Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Големите европейски теми не достигат до хората"

Марко Бадя: Европа продължава да се движи на две скорости, независимо дали ни харесва

"Старият континент е на кръстопът"

| Интервю
Марко Бадя
Снимка: Личен архив

Журналистът Марко Бадя направи за БНР анализ на отминалите европейски избори и на начина, по който се възприемат резултатите от тях в Румъния. С него разговаря колегата от Румънската реакция на Радио България Владимир Митев. 

Бадя коментира също значението за Европейския съюз на изборите за президент в Съединените щати, както и проблемите пред общността.

Как оценявате отминалия вот в Румъния ?

След изборите Румъния е в много по-добро положение от другите европейски страни, защото при нас не се забелязва този възход на крайната десница, който има във Франция, Германия, Австрия, Италия, Испания. Що се отнася до представителите ни в новия Европейски парламент, то за съжаление в него отново ще влязат хора, които в предишния си мандат не допринесоха с нищо за страната ни, а и за Европа. Все пак има и добри румънски евродепутати. Трябва да отбележим и успеха на независимия кандидат Нику Щефануца, изпращането на депутати от партията SOS Румъния и на Демократичния съюз на унгарците, чиито представител Юлиу Винклер е най-възрастният румънски евродепутат от 33-членната делегация на страната в следващия мандат. Каква ще е работата им занапред предстои да разберем.

Как си обяснявате отсъствието на европейските въпроси от темите, по които дебатираха в кампаниите си кандидатите за евродепутати?

Трябва да сме прагматични в преценката си по този въпрос и да виждаме реалността, изпълнена с кризи. Европа живее в сложни времена. Освен войната в Украйна, все още ни се налага да се справяме и с кризата на разходите за живот, която се наблюдава и в Румъния, и  в България. Заедно с това на дневен ред са и проблемите с проектите по Плана за възстановяване и с отклоняването на европейски средства в определени държави. Като цяло Европа е на кръстопът и много хора са загрижени за това какво се случва с общността, част от която са и те. Добре е да се говори за проблемите на миграцията и изменението на климата, за бъдещето на ядрените централи и соларните паркове, но е хубаво да се помисли и за проблемите, които среща един фермер в Гюргево, който се вълнува от това как да продаде произведеното от него.

Тези въпроси обаче липсват в обществения дневен ред в Югоизточна Европа, защо ?

Големите европейски теми не достигат до хората по предназначение и причината за това е все по-слабия политически елит на европейско равнище. Европа продължава да се движи на две скорости, независимо дали ни харесва, или не. България и Румъния често, дори и при възможност да участват в европейските дискусии, не знаят какво да кажат, защото и в двете страни лидерите не представят български или румънски решения на европейските проблеми.

Как изглежда ЕС в глобален контекст ?

За Европа все още не се мисли глобално, а в коридорите на европейските канцеларии  продължава да се задава въпросът дали е субект или обект на международното право? Защо? Защото или сте ангажиран играч и водите много по-променена конфронтация с Китай и Съединените щати, или сте просто терен, на който Пекин и Вашингтон водят битките си. И новоизбраният Европейски парламент има за задача да е фактор в изграждането на отговора за ролята на Съюза на международната сцена. Но, мисля, че отговорът ще зависи и от изборите в Съединените щати, които ще са тест за демокрацията като правилен избор. Ако демокрацията в Америка приключи с идването на Доналд Тръмп в Белия дом и се увеличи откъсването от съюзите, в които САЩ участва с европейските си партньори, тогава Европа ще се окаже в изключително сложна ситуация.

Как да си обясним по-големият интерес на младите румънци към европейските теми, отколкото сред техните връстници в България?

Това е балон. Много по-малък е процентът на младите хора, участвали в тези избори, а това още веднъж показва, че те са политически неангажирани. Те могат да са силата, която издига победителите, но за да се случи това, усилие трябва да направят политиците. Все още няма група с конкретни послания към младите, които са сериозна категория гласоподаватели за всеки с намерение да прави истинска политика. Проблемът на някои млади хора е, че все още не са се сблъскали с реалността. Те все още разчитат на подкрепата на родителите си и не осъзнават ролята си в гражданското общество. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Вихра Миланова

Проф. Вихра Миланова: Задължително лечение на хора с психични заболявания, без да нарушава автономията им

Както обикновено става, говорим за инциденти, след като те са се случили, а не превантивно . Това каза пред БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в УМБАЛ "Александровска", в коментар на случая, при който млада жена с психично заболяване нападна с нож трима души на бул. "Витоша" в София. "Много малко се говори за..

публикувано на 05.02.25 в 17:01

Връх в Рила вече носи името на кюстендилския алпинист Людмил Янков

Четвъртият по височина връх в Рила, наричан от туристите досега - Безименният, вече ще носи името на кюстендилския алпинист Людмил Янков.  Президентът Румен Радев е подписал Указ №11, който вече е обнародван в Държавен вестник, за именуването на високия 2 792 м. връх, намиращ се на около 300 метра от най-високия връх на Балканите - Мусала...

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Рая Назарян: Парламентът трябва да избере над 90 души в регулаторни и други органи

Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие правилата за условията и реда за предлагане на кандидати и избор на съдия в Конституционния съд, членове на Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание, както и за главен инспектор и инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет. След като и останалите ресорни комисии приемат..

публикувано на 05.02.25 в 16:59

Задържаха жена, заплашвала с нож лекари и пациенти на поликлиниката в Търново

Полицията във Велико Търново задържа жена с нож, която е буйствала и заплашвала лекари и пациенти по коридорите на поликлиниката в центъра на града. Няма пострадали, съобщи за БНР говорителят на Областната дирекция на МВР Мариана Христова: "Получен е сигнал от лекари в поликлиниката, че в сградата има жена, която крещи и се разхожда с нож в..

публикувано на 05.02.25 в 16:35

Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев"

Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев".  От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната. 

публикувано на 05.02.25 в 16:12

"Грижа в дома" и "Топъл обяд" ще продължат да се изпълняват

Две от най-популярните социални програми - "Грижа в дома" и "Топъл обяд", ще продължат да се изпълняват и през тази година. В това увери социалният министър Борислав Гуцанов пред ресорната парламентарна комисия.  За целта ще са необходими общо около 440 милиона лева.  Министър Гуцанов посочи, че са установени отклонения в изпълнението на програмата..

публикувано на 05.02.25 в 16:10

МО отчита ръст на желаещите да служат в армията

Министерството на отбраната отчита ръст на желаещите да бъдат войници. Техният брой е нараснал между 3 и 5 пъти, след като заплатите бяха увеличени с 30 процента.  Министърът на отбраната Атанас Запрянов отбеляза, че увеличението при генералите е около 30 процента, за сержантите - до 33 на сто, а за войнишкия състав процентът е по-висок, защото там е..

публикувано на 05.02.25 в 16:01