликенско, се върти в омагьосан кръг. През годините хората по селата си събираха пари, за да плащат на "Напоителни системи", пари даваше и общината. Сега водата ще се плати от водоснабдителното дружество и пак сме зациклили, коментира кметът на Павликени Емануил Манолов:
"ВиК "Йовковци" е подало заявка, има готовност да плати тези кубици, така както стана миналата година. МОСВ изготвят график всеки месец и подават на "Напоителни системи". Вече не знаем на кой бог да се молим. Вода се изхвърля в реката, друга вода се дава на частните вецове, а тук чакат някакви разрешителни. Разрешителното на ВиК ще е готово след две години. Имат заявка, но нямали разрешително. Когато става въпрос за бедствено положение, тези неща трябва да остават на заден план и държавата да се намеси. Не искаме нещо безплатно".
През годините общината не е бездействала. Проучени са стари герани, които да се включат към водопроводната мрежа на Долна Липница, работят се проекти за нови водопроводи за Горна и Долна Липница, Патреш, Бутово, Дъскот и Лесичери, издирени са стари помпени станции от времето на ТКЗС-ата, почистват се стари чешми, започнат е довеждащият водопровод за Патреш и тласкателният за Мусина, избира се изпълнител за тласкателя на Димча. Готов е проектът за новите водопроводи на Бяла черква, но за градчето няма яснота от къде ще се намери финансиране. Водопроводи сменя и водното дружество.
Ситуацията е като преливане от пусто в празно, коментира кметът Емануил Манолов:
"Финансирали сме сондажи в Караисен. Оказва се, че водата е лоша. Но дори и да се окаже, че водата е добра и с достатъчен дебит, тогава следват проектирания и парцеларни планове, преминаване през частни земи, гори, други напоителни канали, път от републиканската инфраструктура, транзитната газоразпределителна мрежа при нас е интензивно развита. Всичко това отнема време и ресурс, а няма никаква гаранция в крайния положителен резултат."
Това лято може да се стигне до крайни мерки, предупреди павликенският кмет:
"Може да се стигне до обявяване на частично бедствено положение. Да ни помогне държавата най-малкото с цистерни. Имаме разположени цистерни, водоноски. И ние закупихме като на ВиК. Водното дружество доставиха камион водоноска, който само с това се занимава. Ние сега се целим към спешни решения за този сезон."
Дългосрочното решение за Павликенско е язовир "Александър Стамболийски" да започне да се използва и за водоснабдяване, а не само за напояване и производство на електричество. Но това е много години напред във времето, защото трябват изследвания и десетки милиони за пречиствателна станция и довеждащи водопроводи.
Това лято ситуацията в павликенските села ще е като миналото и по-миналото – безводие и протести.
Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот. С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..
Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..
Яфо е едно от най-романтичните места на Тел Авив (и цял Израел). При това, не само защото това е била морската врата, през която векове наред пристигащите с кораби поклонници от цял свят са стъпвали на Светите земи и са започвали пеша похода си до Йерусалим и сакралните места за трите религии, но и заради артистичният дух, който цари в каменните..
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Отношенията между Европа и САЩ по време на втория мандат на Тръмп ще бъдат много по-трудни, отколкото при други стопани на Белия дом. Тази..