Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Споделени движения", или как видни спортисти се заеха да рисуват

Необикновеният проект на Александър Василев – Василевса ще бъде показан в Париж преди Олимпиадата

| Репортаж

Малко преди най-голямото спортно събитие това лято - Олимпийските игри в Париж, Българският културен институт във френската столица отваря врати за артистичен проект, обединяващ спорт и изкуство.

Тази вечер е официалното откриване на изложбата "Споделени движения" на Александър Василев – Василевса, в която 16 от най-популярните в света български спортисти са съавтори на картините на врачанския художник.

Александър Василев – Василевса с Йордан Йовчев

Мария Гроздева, Стефка Костадинова, Йордан Йовчев, Кубрат Пулев, Армен Назарян, Наим Сюлейманоглу, Нешка Робева, Боян Петров, Благой Иванов, Александър Томов, Валентин Йорданов, Николай Бухалов, Серафим Тодоров, Веселин Топалов, Димитър Пенев, Янко Русев и художникът Александър Василев - Василевса са съавторите на "Споделени движения", които ще представят страната ни на културната олимпиада, съпътстваща най-голямото спортно събитие - Олимпийските игри в Париж.

Валентин Йорданов дава началото на поредната картина

Проектите, съчетаващи изкуство и спорт, получават квота за участие благодарение на културния ни институт във френската столица. От института правят връзка с врачанския творец и организират представянето на творбите.

Началото на идеята е през 2013 г. До момента са осъществени 22 проекта с едни от най-големите звезди.

Това е вид отдаване на почит към техните постижения, разказва Александър Василев – Василевса.

Двамата реализираме картините, пояснява той и определя картините като своеобразни дуети.

"Не е случайна тази симбиоза между изкуство и спорт", подчертава врачанският художник.

Александър Василев – Василевса

След изстискване на боя върху платното, участникът в творческия дует го докосва. Получават се неповторими движения. Завършването на картините Александър Василев прави с маслени бои.

"С докосването те вкарват една необикновеност на картините", смята художникът.

Веселин Топалов

Александър Василев – Василевса нарича творчеството си мозаечна живопис. Той вижда като особено впечатляващо това, че представители на силови спортове всъщност влагат своя финес в картините. Някои от картините от оформените серии художникът използва за благотворителност.

Проектът в Париж е без аналог, по света не е правено такова нещо, допълва врачанският художник.

Зрителите ще видят видеа с участниците в артистичния проект.

"Мултимедията е много важна. Всичките атлети ще бъдат представени по уникален начин – на български и на френски."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Личен архив на художника, Ива Антонова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00